הקשר בין האוליגרך הנעלם, הבורסה הישראלית, חברת גאון - ומנכ"ל ארקיע לשעבר

ניסים דג'לדטי, שהורשע בהשתלטות לא חוקית על נכסי האוליגרך אלכסיי זכרנקו, השתלט לאחרונה עם גד טפר, מנכ"ל ארקיע לשעבר, על כמה חברות ציבוריות; ברשות ני"ע עוקבים בדאגה

שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשבוע שעבר הורשע ניסים דג'לדטי בבית המשפט המחוזי בתל אביב בהשתלטות לא חוקית על נכסי האוליגרך אלכסיי זכרנקו, שרכבו נמצא נטוש ברוסיה ויש חשד כי נרצח. דג'לדטי הורשע עם אלינה מלר, בעבר ראשת המטה של חברת הכנסת סופה לנדבר, בזיוף חתימתו של זכרנקו, שאליו היו מקורבים, על ייפוי כוח שיאפשר להם לייצגו ולפעול בשמו בכל מקום בעולם. הוא הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע, בזיוף בנסיבות מחמירות, בשימוש במסמך מזויף, בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בהלבנת הון ובהטרדת עד.

לידיעה בעניין, שפורסמה אתמול ב"הארץ", לא היה שום קשר לשוק ההון אלמלא היה דג'לדטי נהפך באחרונה לבעל השליטה בכמה חברות הנסחרות בבורסה. רשימת החברות האלה כוללת את יעד ואת גרינסטון, כשדרך גרינסטון שולט דג'לדטי בשלוש חברות ציבוריות נוספות - צמיחה, פרוטולוג'יקס וגפן.

ניסים דג'לדטיצילום: מוטי קמחי

דג'לדטי אינו נושא משרה באף אחת מהחברות, והחוק אינו מגביל אדם מלהיות בעל שליטה בחברה אם יש לו הרשעה פלילית, למעט בחברות ביטוח או בבנקים. ואולם לחברה שבעל השליטה הורשע בה בפלילים יש מגבלות על היכולת לעשות שימוש בתשקיף מדף בשלוש השנים לאחר ההרשעה ואיסור לכלול מידע בדרך של הפניה לדיווחים קודמים.

החוק גם מונע מאדם בעל הרשעה פלילית להיות נושא משרה בחברה אם דינו נחרץ, כלומר נגזר עליו עונש לאחר שהורשע בפלילים. ברשות ניירות ערך עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בעניין דג'לדטי אך לא ברור כיצד תנהג הרשות.

דג'לדטי בחר שלא להגיב לדברים. עורך דינו משה ישראל בחר גם הוא שלא להגיב. שותפו העסקי של דלג'דטי, ששולט עמו בחברות הציבוריות הוא גד טפר, מנכ"ל ארקיע לשעבר. טפר סירב להגיב.

בחברת יעד מחזיק דג'לדטי עם טפר ב–80% מהמניות. יעד נסחרת לפי שווי של 32 מיליון שקל. בחברת גרינסטון הנסחרת לפי שווי של 17 מיליון שקל מחזיקים דג'לדטי וטפר ב–60% מהמניות. גרינסטון עוסקת במיון ושיווק ביצים, והיא שולטת בחברת צמיחה וגם מחזיקה במניות בחברת גפן. חברת צמיחה נסחרת בבורסה לפי שווי של כ–10 מיליון שקל ומחזיקה ב–45% ממניות פרוטואולוג'יקס — שהיא שלד בורסאי. יו"ר פרוטואולג'יקס הוא מוטי מנשה, שהורשע גם הוא באחרונה בפלילים.

קורות חייו של דג'לדטי עשויים לעניין את מי ששוקלים השקעה בחברות שבהן הוא שולט. על פי הכרעת הדין, דג'לדטי, שהוכרז בשלהי שנות ה–90 כפושט רגל ובעברו היה מלווה בשוק האפור, שיכנע בתוך חודשים ספורים את זכרנקו להעביר לו מחצית מהבעלות של חברת האחזקות שלו בישראל, ששווייה 40 מיליון שקל. הפרקליטות הצליחה להוכיח כי דג'לדטי השתמש בייפוי כוח מזויף וטען כי זה ניתן לו על ידי זכרנקו, שעקבותיו נעלמו ברוסיה ב–2009 לאחר שמכוניתו נמצאה נטושה בפרבר של סנט פטרבורג.

על פי הכרעת הדין, המשטרה הרוסית פתחה בחקירה בעניין נסיבות היעלמותו של זכרנקו בחשד כי נרצח, ובין השאר "אף שלחה חוקרים ממשטרת רוסיה לישראל, ואלה נכחו בחקירות דג'לדטי ומלר". ל–TheMarker נודע גם כי כחלק מהחקירה חולטו חשבונות ניירות ערך של דג'לדטי בשווייץ, בסך של כ-40 מיליון שקל.

על סמך ייפוי הכוח מזכרנקו ניהל דג'לדטי משא ומתן מול החברה הציבורית גאון אחזקות ורכש 71.8% ממניות החברה הבת גאון נכסים, רכישה שבוטלה בהמשך.

בית המשפט קבע שדג'לדטי הסתיר מהרשות לאיסור הלבנת הון את דבר היותו נהנה בחשבונות זכרנקו השקעות, זכרנקו תעשיות וחברת פושקין. כמו גם הסתיר מבנק הפועלים, שבו פתח חשבון, את היותו בעל השליטה במחצית המניות של חברות זכרנקו השקעות ובחברות הבנות זכרנקו תעשיות ופושקין ניהול מסעדות.

לא ההסתבכות הראשונה

זו לא היתה ההסתבכות הראשונה של דלג'דטי עם החוק. נגד איש העסקים הוגשו בעבר כמה תלונות במשטרה בחשד לשורת מעשי עוקץ ואיומים.

דג'לדטי, נשוי ואב לשני בנים, הוכרז כפושט רגל ב–1996 וקיבל הפטר ב–2004. כיום מנהלת המדינה נגדו תיק נוסף בבית המשפט.

פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה טוענת בכתב האישום כי ב–2008-2000 עסק במתן הלוואות במימון השקעות, בניכיון צ'קים ובתיווך בעסקי ביטוח, נדל"ן, גז ונפט, ונהנה בגינם מהכנסות גבוהות של 40 מיליון שקל שעליהן לא דיווח כחוק למס הכנסה. לטענת הפרקליטות דג'לדטי העלים את הכנסותיו גם מנושיו בשעה שהיתה לו התחייבות חוזית להחזיר להם כסף והפר את הכללים שחלו עליו כפושט רגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום