שאלות ותשובות

האם כדאי לי לנייד את ביטוח המנהלים שלי?

מהו מקדם קצבה? מתי כדאי לנייד את ביטוח המנהלים? ומי עלול להיפגע בעקבות הרפורמה?

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביטוח המנהלים הוא מהפטנטים המוצלחים ביותר שהמציא ענף הביטוח. למעשה, מדובר בפוליסת חיסכון המבטיחה קצבה בעת הפרישה, שהילת ה"מנהלים" שלה איפשרה לחברות הביטוח לגבות בגינה דמי ניהול שערורייתיים. כך, דמי הניהול הממוצעים בביטוחי המנהלים הם כ–2% מההפקדות ומהחיסכון.

במשך שנים היו ביטוחי המנהלים מנוע הצמיחה של חברות הביטוח. כיום מנוהלים באפיק זה כ–236 מיליארד שקל, המניבים לחברות הכנסות של 4.7 מיליארד שקל בשנה. הבעיה, מבחינתן של חברות הביטוח, היתה שבעת רכישת ביטוח המנהלים הובטח לחוסך מקדם קצבה, כך שהתשלום לכל חייו היה קבוע - בלי להתחשב בעלייה בתוחלת החיים. זאת בניגוד לקרן פנסיה, שבה אם תוחלת החיים מתארכת והקרן נכנסת לגירעון, קצבת החוסכים נפגעת. בביטוחי המנהלים חברות הביטוח הן שסופגות את ההפסד.

ביטוחי מנהלים

העלייה בתוחלת החיים הביאה לכך שההתחייבות הכספית של החברות צמחה במהירות. עקב כך החליט לפני שנתיים המפקח על הביטוח דאז, עודד שריג, לעצור את שיווק ביטוחי המנהלים מבטיחי התשואה ואת ניודם. הצעד הביא לכך שהמבוטחים בביטוחי המנהלים נהפכו ללקוחות שבויים בידי חברות הביטוח, וזרם ההכנסות בסך 4.7 מיליארד שקל לא דרש מחברות הביטוח כל מאמץ.

מי ששם סוף לכלא הזה היא המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שאיפשרה לנייד את ביטוחי המנהלים. מאחר שמדובר בצעד מהפכני, ריכזנו את השאלות החשובות בנושא ואת התשובות עליהן.

מהו ביטוח מנהלים?

ביטוח מנהלים הוא שם מסחרי לפוליסת ביטוח המבטיחה למבוטח קצבה עד יום מותו. הייחוד של ביטוחי מנהלים הוא שרובם הבטיחו "מקדם קצבה" כבר בתחילת החיסכון.

מהו מקדם קצבה?

מקדם קצבה הוא מספר שבאמצעותו "מתרגמים" סכומים שנצברו בחיסכון פנסיוני לקצבה חודשית לשארית החיים. לדוגמה: מבוטח שצבר בחיסכון הפנסיוני מיליון שקל והובטח לו מקדם קצבה של 200, יקבל בשארית חייו קצבה חודשית של 5,000 שקל לפי החישוב הבא: 
5,000 = 200 / 1,000,000.

מהו מקדם קצבה המגלם הבטחת תוחלת חיים ("מקדם קצבה מובטח")?

מקדם קצבה מובטח, או בקיצור מקדם מובטח, הוא מקדם שנקבע כבר ביום ההצטרפות לפוליסה ומבוסס על לוחות התמותה הנכונים במועד זה. מקדם מובטח אינו משתנה כשמשתנים לוחות התמותה ותוחלת החיים.

למי כדאי לנייד את ביטוח מנהלים שלו?

ההוראות של האוצר קובעות כי המקדם בפוליסה החדשה יהיה זהה למקדם בפוליסה הקיימת. כלומר, התנאים נשמרים, וכל שנותר הוא לערוך השוואה בין דמי הניהול שמציעות החברות.

לאילו מקדמים הניוד רלוונטי?

הוראות האוצר אינן קובעות לאילו מקדמים תיווצר כדאיות לניוד, אך לפי הערכות מדובר בפוליסות שהונפקו מאז 2001.

איך אדע מהו המקדם שלי?

הוא מופיע בתוך הפוליסה. בדו"ח השנתי המקוצר מופיע מקדם בגיל הפרישה (שהוא חלק מהמקדם). לקראת המעבר תבוצע בדיקה מקיפה (באחריות החברה המקבלת) שתקבע מה מגיע לך.

כמה דמי ניהול אני משלם כיום?

דמי הניהול מופיעים בדו"ח השנתי בטבלה ג'.

מהו סך החסכונות בביטוחי המנהלים שעשויים להיות מנוידים?

לפי הערכות, כיום נמצאים בביטוחי המנהלים המועמדים לניוד כ–115 מיליארד שקל המושקעים בנכסים, ובכל שנה מופקדים בהם כ–11 מיליארד שקל.

איזו חברה עשויה להיפגע יותר מכולן מפתיחת השוק לניוד?

עדיין לא ברור. עם זאת, מגדל היא חברת הביטוח הגדולה בתחום ביטוחי המנהלים, ולפיכך החשופה ביותר לניוד של המבוטחים. אין זה אומר בהכרח שהיא תיפגע מכך.

האם בעולם קיימים מקדמי קצבה מובטחים?

לא, פוליסות ביטוח עם מקדם מובטח ייחודיות לישראל.

האם בעקבות המעבר המבוטח יכול להיפגע?

הוראות האוצר נבנו כך שהחוסך המתנייד לא יכול להיפגע, שכן המקדם בפוליסה החדשה יהיה זהה למקדם בפוליסה הקודמת, והשינוי היחיד הוא דמי הניהול. כלומר, הניוד יהיה לטובת הלקוח.

האם ייתכן שבעתיד יחולו שינויים בדמי הניהול שאני משלם?

הוראות האוצר קובעות שאם תוחלת החיים תעלה מאוד, חברת הביטוח תוכל לגבות פרמיה נוספת בגין אריכות ימים, אך הפרמיה ודמי הניהול יחד לא יכולים להיות גבוהים מדמי הניהול ששולמו בפוליסה הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker