סקירת מסחר

טבע בלטה בעלייה של 8.8% ומשכה את מדדי המניות כלפי מעלה

בתום המסחר ת"א 25 נחלש ב-0.25% ות"א 100 נותר ללא שינוי ■ יום שחור למניות הביומד - המדד איבד 4% מערכו ומדד ה'פחד' זינק ב-13% ■ בורסות וול סטריט נסחרות בירידות זה יום המסחר החמישי ברציפות ■ בנק ישראל הותיר את ריבית חודש אוגוסט ללא שינוי ברמה של 0.1%

דרור רייך
דרור רייך

יום המסחר הראשון של שבוע המסחר המקוצר בת"א נחתם במגמה מעורבת במדדים המובילים. טבע שזינקה ב-8.8% בעקבות הודעה הצפוייה על העסקה הגדולה בתולדות המשק הישראלי לרכישת החטיבה הגנרית של חברת אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר תקנה חלק מהירידות.

בתום המסחר, ת"א 25 ירד ב-0.25% ות"א 100  נותר ללא שינוי. מדד מניות הבנקים השיל 0.5% מערכו ומדד הנדל"ן נחתם בירידה של 0.3%. מחזור המסחר עמד על 2.1 מיליארד שקל כאשר טבע ריכזה מחזור ענק של כ-660 מיליון שקל.

עוד בגזרת המדדים בלט לרעה מדד מניות הביומד שנפל ב-4% כאשר מניות הביומד הובילו את הירידות על רקע צניחת מדד הביומד בארה"ב בכ-3% עם פתיחת המסחר שם. קומפיוג'ן ירדה ב-6.7%, רדהיל החסירה 7.9% מערכה, אופקו נחלשה ב-6.4% וביוליין שנכשלה בניסוי צנחה ב-22%.

גם קולפלנט ובונוס חוטפות, השתיים צנחו ב-6.7% וב-10.6% בהתאמה. לחיוב בולט מדד הויקס - מדד הפחד שזינק ב-13%.

בשעה 16:00 בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%. עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי אפסילון התייחס להחלטה וציין כי "במובנים רבים הודעת בנק ישראל מהווה סוג של "הכאה על חטא" בהשוואה להחלטה הקודמת. בנק ישראל מונה מספר לא קטן של גורמים אשר אמורים למנוע את הגעת האינפלציה ליעד כמו גם אלמנטים אחרים כמו היצוא אשר מצביעים על האטה. בשורה התחתונה תרתי משמע, הבנק פותח מחדש את האופציה לשימוש במגוון כלים לעידוד הפעילות הכלכלית במשק".

בעקבות כך, המסחר במטבע החוץ נחתם במגמה מעורבת של השקל אל מול שני המטבעות המרכזיים בעולם. הדולר נחלש ב-0.5% והשער היציג נקבע על 3.8 שקלים. מנגד, היורו התחזק ב-0.8% והשער היציג נקבע על 4.21 שקלים.

מעבר לים:

בורסות וול סטריט נסחרות בירידות זה יום המסחר החמישי ברציפות, לאחר שבורסת שנחאי רשמה את הנפילה היומית החדה ביותר מאז פברואר 2007 והגבירה בכך את החששות מפני העמקת ההאטה בצמיחת כלכלת סין. מדד S&P 500 יורד ב-0.7%; מדד דאו ג'ונס, אשר רשם בשבוע שעבר את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז ינואר, נסוג ב-0.8%; מדד נאסד"ק מאבד 1%.

מניית טבע שנסחרת גם מעבר לים קופצת ב-11% בוול סטריט לאחר שהודיעה כי תרכוש את החטיבה הגנרית של חברת אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר - העסקה הגדולה מעולם שמבצעת חברה ישראלית. מניית אלרגן קופצת ב-7%. בעקבות העסקה, נסוגה טבע מרכישת מיילן האמריקאית, שמנייתה צונחת ב-15%.

מניות במרכז

קופות הגמל של בית ההשקעות אלטשולר שחם ישקיעו 60 מיליון שקל תמורת 19% ממניות חברת מימון ישיר המעמידה אשראי לצרכנים ולחברות קטנות בעיקר לצרכי רכישת כלי רכב  ונשלטת על ידי קבוצת ישיר שבשליטת משפחת שניידמן.

העסקה משקפת למימון ישיר שווי של 312 מיליון שקל (אחרי הכסף).  אלטשולר ומימון ישיר סיכמו כי ינסו לעשות כל יכולתם בשביל להנפיק את החברה בבורסה עד שנת 2019. אך לדברי הצדדים לא נקבע קנס או שווי עתידי לפיו החברה תונפק. 

רן טנא, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין, תרכוש 40% ממניותיה של חברת תיבא שהיא החברה הבת של חברת אפקון  מקבוצת שלמה תמורת 24 מיליון דולר. העסקה תתבצע על ידי הקצאת מניות חדשות לקרן טנא תמורת 10 מיליון דולר ועל ידי רכישת מניות בהיקף של 14 מיליון דולר מידי קבוצת אפקון ויצחק תבורי (7 מיליון דולר לכל אחד מהצדדים). העסקה משקפת שווי חברה של 50 מיליון דולר לפני ההשקעה ו-60 מיליון דולר אחריה. קבוצת אפקון נסחרת בשווי של 117 מיליון דולר ושווי החזקתה של אפקון בה הוא 18 מיליון דולר בנוסף ל-7 מיליון דולר שקיבלה במזומן.

חברת ביג  מרכזי קניות שבשליטת האחים יהודה ורוני נפתלי ממשיכה להרחיב את פעילותה בארה"ב. ביג, המנוהלת על ידי איתן בר זאב, ונסחרת לפי שווי שוק של כ-2.3 מיליארד שקל, דיווחה כי חתמה באמצעות החברה הבת ביג ארה"ב (המוחזקת ב-80% על ידי ביג וב-20% על ידי מגדל) על הסכם לרכישת שלושה מרכזי קניות פתוחים בפניקס, אריזונה, תמורת כ-62 מיליון דולר. המחיר משקף למרכזים שווי של כ-155 מיליון דולר.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker