אבוג'ן זיהתה מולקולות מטרה חדשות לפיתוח קוטלי עשבים

שוק קוטלי העשבים מוערך ב־26 מיליארד דולר לשנה. המולקולות שזוהו על ידי החברה אחראיות למנגנוני פעולה חדשים בצמח ועל כן יתגברו על בעיית העמידות של עשבים לקוטלי עשבים ותיקים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת אבוג'ן שמפתחת טכנולוגיות לאיתור גנים בעלי פוטנציאל לשיפור יבולים והעלאת הכדאיות הכלכלית של גידולים חקלאיים זיהתה מולקולות מטרה שעשויות לשמש כיעד לפיתוח מולקולות כימיות שיעכבו אותן ובכך יקטלו עשבים שפוגעים בגידולים חקלאיים.

אבוג'ן שמנוהלת על ידי עופר חביב ביצעה תיקוף מוצלח בצמחים של מולקולות המטרה שזיהתה. מולקולות מטרה הן חלבונים שמשתתפים בתהליכים ביולוגיים חיוניים בעשבים ובמידה שפעילותן של מולקולות המטרה נפגעת העשב לא שורד.

עופר חביב, מנכ"ל אבוג'ןצילום: דודו בכר

חביב הסביר שקוטלי העשבים הקיימים חודרים לתא הצמח, פוגעים בחלבון קריטי לקיום העשב ובכך מביאים למותו אלא שבשל השימוש של עשרות שנים בקוטלי עשבים פיתחו החלבונים הקריטיים בעשבים עמידות או לחלופין העשב פיתח מנגנונים לצורך בחלבון, כך שגם אם הוא נפגע - העשב שורד. לדבריו אבוג'ן חיפשה חלבונים קריטיים חדשים שמשתתפים בתהליכים ביולוגיים ויש סיכוי להפוך אותם למטרה שעליה יפעילו כימיקלים.

לדבריו אבוג'ן ביצעה ולידציה של מולקולות המטרה החדשות שזיהתה כאשר החדירה לצמח מולקולות מיקרו rna שנטרלו את תפקוד הגן שאחראי על יצירת מולקולת המטרה בעשב ובכך וידאה אבוג'ן שמדובר בחלבונים שאם משתיקים אותם הצמח מת. הוא ציין שתהליך זיהוי מולקולות המטרה נעשה תוך שימוש במערכת החישובית PoinTar שתעדפה את המולקולות בהתאם לחיזוי תפקידם בתהליכים ביולוגיים חיוניים בצמחים (מנגנוני פעולה), יכולתם ליצור אינטראקציה עם מולקולות כימיות.

השלב הבא בפיתוח קוטלי העשבים החדשניים המבוססים על מנגנוני פעולה חדשים, יהיה זיהוי מולקולות כימיות שמתוכננות לעכב את פעילותן של מולקולות המטרה. לצורך זיהוי מולקולות כימיות שיפעלו על מולקולות המטרה תעשה אבוג'ן שימוש במערכת החישובית PointHit ולאחר גילוי וביצוע ולידציה של המולקולות הכימיות במגוון של עשבים וגידולים יוכלו מולקולות אלו לשמש כבסיס לפיתוח הרכיבים הפעילים בדור הבא של קוטלי עשבים ולתת מענה לשוק המוערך ב־26 מיליארד דולר בשנה.

חביב אמר שלאחר הזיהוי של מולקולות מטרה, אבוג'ן עשויה להיכנס לשיחות עם שותפים פוטנציאליים לזיהוי ופיתוח מולקולות כימיות חדשות שיפעלו על מולקולות המטרה. כמו כן הוא ציין שמולקולות המטרה זוהו כך שיאפשרו לקטול את מרבית העשבים כולל הבולטים שבהם כמו לוליוס ואמרטוס. לדבריו מולקולות המטרה שזוהו נבחרו כך שיתאימו לטיפול בגידולים רחבי עלים ודגניים כמו תירס סויה וחיטה שהם הגידולים החקלאיים בעלי הנפח הכספי הגדול ביותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker