סוכל ניסיון ההשתלטות של טבע? הקרן ההולנדית הפעילה את "גלולת הרעל" של מיילן

הקרן המיוחדת שהקימה מיילן כדי להגן עליה מפני השתלטות עוינת החליטה לממש את האופציה לרכוש כמחצית ממניות החברה ולדלל את שאר בעלי המניות ■ מניית טבע יורדת ב-2%

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק

חדשות רעות לחברת טבע: "גלולת הרעל" של חברת מיילן הופעלה כדי לבלום את השתלטות החברה הישראלית על מיילן. מניית טבע מגיבה להודעה בירידה של 2%.

מנכ"ל טבע ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

מיילן הקימה קרן מיוחדת (Stichting), קרן הולנדית, כדי להגן עליה מפני השתלטות עוינת. הקרן מחזיקה באופציה שקיבלה ממיילן לרכוש 50% ממניות ההצבעה של מיילן תמורת יורוסנט אחד למניה, ולפי דיווח בבלומברג היא בחרה לממש את האופציה. המימוש יוביל לדילול האחזקות של כל בעלי המניות, כולל אלה של טבע, וכך יובטח ניצחונו של דירקטוריון מיילן בראשות רוברט קורי בהצבעה על רכישת פריגו.

מיילן הציעה לרכוש את חברת פריגו תמורת 75 דולר במזומן והקצאה של 2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. הצעה זו משקפת שווי חברה של 29 מיליארד דולר לפריגו.

הקרן כתבה במכתב כי "האינטרס של חברת מיילן וכלל בעלי המניות שלה נמצאים בסיכון כתוצאה מהאי הוודאות והאיום שנוצר מהשתלטות אפשרית של חברת טבע. קיבלנו את ההחלטה על סמך הגישה העוינת של טבע, וכן הדיווחים של טבע ומיילן לבורסה, ההצהרות לעיתונות והמצגות למשקיעים שפירסמו שתי החברות. כמו כן, התייעצנו עם מספר מומחים בתעשייה, ספקים ולקוחות".

"אנו סבורים כי חשוב מאוד להבהיר את העמדה שלנו לגבי עסקה אפשרית של טבע-מיילן לקראת אספת בעלי המניות שבה תעלה רכישת פריגו להצבעה. חשוב להחזיר את הוודאות למיילן ולאפשר לה להתרכז בעסקיה, או לחילופין לאפשר לה ליצור ערך לבעלי מניות על ידי שותפות עם שחקנים אחרים שמתאימה יותר לאינטרסים של בעלי המניות של מיילן".

בהמשך המכתב הדגישה הקרן כי "מיילן וטבע, למרות ששתיהן שחקניות מובילות ומצליחות בשוק התרופות הגנריות, שונות מאוד בגישה שלהן לעסקים, בתרבות ובמודל הפיננסי". היא הוסיפה: "לאחר שהתייעצנו עם מומחים בתעשייה, אנו סבורים כי הוצאה של מתחרה אחד משוק התרופות הגנריות תפגע בתחרות ועלולה להשפיע על מחירי התרופות".

"חולקים לחלוטין על הניתוח של הקרן"

חברת טבע מסרה בתגובה להחלטת הקרן: "אנו חולקים לחלוטין על הניתוח של הקרן ועל החלטתה לממש את אופציית הקנייה שלו, אשר הינם בלתי מבוססים, נסמכים על השערות שגויות ואשר לוקחים סיכון של מניעה מבעלי המניות של מיילן ובעלי עניין אחרים את הערך הגלום בחיבור של טבע ומיילן.

"אנו ממשיכים להאמין כי האיחוד המוצע מהווה הזדמנות משכנעת ליצירת ערך וכן יתרונות נוספים לבעלי המניות, לקוחות, מטופלים ועובדים של שתי החברות. אנו מודעים לחוק ההולנדי, כולל היכולת של בעלי המניות של מיילן להתנגד לפעולה זו בבית המשפט, ואנו מוכנים לנקוט בצעדים הנחוצים בזמן המתאים".

טבע, שמנוהלת על ידי ארז ויגודמן, הבהירה בעבר כי אם בעלי מניותיה של מיילן יצביעו בעד רכישת פריגו - היא תיסוג מכוונתה לרכוש את מיילן. ואולם, ייתכן שטבע תנצל את העובדה שבבעלותה 4.6% ממניותיה של מיילן כדי לפנות לבית המשפט המסחרי בהולנד, לטעון כי דירקטוריון מיילן פועל בניגוד לטובת בעלי המניות, ולבקש מבית המשפט לבטל את הצבעת הקרן המיוחדת, וכן לבקש שימנה דירקטורים חיצוניים בעלי יכולת הכרעה בהצבעה בדירקטוריון מיילן.

בעבר היה תקדים בהולנד לביטול של "גלולת רעל" בבית המשפט. ב-2006 ניהל ג'ון פולסון, בעל קרן גידור שגם מחזיק ב-4.5% ממניותיה של מיילן, מאבק משפטי נגד חברה הולנדית אחרת, שהפעילה "גלולת רעל" כדי לסכל מראש את האפשרות שהדירקטוריון יודח בעקבות רכישת מניות על ידי קרנות הגידור. בית המשפט ביטל את הקצאת המניות לקרן בנימוק שאינה מוצדקת לנוכח הספקות בדבר היכולת לכנות את קרנות הגידור כמשתלט עוין.

המשולש טבע-מיילן-פריגו החל לפני כשלושה חודשים, כשמיילן הגישה הצעת רכש למניות פריגו. זמן קצר לאחר מכן הגישה חברת טבע הצעה לרכישת מיילן לפי שווי של 40 מיליארד דולר. מיילן, שהיא החברה הגנרית השנייה בגודלה בשוק האמריקאי לאחר טבע, הודיעה כי אינה מעוניינת להירכש על ידי טבע ויו"ר החברה רוברט קורי אף כתב במכתב לויגודמן כי "טבע היא חברה גרועה וחסרת אסטרטגיה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker