האופציה שנתנה גלולת הרעל למיילן: רכשי את פריגו או מצאי רוכש במקום טבע - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האופציה שנתנה גלולת הרעל למיילן: רכשי את פריגו או מצאי רוכש במקום טבע

טבע עשויה לנקוט מהלך משפטי בהולנד נגד הקרן המיוחדת של מיילן בעקבות הפעלת גלולת הרעל ■ רוני גל, אנליסט בבית ההשקעות ברנסטיין: הצעד מגדיל את סיכוייה של מיילן להדוף את הצעת הרכש של טבע - אבל יקשה עליה לרכוש את פריגו

מאבק השליטה בין טבע לדירקטוריון מיילן הגיע ביום חמישי שעבר לשיא דרמטי. הקרן המיוחדת שהקימה מיילן באפריל 2015 כדי להגן על עצמה מניסיון השתלטות עוינת, הפעילה את נשק יום הדין: גלולת הרעל שסיפקה לה מיילן כמה חודשים לאחר שהפכה לחברה הולנדית.

הקרן המיוחדת (Stichting בהולנדית) הודיעה למיילן שהיא מממשת במלואה את אופציית הרכש שקיבלה לרכוש 488 מיליון מניות בכורה של מיילן, שיעניקו לה 50% מזכויות ההצבעה בחברה, בתמורה סמלית של יורוסנט אחד למניה, ובכך הניחה מכשול משמעותי בדרכה של טבע להשתלט על החברה. הקרן הדגישה שאין בכוונתה להחזיק במניות הבכורה לתקופה ארוכה יותר מהדרוש למימוש מטרותיה, שהן שימוש בזכויות ההצבעה שקיבלה כדי לייצר "משחק הוגן" בהצבעה על רכישת פריגו. זהו רמז עבה לדאגה שהביעה הקרן עוד בתחילת יוני 2015 מרכישת מניות מיילן בידי טבע לנוכח האסיפה הקרובה של בעלי המניות בעניין רכישת פריגו.

בלומברג

הקרן הדגישה כי למעט נטרול הצבעתה של טבע אין בכוונתה להשתמש בזכויות ההצבעה שלה כדי להשפיע על תוצאות ההצבעה באסיפת בעלי המניות שמתכננת מיילן לקיים בקרוב, ושהנושא היחיד שיועלה להצבעת בעלי מניותיה יהיה ההצעה לרכוש את פריגו ב–75 דולר במזומן והקצאה של 2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. ההצעה משקפת שווי חברה של 29 מיליארד דולר לפריגו, שנסחרת כיום בשווי של 27.2 מיליארד דולר.

טבע מחזיקה ב–4.6% ממניות מיילן שבהן השקיעה 1.6 מיליארד דולר, ועוד לא הודיעה אם בכוונתה להשתמש בזכות ההצבעה שלה באסיפה הקרובה. לפי הערכות, הפעלת גלולת הרעל לא תגרום לטבע לבצע הפרשה לירידת ערך השקעתה במיילן, משום שההשקעה מסווגת כהשקעה לזמן ארוך. לפי הערכות, עלות ההשקעה של טבע במיילן מגלמת הפסד לא ממומש של 110 מיליון דולר על בסיס מחיר מניית מיילן ביום שישי האחרון.

הפעלת גלולת הרעל נעשתה יממה בלבד לאחר פגישה קשה שהתקיימה באמסטרדם בין הקרן לדרג נמוך יחסית בטבע. הפגישה התקיימה בעקבות זימון חפוז ששלחה הקרן ולא איפשר לטבע לשלוח נציג בכיר יותר - כך שנראה שמטרת הקרן היתה לצאת ידי חובה, כך שתוכל לטעון כי נפגשה עם כל הצדדים למאבק השליטה. למעט מראית העין של פגישה עם כל הצדדים, נראה שהקרן קיבלה במלואן את כל טענות רוברט קורי, יו"ר מיילן, שדחה את הצעת טבע מה–21 באפריל לרכוש את מיילן.

רוח גבית לקורי

סביר להניח שחלק מנימוקי הקרן ישמשו את טבע אם תרצה לתקוף את ההחלטה. העובדה שטבע מחזיקה במניות מיילן בעלות ערך נקוב של 225 אלף יורו (22.5 מיליון מניות, 4.6% מהונה של מיילן) מקנה לטבע את הזכות לפנות לבית משפט הולנדי, ולבקש ממנו לאסור על הקרן ההולנדית להצביע באמצעות מניות הבכורה, שרכשה למעשה ללא תמורה, ולמנות דירקטורים חדשים לדירקטוריון מיילן שיהיו בעלי זכות הכרעה בהצבעותיה.

הקרן הסבירה בהודעה שפירסמה כי הפעלת האופציה נעשתה על בסיס הערכתה שהאפשרות של השתלטות טבע על מיילן מסכנת את האינטרסים של מיילן ושל בעלי העניין בה, בין השאר על בסיס אופייה העוין של הצעת טבע; נימוק משונה בהתחשב בעובדה שהקרן מבקשת לנטרל את טבע בהצבעה על הצעת רכש עוינת שהציעה מיילן לחברת פריגו.

הקרן הסבירה את התנגדותה לעסקה אפשרית בין טבע למיילן באסטרטגיה השונה של החברות, בתרבות העסקית ובמבנה תגמול המנהלים השונה; עוד התחלקות משונה של הקרן בהתחשב בתמריץ האישי הגדול שניתן למנהלי מיילן לצמוח, ולו במחיר תשואות בינוניות על ההון המושקע. הקרן תיארה את מיילן כחברה שמשתמשת במינוף פיננסי וברווחים שנצברו כדי לצמוח, בעוד טבע ממוקדת בקיצוץ עלויות ובחלוקת דיווידנדים.

הקרן הסבירה עוד, כי בשל המחויבות של טבע לחסוך 2 מיליארד דולר בשנה בהוצאות החברה הממוזגת, ולנוכח המחויבות החוקית והתאגידית שלה לישראל, סביר להניח שרוב החסכונות יושגו על חשבון מיילן ועובדיה, בעיקר בהודו. נימוק זה, מוזר כשלעצמו בהתחשב בכוונתה המוצהרת של טבע להעביר 60% מהייצור למדינות שעלות הייצור בהן היא 6–7 דולרים ל–1,000 טבליות עד 2019, הוא חזרה מדויקת על טענה שקורי השמיע לפני שלושה חודשים, תוך שיסוי עובדי מיילן בהודו נגד טבע.

הקרן העריכה על סמך שיחות שקיימה עם גורמים שונים בענף התרופות, כי מיזוג בין שתיים מארבע החברות הגנריות המובילות בעולם, וחוסר המחויבות של טבע לשווקים המתעוררים - יצמצם כנראה את הגישה של אוכלוסיות רחבות לתרופות גנריות במחירים שווים לכל נפש, ויגרום לסיבוכים והתארכות קבלת אישורי רשויות ההגבלים העסקיים. הדאגה ליכולתה של מיילן לספק תרופות איכותיות במחיר שווה לכל נפש הוגדרה כאחת ממטרות הקרן עם הקמתה, ונראה שהצהרת ארגוני צרכנים בארה"ב לפני 10 ימים, ולפיה מיזוג בין טבע למיילן יגרום לעלייה במחירי התרופות הגנריות, כנראה בעקבות עבודת שכנוע נמרצת של קורי, נתנה לקרן לגיטימציה נוספת להפעלת גלולת הרעל. הקרן העריכה שאישור העסקה יותנה בוויתור על מוצרים ויגרום לאובדן הכנסות, ידרוש הוצאות נוספות בתהליך המיזוג בין החברות, ויבלום את תהליך הצמיחה, שהיה קריטי להצלחת מיילן לייצר ערך לבעלי מניותיה.

המסר המשמעותי של הקרן נועד "להחזיר יציבות למיילן, להניח לה להתמקד בניהול עסקיה, או לחלופין לייצר ערך לבעלי המניות באמצעות יצירת שותפות עם חברות פארמה אחרות, שיהיו מוכנות למחויבות כלפי כל בעלי העניין במיילן מתוך הכרה באינטרסים שלהם". כלומר, הקרן ההולנדית נותנת לקורי רוח גבית בניסיונו לקבל את תמיכת בעלי מניות מיילן, בכך שהיא משדרת לבעלי המניות שהאופציה של רכישת החברה בידי טבע אינה מעשית, משום שתיחסם על ידה. אם רכישתה של פריגו לא תצא לפועל, רומזים מנהלי הקרן לקורי, עליו למצוא במהירות אביר לבן, כלומר גורם אחר מלבד טבע שיסכים לרכוש את מיילן, שאם לא כן הם לא יגנו עליו לעד.

ד"ר רוני גל, אנליסט בכיר בבית ההשקעות ברנסטיין, העריך שהפעלת הגלולה מגדילה את הסיכוי שמיילן תהדוף את הצעת הרכש של טבע. ואולם, בו־זמנית תקשה עליה להשתלט על פריגו. הוא סבור שאם מיילן תישאר חברה עצמאית, היא תיסחר במכפיל נמוך יותר, משום שהממשל התאגידי הבעייתי של החברה זכה להבלטה רבה.

לדבריו, השחיקה במחיר מניית מיילן תקשה עליה לקבל את הרוב הנדרש של 80% מבעלי מניותיה של פריגו, משום ש–80% מהצעתה של מיילן הוא בהקצאת מניות. להערכתו, בשל העובדה שמנהלי מיילן ישלטו בחברה הממוזגת, היא תיפגע מדיסקאונט הנהלה ודיסקאונט עבור חברת בעלי עניין, ותזכה למכפיל נמוך יחסית של 12.5 על הרווח הצפוי של 5.49 דולרים למניה שצפוי ב–2018. כלומר, מחיר של 69 דולר למניה ב–2018, ששקול למחיר של 53 דולר כיום, שנמוך ב–20% ממחירה הנוכחי של מניית מיילן.

גל מעריך שהחלטת הקרן להפעיל את גלולת הרעל סללה את הדרך לקביעת מועד קרוב להצבעה על רכישת פריגו, בהנחה שהעיכוב בקביעת המועד עד כה נבע מהתארכות הדיונים עם רשות ניירות ערך האמריקאית, או מכך שדירקטוריון מיילן לא היה משוכנע ביכולתו לגייס רוב של 50% באסיפה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#