סיון איזסקו

במלאת עשור לרפורמת בכר, שחייבה את הבנקים למכור את אחזקותיהם בגופים המנהלים את קופות הגמל וקרנות הנאמנות, בנק ישראל סבור שיש לערוך רפורמה נוספת שתצמצם את הריכוזיות שנוצרה בידי הגופים המוסדיים.

במסמך יוצא דופן בביקורתו טוען בנק ישראל כי פעילות הנוסטרו של חברות הביטוח מציבה אותן בניגודי עניינים מול פעילות ההשקעות עבור העמיתים. בנוסף בנק ישראל טוען כי התחרות בענף נמוכה וכי הריכוזיות הגבוהה מסכנת את היציבות של הגופים הפיננסיים בישראל.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

כדי להגדיל את התחרות ולצמצם את הריכוזיות, בנק ישראל ממליץ להרחיב את פעילות בתי ההשקעות בתחום החיסכון המוסדי הנשלט בעיקר בידי חברות הביטוח וכן ממליץ לעודד הקמת קרנות פנסיה העוקבות אחר מדדים, כדי להוזיל את דמי הניהול.

בבנק ישראל ציינו כי "כ-53% מהחיסכון המוסדי הפעיל של הציבור, שהיקפו הגיע בסוף 2014 ל-1.4 טריליון שקל, נשלט בידי חמישה מנהלים בלבד; שלושה מתוכם הם חברות ביטוח. כאשר היקף כספי כה אדיר של נכסים מנוהל בידי מנהלים אחדים בלבד, התחרות נפגעת וגדלים סיכוני ההדבקה בעת משבר".

בנק ישראל כותב טוען כי "העובדה שחלק מהגופים הפיננסיים העוסקים בניהול נכסים עבור אחרים בהיקף כה משמעותי עוסקים גם בהשקעות נוסטרו, במתן אשראי ולעתים גם בחיתום, יוצרת פוטנציאל לניגוד עניינים מובנה, כפי שהיה כאשר הבנקים שלטו ברבדים אלו של המערכת הפיננסית. אמנם קיימות הוראות דין שונות שנועדו לטפל בניגוד העניינים, אך טיפול בגורמים המבניים המניעים את ניגוד העניינים – כאשר הדבר אפשרי – עדיף על הוראות רגולטוריות.

"חשיבותם של הגופים המוסדיים כמקור מימון למגזר העסקי הולכת וגדלה בשנים האחרונות, במקביל לירידת משקלם של הבנקים. התפתחות זו מחדדת עוד יותר את החשיבות שעשויה להיות להקטנת הריכוזיות בניהול נכסי הציבור, אשר עשויה לתרום גם להגדלת התחרות בתחום האשראי החוץ-בנקאי", כתב בנק ישראל.

"על רקע הריכוזיות בניהול החיסכון המוסדי של הציבור יש לבחון כיצד ניתן להקטין את הריכוזיות הן משיקולי יציבות פיננסית והן משיקולי עידוד התחרות. לשם כך יש למצוא דרכים לעידוד כניסתם של שחקנים נוספים לענף ולהתפתחותם של מכשירי חיסכון נוספים שיכולים להגביר את התחרות. למשל, אפשר לעודד את השימוש בקופות הגמל כמכשיר חיסכון פנסיוני באמצעות הרחבת יכולתן של קופות הגמל לשלם קצבה, ורכישת ביטוחים משלימים בנפרד. קופות הגמל נשלטות ברובן בידי בתי השקעות פרטיים, וכניסתן לענף הפנסיה הצומח במהירות עשויה לתרום להגדלת התחרות בענף, הסובל מריכוזיות גדולה.

"כמו כן, ניתן לעודד את התפתחותן של קרנות פנסיה העוקבות אחרי מדדי שוק מסוימים, ובכך להוזיל את עלויות הניהול ולאפשר גם לגופים פחות גדולים להתחרות. כן ניתן להרחיב את השימוש בקופות הגמל בניהול אישי. חלק מהצעדים הללו נמצאים בשלבים שונים של בחינה ויישום. כך למשל, יצאה לאחרונה טיוטת חוזר של אגף שוק ההון במשרד האוצר המרחיבה את יכולת השימוש בקופת גמל בניהול אישי. על רקע הסיכונים שהתגלו בשימוש במכשיר זה בעולם במשבר האחרון, יש לקדם את השימוש בו בזהירות, תוך מציאת פתרונות לכשלים שנחשפו. ולבסוף, יש להמשיך ולהפעיל פיקוח הדוק ואכיפה על הגופים הפיננסיים המנהלים, בשל הפוטנציאל לניגוד עניינים המובנה בפעילותם", המליצו בבנק ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker