לאומי: "בנק ישראל ימשיך בפעילות מוגברת בשוק המט"ח; תיתכן הפחתת ריבית ל-0%"

כלכלני בנק לאומי מעריכים כי בנק ישראל ימשיך להתמודד בתקופה הקרובה עם התיסוף בשקל, וכי נתוני המדד בחודשים הקרובים יוציאו את האינפלציה מהתחום השלילי לקראת סוף השנה ■ בבנק מדגישים כי נתוני הצמיחה לרבעון השני, שיפורסמו באוגוסט, יצביעו על "המשך צמיחה מתונה בפעילות הסקטור העסקי"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אנו מעריכים כי בנק ישראל צפוי להמשיך בפעילות מוגברת בשוק המט"ח בכדי למתן את התיסוף בשקל, ובכלל זה לא מן הנמנע שאם יימשך התיסוף, תיתכן הפחתת ריבית נוספת, בשלב ראשון ל-0% בחודשים הקרובים, ייתכן ואף בהחלטת הריבית הקרובה, ואולי אף מעבר לכך", כך כותבים כלכלני בנק לאומי בסקירת המקרו השבועית שפירסם אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של הבנק, בראשות, ד"ר גיל בפמן.

במהלך השבועות האחרונים, השקל שב להתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם -  הדולר והיורו. בין חודש מארס, כנסחר הדולר בשער של כמעט 4.05 שקלים, ועד לאמצע יולי, נחלש הדולר בכ-2.6%. הירידה סימנה היפוך מגמה וסיומו של הראלי הגדול שהחל באמצע 2014. היורו החל בקריסה עוד קודם לכן: בין דצמבר 2014 ליולי נפל המטבע בכ-15% לשער של 4.15 שקלים. הצניחה במטבעות פוגעות ביצוא הישראלי, שמקבל את התמורה בגין הסחורות במטבעות זרים.

בלאומי מדגישים כי מדד יוני, שהעלה בשיעור של 0.3%, תרם לעלייה מתונה בסביבת האינפלציה, כך שהאינפלציה השלילית מתחילת השנה התמתנה משיעור של -0.5% לשיעור של -0.2%. בלאומי צופים ששיעור המדד, המצוי כאמור בסביבה שלילית, ימשיך לעלות באופן הדרגתי, ולצאת מהתחום השלילי לקראת סוף השנה. זאת, בין היתר בשל המשך העלייה במחירי הדיור וציפיות להמשך מגמת ההתמתנות בקצב ירידת מחירי המזון.

ד"ר גיל בפמןצילום: אייל טואג

"אנו מעריכים כי האינפלציה בשנה הקרובה תמשיך להיות מתונה ונמוכה ממרכז יעד יציבות המחירים, אולם לא צפויה להיות שלילית", הדגישו בבנק.

בלאומי מתייחסים אף לנתון המדד המשולב, שעלה ביוני בשיעור של כ-0.4% (לעומת החודש הקודם) - נתון המעיד על שיעור צמיחה גבוה. בלאומי הדגישו שעליית המדד אינה משקפת שיפור בפעילות הכלכלית בכלל המשק, ובפרט שמדובר במידה רבה של חוסר אחידות בהרכב הפעילות, תוך הטיה לצד של צריכה פרטית, המבוססת על יבוא, וחולשה ברוב תחומי הפעילות האחרים.

"הנתונים אינם מלמדים על שיפור של ממש בפעילות הכלכלית במשק ברבעון השני - ואף לא בציפיות לרבעון השלישי של 2015 - ומצביעים בעיקר על עלייה בפעילות היבוא, אשר חלה, על רקע התרחבות הצריכה הפרטית, המושפעת, בין היתר מן התיסוף המתמשך של השקל מול סל המטבעות", כותבים בבנק.

בלאומי מעריכים כי נתון המדד המשולב מרמז כי נתוני המקרו למשק לרבעון השני, שיפורסמו במהלך אוגוסט, יצביעו על המשך צמיחה מתונה בפעילות הסקטור העסקי – "ייתכן ובקצב נמוך יותר או דומה לזה של הרביע הקודם".

במבט קדימה, בבנק מעריכים שפעילות יצוא הסחורות של ישראל תגדל ב-2015, אך בשיעור נמוך מאוד, כאשר עיקר הגידול בפעילות היצוא צפוי להמשיך ולהתרכז סביב ה"גוש הדולרי" תוך שיפור ברווחיות של פלח יצוא זה. "עם זאת", סייגו, "יש לזכור כי לצד פגיעה בהכנסות היצואנים לאירופה, על רקע היחלשות האירו וצמצום התפוקה (מרבית המדינות האירופאיות, טרם חזרו להיקף התפוקה שקדם לראשית המשבר בשנים 2007-2008), חלק מרכיבי היבוא מאירופה הוזלו. זאת, הן על רקע התיסוף והן בעקבות ירידה במחירי חומרי גלם, בפרט בתחום האנרגיה, כך שאין בהשפעה השלילית של התיסוף להעיד באופן ישיר על היקף הפגיעה ברווחיות של היצואנים לאירופה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker