לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב: הריבית תכריע

הכלכלנים בארה"ב מעריכים שהבחירות בסוף 2016 יתקיימו על רקע נתונים כלכליים טובים ובאווירה אופטימית, 
אך זה לא בהכרח יועיל להילרי קלינטון ■ האיום העיקרי טמון לדעתם בהתנהגות פזיזה של הבנק הפדרלי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשמתקרבים לבחירות, לנתונים הכלכליים יש חשיבות רבה, אפילו רבה מאוד. מחקרים רבים במדע המדינה טוענים שאם רוצים לדעת מי ינצח בבחירות, המצב הכלכלי והאופן שבו הוא משתנה חשובים מאוד - אולי אפילו יותר מהכריזמה של המועמדים או מהשאלה כמה כסף הם מצליחים לגייס.

הבחירות בארה"ב יתקיימו בעוד 16 חודשים, אבל כבר כרגע אפשר לנסות להעריך, על סמך הנתונים הקיימים, מה צפוי להיות מצב הכלכלה כשהאמריקאים יבחרו את הנשיא הבא שלהם. כדי לענות על השאלה הזאת, פנינו למומחים מחברות ייעוץ כלכלי מובילות, מבנקים ומאוניברסיטאות - בבקשה שיחלקו עמנו את ההערכות שלהם לגבי מצבה הצפוי של הכלכלה ב-8 בנובמבר 2016, יום הבחירות. בקרב 17 המומחים שעמם שוחחנו שרר קונסנזוס חזק למדי בעניין.

הם אמרו כי הם סבורים שהאבטלה תהיה הנמוכה ביותר שהיתה בעת מערכת בחירות מאז שג'ורג' וו. בוש התמודד מול אל גור בשנת 2000. האבטלה אז היתה ברמה של 3.9%. התחזית החציונית של המומחים לשיעור האבטלה שישרור כשהבוחרים ילכו לקלפיות בנובמבר 2016 היתה 4.8% - שיעור שמשקף ירידה לעומת השיעור שנמדד בחודש שעבר, 5.3%.

לדברי המומחים, הסיכוי שארה"ב תשקע במיתון עד ליום הבחירות הוא 15% בלבד. להערכתם, הריביות, האינפלציה ומחירי הדלק יהיו גבוהים מעט מכפי שהם עכשיו, אבל יישארו נמוכים יחסית לרמות ההיסטוריות שלהם. "בסך הכל, זו אמורה להיות תקופה של תחושה טובה שכמוה לא ראיתי כבר כמה שנים", אומר מייקל פרולי, הכלכלן הראשי לענייני ארה"ב בג'יי פי מורגן צ'ייס.

לכאורה, הנתונים מצביעים על בחירות עם דינמיקה שדומה לזו שאיפיינה את מערכות הבחירות של 1988 ו-2000, כשהמועמד מטעם המפלגה של הנשיא המכהן (ג'ורג' בוש האב ב-1988, ואל גור ב-2000) יכול היה להבטיח את המשך השגשוג. זה מבשר טובות למועמד הדמוקרטי, אם כי כפי שממחיש ההפסד של גור למרות זכייה ברוב הקולות, אפילו כלכלה במצב טוב לא מבטיחה ניצחון, בהתחשב בפעילות חבר האלקטורים (הנציגים שבוחרים את הנשיא ואת סגנו).

"ביום הבחירות, בנובמבר 2016, הבוחרים צריכים לחוש טוב יותר לגבי המקום שבו הם עומדים מבחינה כלכלית ולהסתכל על העתיד הכלכלי שלהם באופן קצת יותר אופטימי", אומר סקוט אנדרסון, הכלכלן הראשי של בנק אוף דה ווסט.

בשפע המחקרים שעסקו בקשר בין ביצועים כלכליים לתוצאות הבחירות, אחד הממצאים החשובים היה שהרמה האבסולוטית של הפעילות הכלכלית או שיעור אבטלה חשובים פחות ממהירות השינויים בכלכלה ומהכיוון של השינויים האלה. זה אולי מסביר, למשל, מדוע הנשיא המכהן ברק אובמה נבחר מחדש ב–2012, על אף שיעור אבטלה של 7.8% ביום הבחירות. זהו נתון גרוע בהשוואה להיסטוריה, אך הוא היה נמוך בהשוואה ל–8.6% אבטלה שנה קודם לכן.

המומחים גם טועים

חלק מהמחקרים מצאו כי הכלכלה חשובה פחות כשהמירוץ לנשיאות פתוח לרווחה, כפי שיהיה ב-2016, מאשר כשיש נשיא מכהן שהבחירות הן מעין משאל עם לגבי המשך כהונתו. במלים אחרות, אם הילרי קלינטון תהיה המועמדת מטעם המפלגה הדמוקרטית, היא בוודאי לא תושפע מההצלחות והכישלונות הכלכליים של אובמה, כפי שקרה כשהוא התמודד ב-2012.

תחזיות המומחים גם מצביעות על בטן רכה בכלכלה, שאותה יוכל המועמד הרפובליקאי לנצל. הקונסנזוס בקרבם היה צמיחה של 2.8% בשכר השעתי הממוצע ב–12 החודשים שלפני הבחירות, מעט יותר מהעלייה במחירים לצרכן, שתסתכם להערכתם ב–2%. לפיכך נקודת החולשה של כלכלת אובמה, השכר לעובד הממוצע, תישאר בעינה גם ב–2016.

המומחים ראו סיכוי של 25% בלבד לכך ששגשוג כלכלי - שמוגדר כצמיחה של יותר מ–3% בתמ"ג במשך שנה - יתרחש עד ליום הבחירות. הצמיחה האטית בינתיים לא הובילה לצמיחה מואצת כמו בסוף כהונותיהם של רונלד רייגן או ביל קלינטון, ויש סיכוי קלוש שזה ישתנה בקרוב. בעקבות הנתונים האלה התחייבו ג'ב בוש ומועמדים רפובליקאים אחרים להשיג צמיחה שנתית של 4% בכלכלה. אם יצליחו, תהיה זו האצה לעומת הצמיחה של כ-2.5% שאפיינה את שנותיו של אובמה.

צמיחה מתמשכת של 4% או יותר נרשמה רק לעתים רחוקות בהיסטוריה האמריקאית, והפעמים האחרונות שבהן זה קרה היו בין 1983 ל-1985 ובין 1997 ל-2000. השנים ההן גם נהנו ממגמות דמוגרפיות חיוביות יותר מאלה שיאפיינו את הממשל הבא. כל אלה עוזרים להסביר מדוע המומחים צופים צמיחה של 2.8% בשנה שלפני הבחירות, ומדוע הטילו ספק בכך שניתן לשמור לאורך זמן על צמיחה של 4%. "יעד הצמיחה של 4% שאליו התחייבו חלק מהמועמדים אינו מציאותי, שכן בני דור הבייבי־בום פורשים לגימלאות וצורכים פחות", אומר כריסטופר רופקי, כלכלן ראשי בבנק מיצובישי UFJ בטוקיו.

ייתכן שהמומחים טועים, כמובן. משאלים דומים שנערכו בעבר כללו הרבה טעויות, כולל כישלון לצפות את חומרת המיתון ב-2008-2009 ואופטימיות מוגזמת לגבי ההתאוששות לאחר מכן. הכלכלנים גם היו לפעמים פסימיים מדי, ולא הצליחו לצפות את ההאצה הכלכלית של סוף שנות ה-90.

במערכות בחירות שהתאפיינו בשינויים במצב הכלכלי, היו בדרך כלל בשלב הזה כבר ראיות לעתיד לבוא. משבר הסאבפריים שהתפתח מאוחר יותר למיתון שהשפיע על הבחירות של 2008 כבר היה בדרך ביולי 2007, כשהעיקולים התרבו. אף שהמיתון של יולי 1991 הסתיים באופן טכני עד ליום הבחירות של 1992, ההתאוששות לא היתה מהירה מספיק בכדי להבטיח בחירה מחדש של הנשיא ג'ורג' בוש האב.

"הכלכלה תספק 
רוח גבית"

המומחים שהשתתפו במשאל בתחילת יולי זיהו כמה איומים שעלולים לפגוע בתחזיותיהם לשמיים כלכליים בהירים בסוף 2016. משבר החוב היווני הוזכר לעתים קרובות על ידי הכלכלנים שהשתתפו במשאל, אם כי ההשפעה שלו על הכלכלה האמריקאית נראית כעת חלשה בהרבה מכפי שהיא נראתה לפני כמה שנים, כשחברותה של יוון בגוש היורו היתה לראשונה בסיכון.

הנשאלים הצביעו על האפשרות של משבר במזרח התיכון שיוביל לזעזוע במחירי הנפט, ושל האטה כלכלית בסין, שנראית הגיונית בהתחשב בירידה החדה בשוק המניות שלה. ואולם האיום הכלכלי שהוזכר על ידם בתכיפות הרבה ביותר - העלאת הריבית של הבנק הפדרלי - קשור בכלל במדיניות מקומית.

אם הבנק הפדרלי יעלה מהר מדי את הריבית, יכולות להיות לכך כמה השפעות - בהן פגיעה בהתאוששות שוק הדיור, ירידה ביצוא בגלל התחזקות הדולר או תנודתיות מסוכנת בשוקי המניות.

הקונסנזוס בקרב המומחים הוא שהריבית של הבנק הפדרלי תהיה 1.37% ביום הבחירות ב-2016. הקונסנזוס בקרב בכירי הבנק הפדרלי עצמם היה שהריבית תגיע לשיעור 1.625% עד סוף 2016. בפועל, הריבית היתה נמוכה זמן כה רב, עד שלכלכלנים אין ביטחון לגבי היציבות של הצמיחה הכלכלית במקרה של הידוק המדיניות המוניטרית.

עם זאת, הכלכלנים אמרו כי הם סבורים שהבנק הפדרלי יפעל בזהירות שתאפשר לנשיא הבא לנשום בקלות רבה יותר מכפי שהם נשמו בשנים האחרונות. "יש סיכויים טובים שביום הבחירות הכלכלה תהיה בתעסוקה מלאה ותצמח במהירות", אומר מארק זנדי, הכלכלן הראשי של מודי'ס. "הכלכלה תספק רוח גבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker