אברהם של כלל ביוטכנולוגיה מציגה תוצאות ביניים חיוביות בתרופה לפגיעה קוגניטיבית

תוצאות הביניים הציגו מגמה של עיכוב בהידרדרות החולים למחלת האלצהיימר

יורם גביזון

חברת אברהם, שמוחזקת על ידי כלל ביוטכנולוגיה (20%), קיבלה דו"ח תוצאות ביניים נוסף של ניסוי קליני בשלב 2b לאחר תום השנה השנייה שבמסגרתו טופלו חולים שסובלים מפגיעה קוגניטיבית קלה באמצעות התרופה Lodostigil.

מטרת הניסוי היא בדיקת בטיחות ויעילות של התרופה. היעד העיקרי של הניסוי היה לבחון את יכולתה של התרופה לעכב או למנוע את הידרדרות המחלה לאלצהיימר. הניסוי נערך במתכונת של ניסוי מבוקר אקראי כפול סמיות , כלומר הן המטופל והן הרופא המטפל לא יודעים מי קיבל את התרופה ומי קיבל תרופת דמה (פלסיבו) . הניסוי, שבמסגרתו מטופלים 120 חולים, נערך במשך 3 שנים ב-16 מרכזים רפואיים באירופה ובישראל.

ועדת מומחים בלתי תלויה שבחנה את נתוני הבטיחות של כל החולים שגויסו לניסוי והשלימו עד 24 חודשים של טיפול קבעה כי אין מניעה בטיחותית להמשיך בניסוי מאחר שלא נצפו תופעות לוואי חמורות או חריגות שקשורות במתן התרופה. מניתוח הנתונים עולה שישנה מגמה חיובית ברורה באשר ליעילות התרופה בשורה של מדדים קליניים, מדדי דימות ומדדים ביוכימיים רלוונטיים: בחולים שקיבלו את התרופה נצפו מגמות ברורות של עיכוב או מניעה של הידרדרות המחלה לאלצהיימר לעומת קבוצת הביקורת.

בהדמיית MRI נצפתה הגנה משמעותית בעלת מובהקות סטטיסטית מפני אובדן הנפח הכולל של המוח בחולים שקיבלו את התרופה לעומת קבוצת הביקורת. אובדן נפח המוח הוא סמן ביולוגי מקובל לבחינת היעילות של טיפול תרופתי במחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית.

חולת אלצהיימרצילום: בלומברג

תוצאות הניסוי הציגו יתרון לקבוצת הטיפול בהתאמה למנגנון הפעולה המוצע של התרופה בהשוואה לקבוצת הביקורת בכל הקשור לשינוי במדדים ביוכימיים שכוללים מדדים של מערכת החיסון, למשל הפחתת רמת הציטוקינים גורמי הדלקת INF ו-TNF. תוצאות מסכמות של הניסוי צפויות להתקבל ברבעון השלישי של 2016. בהתבסס על דו"חות הביניים של הניסוי, מתכננת אברהם להתחיל בדיונים עם רשויות רגולטוריות על מנת לתכנן ניסויים מתקדמים בתרופה.

פגיעה קוגניטיבית קלה (MCI) היא תסמונת שמוגדרת שלב ביניים בין הזדקנות נורמלית לבין שינויים קוגניטיביים חמורים יותר שמאפיינים שיטיון (דמנציה). פגיעה קוגניטיבית קלה כרוכה בבעיות זיכרון, שפה, חשיבה ושיפוט, פגיעה בדרגה חמורה יותר מזו שמאפיינים שינויים תלויי גיל. למרות שפגיעה קוגניטיבית קלה עשויה להתבטא במספר תסמינים, כאשר היא מלווה בעיקר בבעיות זיכרון , היא נחשבת כשלב מקדים לאלצהיימר. שכיחות המחלה בגילאי 65 ויותר היא 15% וכיום אין טיפול יעיל במחלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker