בנק ישראל: ריבית חודש אוגוסט ללא שינוי - 0.1%

Smart Capital: "הנגידה פלוג יודעת שכלכלתה הקטנה של ישראל, תושפע הרבה יותר מהאירועים החיצוניים מאשר שימוש בכלי מוניטארי כזה או אחר" ■ פיוניר "השמועות על כך שבנק ישראל יוריד את הריבית התבדו"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

בנק ישראל הותיר היום את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%. "השמועות על כך שבנק ישראל יוריד את הריבית התבדו" מסביר שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר.

"כצפוי, לא סביר שמהלך כזה יתקבל לפני שבנק ישראל יראה מה תהיה דרך הפעולה של הבנק המרכזי בארה"ב. כמו כן, לאור העובדה שהבנק המרכזי בארה"ב הולך להעלות ריבית הורדת ריבית נראית רחוקה עוד יותר. בנק ישראל לא יבצע שום מהלך לפני שיראה מה הבנק הפדרלי בארה"ב יעשה. רק עליה חזקה של השקל מול המט"ח אשר תפגע בצורה חזקה ביצוא, יכולה לגרום לבנק ישראל לפעול לפני הבנק הפדרלי. צר לי לבשר לזוגות הצעירים שנכון לעכשיו אין באופק חדשות טובות לגבי שיפור סיכוייהם לקנות דירה".

קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

"נראה כי בנק ישראל הגיע למיצוי הכלים הקונבנציונאליים שברשותו, וכדי לעשות שימוש בכלים הלא קונבנציונאליים – כלומר ריבית שלילית או הרחבה כמותית – אנחנו נצטרך לראות הרעה משמעותית במצב המשק או בתנאים הגלובליים" מסבירים ב-FXCM ישראל.

אופציית הורדת הריבית נשארת על השולחן

"בנק ישראל אומנם בחר להשאיר, כצפוי, את הריבית על כנה, אך אנו סבורים שלאור התחזקות השקל מול סל המטבעות ונתוני היצוא החלשים אופציית הורדת הריבית נשארת על השולחן" מציין יוטב קוסטיקה, הכלכלן הראשי במור בית השקעות.

"ההחלטה הנוכחית לא תייצר דרמה בשוק המקומי כפי שראינו בחודש שעבר והמשקיעים ימשיכו להתמקד בנתוני המאקרו בארה"ב, בעיקר לדוחות התעסוקה הקרובים שעשויים לשפוך אור בנוגע לאפשרות העלאת הריבית בחודשים הקרובים" מסכם קוסטיקה.

גם ב- Smart Capital צפו כי ריבית בנק ישראל לחודש אוגוסט, תישאר ללא שינוי על 0.1%. איציק נוי, מנכ"ל קבוצת ההשקעות הבינלאומית מסביר כי "בנק ישראל יושב על הגדר בתקופה האחרונה - בעיקר לנוכח ההתפתחויות במשבר החוב היווני, התרסקות השוק המניות הסיני ומתוך הבנה שהפד צפוי להעלות את הריבית בקרוב. ד"ר פלוג יודעת שכלכלתה הקטנה של ישראל, תושפע הרבה יותר מהאירועים החיצוניים מאשר שימוש בכלי מוניטארי כזה או אחר.

"הצפי של החזאים לאינפלציה ל-12 החודשים הקרובים, נשאר ברמתו הנוכחית (1.1%). בנוסף, שער השקל הנומינלי ממשיך להיחלש ואין לבנק ישראל סיבות ריאליות לשימוש בכלי מוניטארי (הורדת ריבית), אשר יפחת רוחבית (מול כלל המטבעות) אותו",ציין נוי.

"הבעיה המרכזית עימה בנק ישראל יצטרך להתמודד הוא הפיחות האגרסיבי של היורו. כרגע הכלי היחידי בו עושה שימוש בנק ישראל הוא רכישת דולרים, אולם בפועל אין לבנק ישראל שום כלי אפקטיבי להתמודדות עם החולשה במטבע האירופי, גם כי ההשפעה של הכלכלה החלשה באירופה חזקה מכל כלי מוניטארי, וגם כי הבנק המרכזי באירופה ממשיך (וימשיך) להדפיס כסף כחלק מתוכנית הרכישות המאסיבית שלו", מסכם נוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker