BCM לכל פועל: מילון מונחים מקוצר לענף חיפושי הגז והנפט בישראל

ענף חיפושי הגז והנפט מצוי במוקד של מאבק פוליטי ואפוף באי ודאות שהופכת את ההשקעה בו למשימה מורכבת ■ משקיעים שמעוניינים בכל זאת ליהנות מפוטנציאל התשואה הגבוה שקיים בו צריכים קודם כל להכיר כמה שמות ומושגי יסוד - הנה הם

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מניותיהן של שותפויות הגז והנפט שנסחרות בבורסה בתל אביב מצויות בשנה האחרונה בתוך רכבת הרים. מאז השיאים בספטמבר ואוקטובר 2014 ועד אמצע ינואר השנה צלל מדד מניות הנפט והגז בכ-30%.

הנפילה, שהגיעה לאחר ריצה כלפי מעלה של כשנתיים, נבעה מההפתעה שהתבשלה במשרדי הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שהחליט לפעול לפירוקו של המונופול שנוצר בענף - בראשותן של דלק הישראלית ונובל האמריקאית.

קידוח תמר צילום: צילום ע"י אלבטרוס

חודשיים לאחר מכן, הבהלה התחלפה באופטימיות מחודשת. מ-18 במארס, יום לאחר הבחירות, ועד אמצע יוני, זינק מדד הגז והנפט ב-35% ומחק יותר ממחצית מהנפילה. הזינוק נבע כנראה מההערכות שהממשלה החדשה תצליח לגבש מתווה רגולטורי מוסכם עם חברות האנרגיה - במטרה, בין השאר, להתיר את הפלונטר שאליו נקלע, הענף ולהאיץ את פיתוח המאגרים.

אלא שבחודש האחרון שוב התהפכה המגמה, ומניות הגז צללו בכ-10% ביחס לשיא שנרשם ביוני. זאת, כנראה על רקע הקושי של הממשלה לעקוף את החלטת הממונה באמצעים פרלמנטאריים יצירתיים. עדיין לא ברור אם הממשלה תצליח להכשיר את "מתווה הגז" שגובש עם חברות האנרגיה - שיש לו גם מתנגדים רבים. נראה שחוסר הוודאות ימשיך להעיק על הענף.

המציאות הזאת מגבירה את רמת הסיכון שבהשקעה במניות הגז והנפט. גם כיום, רבים מהאנליסטים שמסקרים את התחום נמנעים מלנפק המלצות קנייה ומכירה, משום שהם מתקשים לצפות אילו החלטות יתקבלו לבסוף, וכיצד אלה ישפיעו על החברות.

מי שבכל זאת מעוניין להשקיע באחד הענפים בעלי פוטנציאל הצמיחה והרווח הגדולים בבורסה של תל אביב צריך לצלוח עוד משוכה - עליו להכיר את המונחים הייחודיים, את השחקנים המרכזיים ואת הכוחות שעשויים לגרום לעליות וירידות במחירי המניות והיחידות בשותפויות הנפט והגז.

אז איך מודדים את הכמות במאגר גז? מהו BCM? מהי יחידת חום? את מי מעניינת יתירות אנרגטית ומה חשיבותם של תנין וכריש? הנה ארגז כלים בסיסי למשקיע המתחיל שמעוניין לצלוח את מתווה הגז ולהישאר עם מעט אוויר בריאות.

BCM

מיליארד מטרים מעוקבים - יחידת המדידה הבסיסית המתארת את כמות הגז שבמאגרים. מטר מעוקב שווה לקובייה שאורך כל צלע בה הוא מטר. מאגר תמר, השני בגודלו בישראל, מכיל כ-311 BCM גז. מאגר דלית הקטנטן מכיל כ-7–8 BCM גז. מאגר לווייתן הענק מכיל כ-620 BCM גז.

TCF

טריליון רגל מעוקבת (Trillion Cubic Feet): יחידת מדידה נוספת, המתארת את כמות הגז שבמאגרים, במיוחד באלה הגדולים. יחידת מדידה מבוססת על רגל. יחס ההמרה בין TCF ל–BCM הוא 28.32. כלומר, 1 TCF שווה ל-28.32 BCM. כך למשל, מאגר תמר מכיל כ–10.9 TCF גז טבעי, ובלווייתן נמצאו כ-21.9 TCF.

בריטיש גז

מחברות הגז המרכזיות בעולם. בריטיש גז (BG) פעלה בישראל בין 1996 ל–2008, ובשנת 2000 חשפה מאגר גז פוטנציאלי מול חופי עזה. החברה מחזיקה במתקן הנזלת גז במצרים. ביוני 2014 חתמה החברה על הסכם עקרונות עם השותפות בלווייתן לרכישת 105 BCM גז, כ–17% מהכמות במאגר. BG מייעדת את הגז למתקן במצרים, ומשם היא מתכוונת לייצא אותו באניות. באחרונה נרכשה החברה על ידי הענקית רויאל דאץ־של.

הנזלת גז

הנזלה היא הפיכת גז לנוזלי באמצעות קירורו - שיוצר גז טבעי נוזלי (גט"ן או LNG), האמצעי העיקרי לשינוע של גז למרחקים גדולים. עלות הקמת מתקני הנזלה מגיעה למיליארדי דולרים, ולכן מחירו של גז מונזל גבוה פי כמה משל גז רגיל שמובל בצינורות. ההנזלה יכולה להתבצע במתקנים יבשתיים או באמצעות מתקן צף (FLNG) בלב הים.

ועדת ששינסקי

"הוועדה לבחינת המדיניות הפיסקלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל", ועדת ששינסקי, הוקמה ב-2010 במטרה לבחון מה שיעור התמלוגים - או חלקה של המדינה בהכנסות מגז. בראש הוועדה עמד פרופ' איתן ששינסקי. הוועדה - שחברות הגז הגדולות (דלק ונובל) ניהלו נגדה קמפיין עיקש ואגרסיבי - המליצה להגדיל את נתח המדינה מהכנסות הגז בהדרגה עד לשיעור של 52%–62%. המלצות הוועדה עברו הליך חקיקה ב-2011.

יוניון פנוסה

Union Fenosa Gas היא מחברות הגז הגדולות בספרד. החברה פעילה בכל שרשרת האספקה של גז טבעי - כולל חיפוש, הפקה, הנזלה, הובלה ושיווק - והיא מחזיקה במתקן הנזלת גז בעיר דמייטה שבמצרים. במאי 2014 חתמה החברה על הסכם עקרונות לרכישה של כ–70 BCM גז מתמר, 22.5% מנפח המאגר, במשך 15 שנה. החברה מעוניינת להתחבר לתשתית ההולכה של תמר, ולהנזיל את הגז במטרה לשווקו בעיקר באירופה.

יחידת חום

היחידה הבסיסית לסחר בגז היא מיליון BTU - ראשי תיבות של "יחידת חימום בריטית" (British Thermal Unit). יחידת מדידה זו מבוססת על האנרגיה הדרושה לחימום פאונד של מים (כ–0.45 ק"ג) במעלת פרנהייט אחת (0.56 מעלות צלזיוס).

מחיר הגז בחוזים ננקב במחיר ליחידת חום. חברת החשמל רוכשת גז מתמר במחיר של 5.7 דולרים ליחידת חום. בארה"ב יחידת גז נמכרת כיום ב-2.8 דולרים - מחצית מהמחיר בישראל.

יצחק תשובה צילום: דודו בכר

יתירות אנרגטית

הגדלת יכולת ההולכה של הגז הטבעי מבטן האדמה אל הלקוחות (יצירת עודף). עיקרון היתירות קובע שלמשאב קריטי נדרש תחליף שישמש למקרה שאספקתו תיפגע.

כיום, רק צינור אחד מעביר את הגז הטבעי ממאגר תמר אל מתקני הקליטה בחוף (הצינור מספק כ–10 BCM בשנה). פרויקט ההרחבה של תמר צפוי להכפיל את כושר האספקה, ובכך להגדיל את יתירות המאגר. "מתווה הגז" כולל החלטה על פיתוח לווייתן והקמה של צינור הולכה נוסף, כך שהיתירות האנרגטית של ישראל תגדל.

לווייתן

זהו מאגר הגז הגדול ביותר שהתגלה עד כה מול ישראל. המאגר, שנמצא כ–130 ק"מ מערבית לחיפה, התגלה ב-2010 בעומק של יותר מ–5 ק"מ מתחת לפני הים.

המאגר מוחזק בידי קבוצת דלק (באמצעות דלק קידוחים ואבנר), נובל אנרג'י ורציו. שוויו הנוכחי נאמד ב-7–9 מיליארד דולר.

אף שכמות הגז בו גדולה מבתמר, השווי של לווייתן נמוך יותר, בגלל הסיכונים הרבים שעשויים להתממש עד לפיתוחו המלא. בעתיד אמור להתבצע במאגר קידוח למטרת חיפוש נפט.

מדד מניות הגז והנפט

מדד חדש יחסית שהושק באפריל 2011 ברמה של 1,388 נקודות. בשבוע שעבר נסחר המדד סביב 1,160 נקודות - כלומר ירד 
בכ-17% בארבע שנים. המדד כולל יחידות ההשתתפות של השותפויות העוסקות בתחומי האנרגיה ועומדות בתנאי הסף של למדד.

במדד, שמתעדכן פעמיים בשנה, נכללות בין היתר נפטא, ישראמקו, דלק קידוחים, אבנר ורציו. מניות קבוצת דלק, שהיא בעלת השליטה באבנר ודלק קידוחים, אינן מצויות במדד זה.

משקל כל חברה או שותפות במדד מבוסס על שווי השוק שלה. המדד מאפשר לתעודות סל לעקוב אחר קבוצת המניות הכלולות בו באופן רוחבי, ומאפשר למשקיעים להשקיע בענף כולו באופן מפוזר.

הפגנה נגד מתווה הגז צילום: תומר אפלבאום

מתווה הגז

כינוי להסדר רגולטורי שמגבשת המדינה מול חברות הגז במטרה להאיץ את פיתוח המאגרים ולצמצם את כוחם המונופליסטי של השותפים בהם. ההסדר כולל שורה של סעיפים שאמורים להסדיר את משק האנרגיה בשנים הבאות, בין היתר בנושא הבעלות על המאגרים, לוחות הזמנים וסדר פיתוחם, והסדרת היצוא.

המתווה כולל גם המלצות שלפיהן דלק תמכור את חלקה במאגר תמר; חלקה של נובל בתמר יירד ל-25%; פיתוח לווייתן יואץ, ויעשה עד 2019; ומאגרי תנין וכריש יחליפו בעלות. המתווה אינו כולל פיקוח מחירים, אך יש בו מנגנונים שאמורים לתאם בין מחיר הגז שיימכר בישראל למחיר הגז ליצוא. המתווה שגובש זכה לביקורת רבה, בטענה שהוא אינו פותר את בעיית המונופול במשק הגז.

נובל אנרג'י

חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י נוסדה ב–1932 על ידי לויד נובל, והחלה לפעול בישראל ב-1998. נובל נחשבת לגורם המקצועי ביותר שפועל כיום בישראל בתחום החיפושים והפקת אנרגיה ממאגרים שהתגלו. היא שותפה בכל מאגרי הגז שהתגלו בישראל עד כה. לחברה יש פעילות חובקת עולם, בארה"ב, במפרץ מקסיקו, במערב אפריקה ובמזרח הים התיכון. מניית נובל צנחה בשנה האחרונה בכ–50% בעקבות הירידה המתמשכת במחיר הנפט, ושוויה הוא כעת כ–15.6 מיליארד דולר.

פיקוח מחירים

בשוק הגז הישראלי נוצר מונופול מכיוון שהחברות דלק ונובל מחזיקות בשליטה בכל מאגרי הגז שהתגלו עד כה. ההצעה להטיל פיקוח מחירים הועלתה על רקע החשש שדלק ונובל חתמו על חוזים עם לקוחות ישראליים במחירים גבוהים ששיקפו היעדר כוח מיקוח של הלקוחות.

התומכים בפיקוח מחירים קוראים לקבוע מחיר ממשלתי קבוע לגז, שישאיר ליזמים תשואה נאותה על השקעתם - או לחילופין להצמיד את מחירי הגז בישראל לשוק עם תחרות משוכללת. המתנגדים לפיקוח סבורים שמנגנון כזה ירחיק חברות זרות מחיפושי גז עתידיים בישראל וגם יגרום לעיכוב בפיתוח המאגרים שהתגלו.

קבוצת דלק

קבוצת האנרגיה והפיננסיים דלק, שבשליטת יצחק תשובה, נסחרת בבורסה בשווי של 13.1 מיליארד שקל. הקבוצה, שפעילה בתחום הגז והנפט באמצעות החברות דלק קידוחים ואבנר, שותפה בכל תגליות הגז עד כה, והיא מחזיקה במרבית הרישיונות שחילקה המדינה. הקבוצה תושפע ישירות מ"מתווה הגז", שכחלק ממנו היא אמורה למכור חלק מאחזקותיה בכמה מאגרים. הקבוצה מעסיקה רגולטורים לשעבר, ומפעילה לובי חזק בכנסת.

שותפויות גז ונפט

שותפות היא צורה של התאגדות משפטית הדומה לחברה בערבון מוגבל. השותפות מורכבת משני שותפים: השותף המנהל (או השותף הכללי) והשותף המוגבל (הציבור), שמספק לה את מרבית ההון וזכאי לחלקו ברווחים.

בעבר, יזמים שהיו מעוניינים לבצע פעילות חיפושים הקימו שותפות - בין היתר כדי ליהנות מהטבות מיסוי - וגייסו את ההון מהציבור. כיום השותפויות הן הגורם המרכזי שבאמצעותו מחזיקות החברות ברישיונות או מאגרי גז. באחרונה קבע משרד האנרגיה טיוטת הוראות חדשה, שתקשה על פעילותן של שותפויות חיפושים קטנות, כמו הכשרה אנרגיה, מודיעין והזדמנות ישראלית.

תמלוגי על

מנגנון תשלום לבעלי השליטה בשותפויות הגז והנפט. כחלק מהסכם ההתאגדות של השותפויות נקבע כי נתח קבוע מההכנסות, בין 3% ל–13%, יועבר לשותף הכללי או למייסדים. לכאורה, מדובר באחוזים בודדים — אך במקרה של תגלית ענק, הזכאים לתמלוגי על עשויים לשלשל לכיסם עשרות עד מאות מיליוני דולרים. ככל שתמלוגי העל גבוהים יותר, כך יורדים הרווחים שהמשקיעים מהציבור יכולים לקבל כדיווידנד.

תמר

תמר הוא מאגר הגז הענק הראשון שהתגלה מול חופי ישראל, ב-2009. במאגר נמצאו כ–311 BCM גז טבעי, בשקלול מאגר קטן הסמוך לו, שנקרא תמר SW (ראשי תיבות של South West).

המאגר, ששוויו נאמד כיום בכ–15 מיליארד דולר, מספק גז למשק הישראלי מאז מארס 2013. השותפות במאגר הן קבוצת דלק, באמצעות החברות הבנות שלה דלק קידוחים ואבנר; נובל אנרג'י (שהיא מפעילת הקידוח); שותפות ישראמקו; ואלון גז, השותפה הקטנה.

תנין וכריש

אלה שני מאגרי גז קטנים יחסית, המוחזקים בידי קבוצת דלק ונובל אנרג'י. תנין התגלה ב-2012, כ-120 ק"מ צפונית־מערבית לחיפה. המאגר מכיל כ-31 BCM של גז טבעי. כריש, הסמוך לתנין, התגלה ב-2013 ומכיל 36 BCM גז. את שני המאגרים אמורות דלק ונובל למכור, כחלק מהמתווה שגובש עם הממשלה במטרה להכניס תחרות לענף. שווי המאגרים נאמד בכ–600–800 מיליון דולר. המתמודדת העיקרית על רכישתם היא חברת אדיסון האיטלקית, שמעוניינת לפתח את עסקיה בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker