בעקבות ההחמרה בדרישות הפיקוח על הבנקים

לאומי קנה ביטוח לחוב בסך 50 מיליון שקל של מטריקס

העסקה מאפשרת ללאומי להפחית מהמאזן הון שרותק כנגד אשראי זה, והיא מצטרפת לעסקות של מכירה ישירה של הלוואות לגופים מוסדיים, ולמימושים של השקעות ריאליות גדולות שביצע הבנק

מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי ממשיך לטפל בצורכי הלימות ההון, שהפכה בקרב כל הבנקים למצרך יקר. זאת, בעקבות דרישות רגולטוריות הולכות וגוברות של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

במסגרת פעילות זו השלימה באחרונה החטיבה העסקית מסחרית של לאומי, המנוהלת בידי קובי הבר, עסקת CDS (Credit Default Swap) מובנה פיקדון לביטוח כשל אשראי, שניתן לחברת התוכנה מטריקס, הנמצאת בשליטת פורמולה מערכות ומנוהלת בידי מוטי גוטמן.

קובי הברצילום: דניאל בר און

הביטוח במסגרת העסקה נרכש בידי לאומי מגוף מוסדי גדול בהיקף של כ–50 מיליון שקל ובמתווה של מימון מלא. סכום זה הוא נתח מסך האשראי הכולל בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים שלאומי העניק למטריקס, והוא אמור להשתחרר מהמאזן של לאומי.

מדובר בעסקה ראשונה מסוג זה שמבצע לאומי, ומהבודדות שנעשו עד כה במערכת הבנקאות בידי בנקים אחרים, כמו הפועלים ודיסקונט. לאומי בחר לבצע את העסקה הראשונה בסכום יחסית נמוך במטרה ללמוד את כל ההיבטים החשבונאיים, המשפטיים והרגולטוריים המעורבים בעסקות מסוג זה.

בימים אלה לאומי בוחן מכשירים נוספים שיאפשרו לו להפחית את ההון המרותק מול נכסי סיכון. לפי הערכות, העסקות הבאות יבוצעו בהיקפים גדולים יותר מזו של מטריקס.

העסקה בוצעה בשיתוף פעולה עם מטריקס, העוסקת באספקת פתרונות תוכנה ושיווק מוצרי חומרה ותוכנה, ונחשבת חברה איתנה מבחינה פיננסית, שנסחרת לפי שווי שוק של 1.3 מיליארד שקל ומייצרת רווח שנתי בקצב של כ–100 מיליון שקל.

בעסקת CDS במתווה של מימון מלא (להבדיל מחו"ל בישראל אין עדיין מסחר ב–CDS), מוכר ההגנה מעביר מראש את מלוא סכום ההגנה לקונה, שמפקיד פיקדון במלוא גובה ההלוואה (בעלת מח"מ של כשנתיים) ונהנה מתשלומי ריבית שוטפים במשך חיי ההלוואה. קונה ההגנה, לאומי במקרה זה, משלם פרמיה המשקפת את הסיכון בעסקה. אם יקרה אירוע של כשל אשראי, רוכש ההגנה יוכל לסלוק את העסקה, כלומר להיפרע מהפיקדון שהועבר אליו מראש לצורך תיחום החשיפה, ולהעביר למוכר ההגנה את נכס הבסיס (החוב של לקוח, ובמקרה זה של מטריקס) במלואו. אז רוכש ההגנה יצטרך לפעול לגביית החוב.

עסקת ה–CDS של מטריקס מצטרפת לעסקות נוספות שביצע לאומי כדי להפחית את ההון. מדובר, בין השאר, במכירה לגופים מוסדיים בהיקף של מאות מיליוני שקלים נתחים מהלוואות שניתנו לאפריקה נכסים, לכביש 6 ולמתקן התפלת המים באשקלון. כחלק משינוי מודל בכל הקשור להשקעות ריאליות, לאומי מכר אחזקות גדולות, כמו פז ומגדל, וכן נתחים מהחברה לישראל וקנון הולדינגס.

מניית בנק לאומי עלתה מתחילת השנה ב–21.5%, והפגינה את הביצועים הטובים ביותר במערכת הבנקאות. לאומי נסחר לפי שווי שוק של כ–24 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.89.

לאומי צפוי ליהנות מיישום כללי החשבונאות בארה"ב בעניין זכויות העובדים שאותם מיישם הבנק, כלומר הפנסיה התקציבית. עלייה של כ–0.75% בתשואות לפדיון של אג"ח ממשלתיות ישראליות ארוכות ברבעון השני של 2015 תסייע לגידול בהון העצמי של לאומי ברבעון השני בסכום מוערך לפני מס של כמיליארד שקל.

עם זאת, לאומי עדיין אינו עומד בדרישות היעד של בנק ישראל להלימות הון של כ–10% עד סוף 2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker