המו"מ התפוצץ - ובנק לאומי מבקש להכריז על יוסף גרינפלד פושט רגל

גרינפלד סירב למסור לבנק את דירת מגוריו במגדלי אקירוב בטענה כי מחצית הזכויות שייכות לאשתו ■ לאומי לבית המשפט: "אפילו הגב' גרינפלד לא נאותה להעמיד תרומה לחילוץ בעלה מהליכי פשיטת רגל"

סיון איזסקו

בנק לאומי הודיע אתמול בערב לבית המשפט כי התפוצץ המו"מ להסדר חוב עם יוסף גרינפלד, ועתה הבנק מבקש להמשיך את הליכי פשיטת הרגל נגד יו"ר ובעל השליטה בחברת האחזקות קרדן.

לאומי כתב לבית המשפט כי ניתנו לגרינפלד הזדמנויות לגייס מקורות חיצוניים (מחברים ומשפחה) לטובת ההסדר, אולם בפועל גרינפלד לא הגיש כל הצעה קונקרטית המשפרת את מצבו של הבנק ביחס לנכסים שיקבל במסגרת הליך פשיטת רגל.

יוסף גרינפלדצילום: מוטי קמחי

חובותיו של גרינפלד למערכת הבנקאית נאמדים בכ-280 מיליון שקל ואילו שווי הנכסים מסתכמים בכ-80 מיליון שקל. החוב לבנק לאומי נאמד בכ-125 מיליון שקל, החוב לבנק הפועלים נאמד בסכום דומה והחוב לבנק אגוד נאמד בכ-28 מיליון שקל.

נכסיו העיקריים של גרינפלד הם החזקה בשיעור של 17.5% בקרדן אן וי, 19.8% בחברת קרדן יזמות וכן 3 דרישות במגדלי אקירוב המשועבדות לטובת בנק אגוד. במסגרת שיחות ההסדר סוכם כי העודף שיתקבל ממימוש הדירות (מעבר לפירעון החוב לאגוד) יועבר לטובת ההסדר עם לאומי. אולם כמחצית מהזכויות בדירות הן של אשתו של גרינפלד, שסירבה להעביר את חלקה בנכס לטובת ההסדר עם לאומי.

עו"ד עופר שפירא, שמונה כמנהל מיוחד בתיק מטעם בנק לאומי, כתב אתמול לעו"ד וינרוט המייצג את גרינפלד כי "לאחר מו"מ ושיחות ארוכות וסבלניות ביותר שנמשכו חודשים ארוכים בדרך מקובלת ובתום לב, אין מנוס מלהכיר בכל שאין למרשך מה להציע, אין איש שמעמיד לרשות הנושים מקורות נוספים וחיצוניים מהותיים מעבר לנכסים הידועים של החייב, ואין טען להמשך המתנה.

"עסקינן במקרה בו החייב הציג כלפינו וכלפי בית המשפט מצג שביכולתו להציג מתווה להסדר לעניין סעיף 19א' לפקודת פשיטת הרגל, ולפנים משורת הדין ניתנו לו שתי ארכות לעשות כן. מתווה ההסדר שנדון בינינו התבסס בין היתר על עודף משמעותי ממימוש דירות המגורים של בני הזוג גרינפלד מעבר לחוב המובטח לבנק אגוד. ערב הדיון האחרון מרשך אף הציג שבכוונתו (באמצעותך) לדבר עם בנק אגוד כדי לאפשר השלמת מו"מ גם בהקשר זה, ולפיכך הסכמנו על דחייה של שבועיים במועד הדיון וההחלטה.

"במועד הדיון הסתבר שבנק אגוד עומד על כינוס נכסים של הדירות ללא הסדר, וגם מרשך וגם אשתו מצדדים בעמדת בנק אגוד, כנראה מתוך תקווה של הרגע האחרון שיצליחו לחלץ בשת"פ עם בנק אגוד את דירת המגורים ממסת נכסי החייב. מיותר לציין שאם אפילו גב' גרינפלד אינה נאותה להעמיד תרומה לחילוץ בעלה מהליכי פשיטת רגל, מה לו למרשך שילין על אחרים".

עו"ד וינרוט, המייצג את גרינפלד, כתב לבא כוחו של בנק לאומי כי "אל תטעה ללכת אחרי מי שרוצה ללוק את דמו של גרינפלד, מהם לא ייצא דבר. אנחנו מנסים לעשות הכל להתגבר על הקשיים לא בקצב הזה. 

עו"ד שפירא השיב מטעם לאומי כי "יהיה זה בלתי סביר להמשיך ולהמתין להגשמת תקוות של החייב שנראות בלתי מציאותיות בהתייחס לכך שלטענת החייב הוא מנסה חודשים ארוכים למצוא מקורות שיבואו לעזרתו - אך ללא הצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker