איגוד בתי ההשקעות: "בידנו הפוטנציאל להפחתת הריכוזיות בתחום השירותים הבנקאיים"

"התחרות במגזר הפיננסי לא באה לידי ביטוי בתחום האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים"

סיון איזסקו

איגוד בתי ההשקעות פנה לוועדה בראשות דרור שטרום, להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים, שמונתה על ידי שר האוצר משה כחלון במכתב בו הציג את עמדתו בנוגע לצעדים הדרושים להגברת התחרות במערכת הבנקאות. "בידי בתי ההשקעות פוטנציאל ממשי וזמין להגברת התחרות והפחתת הריכוזיות בתחום השירותים הבנקאיים, שכן הם בעלי ניסיון עשיר בניהול כספי ציבור, כוח אדם ברמת מקצועיות גבוהה, בעל גמישות עסקית, מחלקות רגולציה וניהול סיכונים מפותחות ופלטפורמות קיימות לפיתוח והגברת הפעילות בתחומי שוק ההון", נכתב בנייר העמדה של האיגוד בראשות המנכ"לית יוליה מרוז.

באיגוד בתי ההשקעות הוסיפו כי "בשנים האחרונות יצאו לפועל רפורמות משמעותיות בשוק ההון בישראל. אולם, ההשפעה של רפורמות אלה על התחרות בין המתווכים הפיננסיים בישראל הינה מוגבלת בלבד.

"התחרות במגזר הפיננסי לא באה לידי ביטוי בתחום האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים, ובתחום השירותים הפיננסיים הנלווים למשקי הבית (בעיקר השקעה בניירות ערך). בתחומים אלה ממשיכים הבנקים ליהנות מדומיננטיות מובהקת, הנובעת מן המבנה של המגזר הבנקאי בישראל ומחסמי הכניסה של שחקנים אחרים לשוק זה".

בתחום האשראי למשקי בית ועסקים קטנים, מדגישים באיגוד בתי ההשקעות, לא קיימת כיום בישראל חלופה של ממש למגזר הבנקאי; באיגוד מבקשים לאפשר להם להקים פעילות של אשראי קמעונאי המבוססת על כספי העמיתים. לצורך כך יש להסדיר את סוגיית דמי הניהול, בתיק האשראי הקמעונאי. באיגוד ציינו כי "אין ספק כי הכנסת שחקנים חדשים לשוק זה תביא לגיוון מקורות האשראי, להוזלה שלו ולשיפור היציבות של המערכת הפיננסית בישראל. בדומה לתחום האשראי העסקי, גם בתחום זה מתבקש כי הגופים המוסדיים יהוו את האלטרנטיבה למגזר הבנקאי".

בתחום הברוקראז' האיגוד מבקש להחיות את היוזמה להקמת מערכת סגורה שתאפשר ללקוחות הבנקים להעביר את תיק ני"ע שלהם לניהול בבית השקעות - זאת דרך האינטרנט מבלי שהלקוח יידרש לצאת מהבית. "הליך זה ייצור תחרות בין בנקים לבתי השקעות בתחומים נטולי תחרות חוץ-בנקאית כיום, תוך הסרת חסמי מעבר והגברת יכולת המיקוח של הלקוחות; יאפשר לבתי השקעות לעבוד ישירות מול לקוחות תוך השגת חיסכון בעלויות ללקוח בפעילות ני"ע; לאור התחרות, הלקוח יניב תשואה גבוהה יותר על פיקדונות. בנוסף, באיגוד מציינים כי 72% מפעילות הברוקראז' מתבצעת בבנקים, בעוד בתי ההשקעות סוגרים את פעילות הברוקראז'".

בתחום עמלות הפצה המשולמות לבנקים אומרים באיגוד כי מודל גביית העמלות הקיים היום לא רק שאינו מוצדק עניינית, אלא מביא לתוצאות בעייתיות שכן עלות עמלות ההפצה מגולגלת למשקיע, וזאת במנותק ממידת השימוש שלו בשירותי הייעוץ של המערכת הבנקאית. העמלות בגין הפצת קרנות נאמנות מהוות נתח נכבד מן העלות של השקעה בקרנות נאמנות וכך, עלות עמלת ההפצה מייקרת בסופו של דבר עבור המשקיע את העלות של השקעה בשוק ההון. באיגוד מציינים כי יש לבחון את ביטול עמלת ההפצה או הפחתה משמעותית של העמלה בגין הפצה בערוצים דיגיטליים. בנוסף, יש לבחון אפשרויות הפצה עצמאית באמצעות ערוצים דיגיטאליים (באינטרנט) שתבוצע על ידי גופים חוץ בנקאיים/בתי השקעות ישירות ללקוח תוך חיסכון בעלויות.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker