כבר לא לקוחות שבויים: החלטה דרמטית של האוצר תאפשר לנייד את ביטוחי המנהלים

הוראות חדשות של האוצר יאפשרו ניוד של ביטוחי מנהלים וחוסכים מבוגרים בקרנות הפנסיה ■ סלינגר: "ההוראות אשר מחזקות את כוח המיקוח של חוסכים, יאפשרו להשיג תנאים טובים יותר ודמי ניהול נמוכים יותר"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

שתי הוראות משמעותיות שפירסם היום (ג') הפיקוח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, בראשות דורית סלינגר, עשויות לסייע ל"חוסכים שבויים" בפנסיה להתנייד בין חברות הביטוח ולהפחית את דמי הניהול המשולמים. ההוראה הראשונה קובעת כי מי שמחזיק בחיסכון פנסיוני מסוג "ביטוח מנהלים" יוכל לעבור מחברת ביטוח אחת לאחרת, מבלי לאבד את זכויותיו. ההוראה השנייה תאפשר ניוד של חוסכים הקרובים לגיל הפרישה בין קרנות הפסניה – פעולה שעד כה הייתה בלתי אפשרית.

ההוראה הראשונה תסייע למבוטחים בפוליסות ביטוח חיים עם מקדמי קצבה מובטחים ("ביטוחי מנהלים" או "פוליסות משתתפות ברווחים"), לנייד את הפוליסות שברשותם, תוך הבטחת יכולת העמידה בהתחייבויות הקבועות בפוליסה. ביטוחי מנהלים הם תוכניות חיסכון ייחודיות, שבה חברת הביטוח מתחייבת לשלם לחוסך קצבה קבועה מדי חודש עם היציאה לפנסיה, מבלי שזו תושפע מהתארכות תוחלת החיים. זאת, בשונה מקרנות פנסיה רגילות, בהן הקצבה החודשית נגזרת ממקדם משתנה, שמתעדכן עם שינויי לוחות התמותה (הקצבה יורדת ככל שתוחלת החיים עולה).

המנגנון הייחודי בביטוחי המנהלים יצר הבדלים מפליגים בין ציבור החוסכים: בעוד שבשנות ה-80' וה-90' המקדם לקביעת הקצבה בפרישה עמד על כ-140 חודשים - תוחלת החיים הממוצעת באותם הימים (כלומר, מחלקים את החיסכון הנצבר בגיל הפרישה ב-140 חודשים - ומקבלים את הקצבה החודשית), הרי שהיום המקדם עלה ל-200 חודשים ויותר. כתוצאה מכך הקצבה של רוב החוסכים במשק מתכווצת, בעוד שהקצבה של החוסכים בפוליסות ביטוח המנהלים - מובטחת ונשארת קבועה.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

התנאים הייחודים בביטוחי המנהלים הגבירו את החשש כי חברות הביטוח לא יוכלו לעמוד בסכומי הקצבה העתידיים. כלומר, חברות הביטוח היו עלולות למצוא עצמן מממנות מכיסן את הגמלה שהבטיחו לחוסך. על רקע זאת, ב-2013 החליט המפקח על הביטוח דאז, פרופ' עודד שריג, לאסור על שיווקם של ביטוחי המנהלים. אלא שההוראה החדשה יצרה מצב אנומאלי: לקוחות שהחזיקו בביטוחי חיים נהפכו לשבויים בידי חברת הביטוח. זאת, מאחר שלא יכלו לנייד את החיסכון מחשש כי יאבדו את המקדם הקבוע - והיתרונות הגלומים בו.

בתי ההשקעות יתחרו בחברות הביטוח

כיום, בביטוחי המנהלים מנוהלים כ-230 מיליארד שקל, כך שמדובר בהחלטה דרמטית שמכניסה הרבה כסף לשוק. ואולם, באוצר מעריכים שההוראה רלוונטית רק לחוסכים עם מקדם המרה של 190 ומעלה, המהווים כמחצית מהיקף הנכסים בענף (כ-115 מיליארד שקל). הנחת האוצר היא שחוסכים עם מקדמים נמוכים מ-190 לא ינוידו לחברות חדשות, וזאת מאחר שמדובר במהלך לא כלכלי עבור הגוף שאמור לקלוט לתוכו את הביטוח.

באוצר גיבשו מנגנון, שמצד אחד יסייע לחברות מתחרות למשוך לקוחות חדשים באמצעות הפחתה של דמי הניהול, ומצד שני יאזן את הסיכונים הנלווים לניהול ביטוחי מנהלים. כך נקבע שחברת הביטוח הקולטת תוכל להעלות את דמי הניהול ללקוח בעקבות עדכוני תוחלת החיים. כלומר, במקרה שתוחלת החיים תעלה – גם דמי הניהול יעלו, כשהתקרה היא גובה דמי הניהול הקודמים ששילם הלקוח. דמי ניהול גבוהים מפצים על הסיכון שמעמיסות על עצמן חברות הביטוח. באוצר מקווים כי חברות ביטוח קטנות יחסית, כמו איילון והכשרה, ובתי השקעות שנכנסו לתחום, בהם פסגות ואלטשולר-שחם, יציעו דמי ניהול נמוכים יותר ויתחרו בחברות הוותיקות.

עד כה חברות הביטוח הוותיקות גבו דמי ניהול שמנים בגין ניהול ביטוחי המנהלים (דמי ניהול אפקטיביים ברמה של 2%–3% לשנה לאורך חיי החיסכון), כך שלהחלטה עשויה להיות השפעה דרמטית עליהם. עם זאת, מניותיהן של חברות הביטוח בבורסה הגיבו במתינות להוראה החדשה, כנראה מכיוון שהיא היתה צפויה. מדד הביטוח נותר אתמול ללא שינוי. מי שעשויים להרוויח מההחלטה הם סוכני הביטוח, שכן יוכלו מעתה לנייד לקוחות מחברה לחברה ולהרוויח את העמלות.

השוואת מחירי ביטוחים

גם חוסכים מבוגרים יוכלו להתנייד

ההוראה השנייה של סלינגר נוגעת לחוסכים הנמצאים קרוב לגיל הפרישה. קרנות פנסיה נמנעו עד כה מקליטת  חוסכים מבוגרים; הסיבה לכך קשורה למנגנוני איזון אקטואריים פנימיים בקרנות שאילצו אותן לפגוע בחוסכים הקיימים, במידה והיו מקבלים את החוסכים המבוגרים. הפגיעה היא תוצאה של פער רעיוני הקיים בין התשואה השנתית המשמשת לחישוב הקצבה (4%), לבין הריבית חסרת הסיכון במשק. הפער הרעיוני מושת, למעשה, על החוסכים "הרגילים" (חוסך צעיר "סיבסד" חוסך מבוגר).

כתוצאה מכך, נוצר מצב אבסורדי, שבו מאות אלפי חוסכים שהגיעו לשיא מבחינת היקף הנכסים הצבור, אינם יכולים להתנייד בין חברות הביטוח ועשויים לשלם דמי ניהול גבוהים. באוצר ניסו להתמודד עם הבעיה באמצעות גיבוש מנגנון חישוב חדש לקצבה. המנגנון, המבוסס על שינוי טכני של הנוסחאות האקטואריות, יאפשר למנהלי הקרנות להשקיע את כספי הפנסיה ולייצר ערך לחוסכים תוך שמירה על יציבות קצבת הזיקנה. בצורה זו באוצר מקווים כי זכויותיהם של החוסכים הקיימים לא ייפגעו, ובו־ בזמן גם חוסכים ותיקים יוכלו להתנייד.

באוצר הדגישו: "ההוראות יפתחו את השוק לתחרות, שעשויה להוביל להפחתת דמי הניהול בשלב הפרישה". סלינגר אמרה בתגובה: "ההוראות, אשר מחזקות את כוח המיקוח של חוסכים, יאפשרו להשיג תנאים טובים יותר ודמי ניהול נמוכים יותר במהלך תקופת החיסכון ובפרישה. אגף שוק ההון ימשיך לפעול לטובת הצרכנים ולהגברת התחרות בשוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker