"וול סטריט ג'ורנל" |

העסקה הגדולה בתולדות המשק הישראלי: טבע במו"מ לרכישת החטיבה הגנרית של אלרגן ב-45 מיליארד ד'

עסקיה הגנריים של אלרגן (לשעבר אקטוויס) יגדילו את מכירותיה של טבע ב-6.6 מיליארד דולר לשנה ■ העסקה תבוא ככל הנראה במקומה של רכישת מיילן שהסתבכה בשבוע שעבר עם הפעלת גלולת רעל כנגד ניסיון ההשתלטות העוין של טבע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת טבע מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת החטיבה הגנרית של חברת Allergan תמורת 45 מיליארד דולר, כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל" שמעריך שהצדדים עשויים להכריז על עסקה כבר מחר (ב').

אלרגן נרכשה על ידי חברת אקטוייס במארס 2015 תמורת 70 מיליארד דולר במזומן ובמניות ומאוחר יותר שינתה את שמה לאלרגן. רכישת אלרגן ניפחה את החוב הפיננסי של החברה הממוזגת ל-44 מיליארד דולר.

רכישת אלרגן על ידי טבע תגדיל את מחזור המכירות של טבע בתחום הגנרי ב-6.6 מיליארד דולר ותקנה לה את היתרונות לגודל שאותן ביקשה להשיג ברכישת מייילן. החטיבה הגנרית של אלרגן הייתה השלישית בגודלה בעולם לאחר טבע עם מכירות של 9.1 מיליארד דולר ב-2014 ולאחר חברת סנדוז שבבעלות נוברטיס. 

ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

על פי ה"וול סטריט ג'ורנל", רכישת עסקיה הגנריים של אלרגן הייתה אופציה מועדפת מבחינתו של ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, שניסה לרוכש אותה כבר בפברואר 2014 עם היכנסו לתפקיד ועוד לפני שאקטוויס השלימה את רכישת אלרגן אולם אקטוויס דחתה את ההצעה.

עסקיה הגנריים של אלרגן מוכרים היטב לסיגורדור אולפסון, מנכ"ל טבע, גנריקה שהקים את אקטוויס וניהל אותה עד ל-2014 . עסקיה הגנריים של אלרגן שנסחרת בשווי שוק של 121 מיליארד דולר כוללים 1,000 תרופות שחלקן תרופות גנריות ממותגות , תרופות ללא מרשם רופא וגירסות גנריות של תרופות רבות מכר כמו משכך הכאבים Oxycontin  והתרופה לטיפול בהפרעת קשב Concerta.

המגעים של טבע עם אלרגן מתנהלים במקביל למאבק השליטה שמנהלת טבע על חברת מיילן שמוערכת בשווי דומה. מאמציה של טבע לרכוש את מיילן הסתבכו ביום חמישי שעבר כאשר קרן חיצונית שהוקמה ע"י מיילן באפריל 2015 רכשה 50% מזכויות ההצבעה בחברה בתמורה סמלית.

מניית טבע בתל אביב בניו יורק בשנה האחרונה

הניסיון של טבע לבצע עסקת ענק נועד בין השאר לפצות על התחרות הגנרית שהחלה ביולי 2015 בתרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה שסיפקה לטבע מכירות של 3.2 מיליארד דולר ו-46% מהרווח התפעולי שלה ב-12 החודשים האחרונים. טבע מעריכה שתצליח לשמור על רווח של 5 דולרים למניה גם בהנחה שלא תרכוש את מיילן וגם בהנחה שתתחרה ב-2 גירסות גנריות של קופקסון, אולם חזרה לצמיחה במכירות וברווח למניה אינה צפויה לפני 2017 עם השקתן של תרופות מקוריות לטיפול במחלת הנטינגטון ובדיסקנזיה מאוחרת אותן רכשה עם רכישת חברת Auspex באפריל 2015 תמורת 3.5 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker