מנכ"ל טבע: "אלרגן היתה האופציה הראשונה - היא היהלום של התעשייה"

ארז ויגודמן לאחר ההכרזה הרשמית של העסקה לרכישת החטיבה הגנרית של אלרגן: "מיזגנו את שתי החברות הגנריות הטובות ביותר" ■ טבע מזנקת ב-9% - אחרי שעלתה כבר ב-14% מוקדם יותר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

"מיזגנו את שתי החברות הגנריות הטובות ביותר", אמר ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, זמן קצר לאחר ההכרזה הרשמית של העסקה לרכישת החטיבה הגנרית של אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר. אקטוויס, שהיא הבסיס לגנריקה של אלרגן, היא היהלום בתעשייה. הלכנו עליה כאופציה ראשונה עוד לפני שנכנסנו לתהליך של רכישת מיילן, אבל באלרגן אמרו שהם רואים את הגנריקה כחלק בלתי נפרד מהחברה והיא לא למכירה", הוסיף ויגודמן.

לדבריו, אין קשר בין העסקה לרכישת אלרגן גנריקה להפעלת גלולת הרעל בידי הקרן המיוחדת של מיילן, שחסמה למעשה את האפשרות של טבע להשתלט על מיילן: "כבר שבועיים אנחנו בתוך התהליך לרכישת אלרגן גנריקה. פנינו שוב לאלרגן בהצעה לרכוש את החטיבה הגנרית זמן קצר לפני שפירסמנו הצעת רכש למיילן, והפעם הם הביעו נכונות לדון בעסקה. אני מאמין שהצעת הרכש למיילן יצרה את ההזדמנות לרכישת אלרגן גנריקה".

בשיחת הוועידה שהתקיימה עם אנליסטים זמן קצר לאחר פרסום ההודעה על העסקה, התייחסו ויגודמן וסיגי אולפסון, מנכ"ל טבע גנריקה, לכמה מחסרונותיה של העסקה. בתשובה לשאלה של האנליסט קן קצ'טורה מ–Cowen, הם אמרו שעסקי התרופות הביו־גנריות (ביוסימלארס) אינם נכללים בה. אלרגן חתמה על מיזם משותף עם חברת אמג'ן לפיתוח גרסות ביוסימיליאר של תרופות רבות מכר, כמו Herceptin לטיפול בסרטן השד ובסרטן הקיבה, או ריטוקסן לטיפול בסרטני דם ודלקת פרקים שגרונית. תרופות אלו הם עתידה של התעשייה הגנרית, והעובדה שאינן נכללות בעסקה קיררה את ההתלהבות של השוק ממנה, כפי שניתן היה להתרשם מביצועי המניה בשלב המסחר המוקדם.

בתגובה לדבריו של האנליסט דיוויד מאריס, שתהה אם אלרגן "לא שומרת לעצמה את השמנת", אמר אולפסון כי מדובר במיזם משותף, וכניסה בנעליה של אלרגן היתה מסובכת, ולכן לא ממש נידונה כחלק מהמו"מ.

אולפסון הודה בתשובה לקצ'טורה, כי תיק הביוסימיליארס של טבע חלש, וציין שהחברה מבקשת לחזק אותו באמצעות שותפויות, אך הדגיש שכוח המכירה המשותף בתחום התרופות המקוריות והממותגות, והנוכחות של החברה הממוזגת ב–100 מדינות - תספק פלטפורמה חזקה יותר לשיתוף פעולה מעין זה.

אולפסון, האיש שהניח את התשתית לאלרגן גנריקה, ומי שיטמיע את אלרגן גנריקה לטבע, ציין בתגובה לשאלה של רוני גל, אנליסט בכיר בברנסטיין, על החולשות של התיק הגנרי של החברה הממוזגת, למשל בתחום הפחתת עלויות הייצור, לפעילות בשווקים המתעוררים ולהעברת הייצור למדינות זולות שהרכישה של אלרגן גנריקה תעשיר את טבע בטכנולוגיות משלימות כמו מדבקות להעברת תרופות דרך העור, מוצרים חצי מוצקים ותרופות גנריות נוזליות. אולפסון ציי כי המיזוג ישפר מהותית את יכולות החברה הממוזגת בתחום המוצרים המוזרקים ובתחום מוצרי הנשימה. ואמנם, אלרגן גנריקה עוסקת בפיתוח מוצרים רבי־מכר בתחום הנשימה, כמו הגרסה הגנרית ל–Advair לטיפול באסתמה, שמכירותיה הסתכמו ב–1.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2015, או Abraxane (תרחיף לטיפול בעירוי בסרטן הלבלב), שמכירותיה הסתכמו ב–468 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2015.

אולפסון אמר שרכישת אלרגן גנריקה תגדיל את מכירותיה של טבע בשווקים מתעוררים ב–500 מיליון דולר בשנה, והדגיש את הצורך בהגדלת נוכחותה של טבע בברזיל ובמקסיקו באמצעות רכישה שתנצל את התיק הגדול יותר של מוצרים גנריים שטבע מסוגלת עתה למכור בשווקים אלו.

ג'יימי רובין, האנליסטית של גולדמן סאקס - בנק ההשקעות של מיילן - שנחלצה עתה מניסיון השתלטות עוין של טבע, שאלה כיצד טבע רואה את עתידה של התעשייה הגנרית לנוכח העובדה שאחת השחקניות הגדולות בעולם, אלרגן, העדיפה לחסל את מעורבותה בשוק זה. היא גם שאלה אם האפשרות של תחרות גנרית לקופקסון בגרסתו החדשה של 40 מיליגרם חידדה את הצורך ברכישת אלרגן גנריקה. ויגודמן השיב שהקופקסון שייך יותר ויותר לעברה של טבע, לאחר שמתחילת 2014 הניחה את היסודות לעסקה שתשנה את פניה של החברה ולאסטרטגיה עצמאית, שאינה תלויה בקופקסון, בין היתר באמצעות הארכת מחזור החיים של כמה מהתרופות הגדולות שהחברה משווקת.

ויגודמן הדגיש כי באמצעות הרכישה תצליח טבע לחזור לצמיחה פנימית של 5% בין 2016 ל–2018, ואמר שבתעשייה הגנרית יש מקום לחסל כפילויות וחוסר יעילות על בסיס גלובלי וכניסה לשווקים מתעוררים צומחים, כמו ברזיל וסין, ולשפר את מעמדה ביפן, שבה הודה ויגודמן, כי ביצועי טבע אינם טובים דיים.

צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker