שלי אפלברג
שלי אפלברג

בחודשים האחרונים נמתחת ביקורת על מחזורי המסחר הנמוכים בבורסה של תל אביב, כשלא מעט מומחים מייחסים את הבעיה לרגולציה המחמירה של רשות ניירות ערך שמעמיסה עלויות גבוהות על החברות הציבוריות. אבל מתברר שלשוק ההון המקומי יש גם מקור לגאווה: ישראל היא בין הבודדות שבה אג"ח קונצרניות נסחרות בבורסה כמו מניות, והן נגישות לכל סוגי המשקיעים, קטנים וגדולים.

המסקנה המפתיעה הזאת עולה ממחקר שפירסמו באחרונה פרופ' אבי וואהל מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב וד"ר מני עבודי מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת בר־אילן. החוקרים בחנו ב-2012 את המסחר באג"ח קונצרניות בבורסה המקומית, ומצאו כי הן מספקות למשקיע רמת נזילות גבוהה לעומת בורסות אחרות. פרופ' וואהל וד"ר עבודי מצאו שמספר הסוחרים הפרטיים בישראל גבוה בהרבה ביחס לשוק האמריקאי - שם ההשקעה באג"ח מבוצעת בעיקר על ידי משקיעים מוסדיים גדולים בשל העלויות הגבוהות. במלים אחרות, עמלות הרכישה והמכירה של אג"ח בישראל נמוכות מעלויות המסחר באג"ח בארה"ב.

"תוצאות המחקר הן חידוש במיוחד למי שלא חי בישראל", אומר וואהל. "המסחר בחו"ל מתבצע מחוץ לבורסה, מעבר לדלפק בין שחקנים גדולים". מסחר מעבר לדלפק מאפשר קנייה ומכירה של ניירות ערך שאינם רשומים למסחר בבורסות ראשיות. לדבריו, בישראל האג"ח נסחרות באמצעות ספר הפקודות הרגיל של הבורסה, בדומה למניות - ובהצלחה רבה.

עוד עולה מהמחקר שבשוק האג"ח הישראלי פועלים משקיעים רבים, פרטיים ומוסדיים, כששיעור המשקיעים הקטנים באג"ח גבוה משיעורם בשוק המניות. מהחוקרים גם מצאו שציטוטי המרווח בין מחיר המכירה למחיר הרכישה באג"ח נמוכים בהשוואה לציטוטי המרווחים במניות. ממצא חושב נוסף: רק כ–10% מהמסחר במניות ובאג"ח בישראל מתנהל מחוץ לבורסה.

וואהל: "המחקר הוא עצמאי ולא הוזמן על ידי הבורסה. במשך זמן רב שאלתי את עצמי למה הבורסות לא מאפשרות מסחר באג"ח, אף שזהו מהלך טבעי עבורן. בשיחות עם מומחים בחו"ל הובהר לי כי ההנחה הרווחת היא שסוחרים באג"ח הם בעיקר שחקנים גדולים, שלא מתאים להם לחשוף את הפוזיציה שלהם, וכי העלויות הגבוהות מבריחות את הסוחרים הקטנים.

"המחקר שלנו מראה כי בניגוד למקובל בעולם, האג"ח בישראל נזילות יותר — וגם משקיעים פרטיים מעוניינים להשקיע בהן ישירות. עוד מצאנו שהמשקיעים באפיק הקונצרני בישראל נהנים מעלויות נמוכות יותר", הוא מפרט.

וואהל מעלה נקודה מעניינת נוספת, שהמחקר לא עסק בה: "בזמן שהרבה חברות 'בורחות' מהשוק המקומי ובוחרות להנפיק את מניותיהן בבורסות בחו"ל, אנחנו כמעט לא רואים הנפקות אג"ח של חברות ישראליות בחו"ל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker