קופות הגמל הפסידו 75% ובמועצת מרקסטון קיבלו אלפי דולרים בחודש בלי לקיים ישיבות

מיהם השמות הנוצצים שקיבלו מהקרן אלפי דולרים בחודש ולאלו בנקים חייבת מרקסטון וחברות קשורות אליה מאות מיליוני שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים28

לא רבים זוכרים אולי את השמות הנוצצים שישבו לאורך העשור האחרון במועצת המנהלים של קרן מרקסטון. הקרן, פ, מחקה למשקיעים שלה 75% מהכסף ולמרות זאת מנהליה שילשלו לכיסם כ-140 מיליון דולר. 

אפשר לטעות ולהבין מהמילה משקיעים כי מדובר בבעלי הון או במומחים להשקעה בשווקי המניות - אלא שהמילה הזו מייצגת במקרה הזו יותר מכל את הציבור הרחב שהקיע בקרן הזו מאות מיליוני שקלים באמצעות קופות הגמל וקרנות הפנסיה שלו. בין המשקיעים המוסדיים שמנהלים נכסי ציבור אפשר היה למצוא בקרן מרקסטון את חברת הביטוח מנורה, את חברת הביטוח הפניקס את איילון את הכשרה ביטוח ואת קופות הגמל של התעשיה האוירית.

יעקב פריצילום: תומר אפלבאום

מרקסטון, היום בשמה החדש אמפיק, חייבת גם מאות מיליוני שקלים לבנקים פועלם מזרחי טפחות הבינלאומי ואיגוד. הציבור כזכור הוא בעל המניות הגדול בבנקים. 

אבל בחזרה למרוויחים הגדולים ממרקסטון. את חלק הארי של דמי הניהול של הקרן שלשלו לכיסם כמובן מנהליה הבכירים רון לובש ואמיר קס שנהרג בתחילת 2014 בתאונת דרכים. במועצת המנהלים שלהם ישבו לאורך השנים בין היתר: יעקב פרי, בזמן שהיה יו"ר בנק מזרחי טפחות ויו"ר בשורה של חברות שרבות מהם ייצרו הפסדים לציבור הרחב. היה שם גם שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן, אשר היה עורך הדין של הקרן.

יעקב נאמן
יעקב נאמןצילום: אוליבייה פיטוסי

גם אלי הורביץ ז"ל יור טבע לשעבר היה שם וכן בנקאי השקעות בכירים מוול סטריט, בהם הארווי קרוגר מבנק ההשקעות ליהמן ברדרס שנפילתו היוותה את שיא המשבר בכלכלי בעולם ב-2008, ואליוט ברוידי שהודח מהקרן בעקבות אישומים ב שבהם הודה בסופו של דבר. ברוידי שיחד על פי הודאות את מנהלי קרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק בכדי לגייס מהם כסף לקרן מרקסטון. 

כל אלו קיבלו בשנות כהונתם על פי הערכות כ-5,000-3,000 דולר בחודש. זאת כפי שנחשף בעבר רק על ייעוץ ואפילו אם לא התקיימה ישיבה אחת של מועצת המנהלים של הקרן. 

רון לובשצילום: מוטי קמחי

בשנים האחרונות, לאחר שהקרן כבר השמידה חלק גדול מכספה, הצטרף כיו"ר הקרן גם שגריר ישראל לשעבר באו"ם, דני גילרמן, אבל מצבה הפיננסי של הקרן המשיך להידרדר גם בתקופת כהונתו שהסתיימה ב-2014.

הקרן גבתה מההתחייבויות (כלומר מסך הכסף שהובטח לקרן ולא מהגיוס בפועל) דמי ניהול שנתיים של 1.75%. דמי ניהול אלו נותרו כשהיו עד אמצע 2013. אז מנהלי הקרן החליטו להפחית את דמי הניהול ל-0.75%. בחישוב זהיר עולה כי החל ב–2004, אז גויסו בקרן 791 מיליון דולר, גבו מנהליה דמי ניהול בסך 140 מיליון דולר. בעבור השנה האחרונה הם קיבלו רק 40 אלף דולר דמי ניהול. זאת, כאמור, בשביל קרן שייצרה תשואה שלילית של מינוס 75% למשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker