למה מתכוון הברוקר כשהוא אומר "המידע כבר גלום במחיר"

המשפט הנונשלנטי "כל המידע כבר מגולם במחיר", נגזר למעשה מתיאוריה כלכלית שקרויה תיאוריית השוק היעיל

עמי גינזבורג

ביטוי נפוץ בשוק ההון שנשמע בעיקר כאשר השוק, או מניה מסוימת לא מגיבים לאירוע מהותי (שלילי או חיובי) שנראה מפתיע במבט ראשון. משמעותו של הביטוי עבור הסוחרים הותיקים אומרת בערך כך: "אנחנו כבר התכוננו לאירוע הזה. אותנו הוא לא מפתיע".

לדוגמא – כלכלן ראשי באחד מבתי ההשקעות נשאל: "כיצד ייתכן שבורסות העולם לא הגיבו כמעט לנפילות החדות בשוקי המניות של סין? האם המשקיעים לא מבחינים בסיכונים?".

הכלכלן יענה: "בשוקי העולם יודעים שהבורסה בסין היא בועה ולא מתרגשים מכך. השווקים כבר מגלמים במחירים שלהם את האפשרות לירידות נוספות בסין".

איור: דובי קייך

"ואיך אתה מסביר את זה שהכלכלה הישראלית מדשדשת, הצמיחה דועכת, הקואליציה מתנדנדת ותתקשה להעביר קיצוצים בתקציב ולמרות זאת הבורסה קובעת שיאים חדשים?", מקשים העיתונאים.

"אה", אומר מנהל ההשקעות המנוסה. "השוק כבר מגלם את ההתפתחות הזו. כולם יודעים שיהיה קשה להעביר את התקציב אבל הוא עבור בסוף, כפי שקורה בכל שנה. חוץ מזה, הבורסה מושפעת יותר ממה שקורה בחו"ל מאשר ממה שמחליטים בירושלים".

המשפט הנונשלנטי "כל המידע כבר מגולם במחיר", נגזר למעשה מתיאוריה כלכלית שקרויה תיאוריית השוק היעיל. על פי תיאוריה זו, מחירי המניות משקפים כל הזמן את מכלול המידע שמצוי בידי הציבור כולל הניתוחים של אותו מידע. לכן, מניה, או שוק, יזוזו רק אם יפורסם מידע מהותי חדש, או כאשר יתפרסמו ניתוחים חדשים.

לתאוריה הזו יש כמובן גם לא מעט מתנגדים. הללו טוענים ששוקי הון יעילים נמצאים רק בין כתלי האקדמיה ולא במציאות. במציאות המידע משתנה כל הזמן, ובמיוחד הפרשנות על המידע.

בתחילת השנה למשל נרשמו בישראל כמה מדדי מחירים שליליים. כתוצאה מכך נפלו תשואות האג"ח הממשלתיות לשפל חסר תקדים. המידע ש"גולם" כביכול במחירי האג"ח הממשלתיות הצביע על ציפיות של השוק לאינפלציה של 1% ומטה בישראל ב-10 השנים הבאות. בפועל מה שקבע את ה"מידע" הזה היו זרמי הכספים גדולים שנעו לשוק האג"ח בעקבות הרווחים הנאים שנרשמו בו בשנים האחרונות ואשר העלו את מחירי האג"ח לרמה לא הגיונית. מאז חודש מאי נרשמת עליה בתשואות האג"ח וירידה במחירן. זה לא קרה בגלל שהמידע השתנה ואיומי האינפלציה חזרו. זה קרה בעיקר בגלל שזרמי הכספים שינו כיוון, והמשקיעים החלו להפנים שהתשואה האפסית בשוק האג"ח לא מפצה אותם באופן מספק על שלל סיכונים פוטנציאליים שעלולים להתממש בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker