משה טרי לדירקטוריון אי.די.בי: דחיית מכרז כלל ביטוח אינה מקובלת עליי

הליך המכירה של כלל ביטוח, הנמצאת על המדף זה כמה שנים, צפוי הפעם להיות לא ארוך. לפי הדרישות של הממונה הנוכחית על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, על אי.די.בי פיתוח לסכם עד סוף 2015 עם רוכש פוטנציאלי

אסא ששון

ביום חמישי שלח סיטי בנק, המנהל את מכרז מכירת חברת כלל ביטוח יחד עם חברת הברוקרים aon, הודעה למתמודדים על רכישת החברה כי המועד האחרון להגשת ההצעות לרכישת השליטה בכלל ביטוח נדחה שוב, והפעם בשלושה שבועות.

מי שמיהר להגיב וכעס על הדחייה הוא משה טרי, המשמש נאמן ומחזיק מניות השליטה בכלל ביטוח. טרי שלח מכתב חריף לדירקטוריון אי.די.בי, שבו הוא מבהיר להם כי מדובר בדחייה לא מוצדקת שעלולה לחבל בסיכויי המכירה של החברה, ומעלה תהיות לגבי המשך הליך המכרז. טרי מונה לתפקיד בידי הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר לשעבר, עודד שריג, והוא למעשה משמש כזרוע הארוכה של האגף לפיקוח על שוק ההון בכלל ביטוח.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהןצילום: עופר וקנין

המועד האחרון להגשת ההצעות היה אמור להיות סוף יולי. זאת הפעם השלישית שמבוצעת דחייה, לאחר שהמועד האחרון להגשת הצעות נדחה לפני שבוע. הדחייה הקודמת היתה בשל בקשה של לג׳נד הסינית לקבל יותר זמן להתארגן למכרז.
בתוך כך, הכריזו עובדי כלל ביטוח וכן עובדי כנ״ף (גוף ההשקעות של כלל ביטוח) על סכסוך עבודה. כנ״ף מנהלת כ–150 מיליארד שקל מכספי ציבור. העובדים דורשים לשתף אותם בהליך מכירת החברה. בכנ״ף דורשים העובדים כי הנהלת החברה תמשיך מולם את המו״מ על הסכם קיבוצי ראשון בחברה.

הליך המכירה של כלל ביטוח, הנמצאת על המדף זה כמה שנים, צפוי הפעם להיות לא ארוך. לפי הדרישות של הממונה הנוכחית על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, על אי.די.בי פיתוח לסכם עד סוף 2015 עם רוכש פוטנציאלי. לאחר מכן יינתן לרוכש פרק זמן של עד חצי שנה, כלומר עד סוף יוני 2016, להשלים את קבלת היתר השליטה וההליכים נוספים הנלווים לעסקה. מתווה האוצר למכירת כלל ביטוח הוא שאם החברה לא תימכר עד סוף השנה, יופצו מניותיה בבורסה.

אלשטיין, שאינו נלהב למכור את כלל ביטוח, יבקש עבור השליטה בה (55%) שווי חברה מינימלי של כ-4.3 מיליארד שקל - סכום המגלם את ההון העצמי של כלל ביטוח וגבוה ב–24% ממחירה בבורסה, 3.46 מיליארד שקל. אם כלל אכן תימכר לפי שווי ההון העצמי שלה, ייכנס לקופת אי.די.בי פיתוח מזומן בסך 2.36 מיליארד שקל. צעד זה אמנם ישפר משמעותית את נזילותה, אך ייתכן שהיא תחמיץ את פוטנציאל ההשבחה הנוסף של כלל ביטוח.

משה טרי
משה טרי

מאז שאיזי כהן נכנס לתפקיד מנכ"ל כלל לפני כשנתיים וחצי, הוא טילטל אותה באמצעות החלפת השדרה הניהולית, מכירה וסגירה של פעילויות מפסידות, עצירת דיווידנדים ועוד, במטרה להשביח את החברה לקראת המכירה.

ואולם, כלל ביטוח סיימה את 2014 בירידה של 38% ברווח הכולל לעומת 2013 ל–362 מיליון שקל. זאת, בשל הפרשה של 261 מיליון שקל.

ההפרשה העיקרית, 192 מיליון שקל של הפסד לאחר מס, נעשתה בגין ירידה מתמשכת בריבית חסרת סיכון שגרמה להגדלת עתודות החברה - תופעה שעלולה להימשך גם ברבעונים הקרובים לנוכח סביבת הריביות הנמוכה. מגמה זו נמשכה גם ברבעון הראשון של 2015, שבו הציגה כלל ירידה של כ–70% ברווח הכולל ל-62 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker