כך נהפכה אפל לחברה של מוצר אחד – ומה האיום הכי גדול עליה

הירידות בבורסת סין אולי אינן מעניינות את המשקיעים בפייסבוק או בגוגל — אבל צריכות לעניין את המשקיעים באפל

אמיר טייג
שתפו בפייסבוק

בעיני רבים אפל נתפשת עדיין חברה מגוונת, המניבה את הכנסותיה ממקורות רבים. ואולם, למעשה, בארבע השנים האחרונות אפל היא חברה של מוצר אחד - האייפון. ההכנסות ממכירת האייפון ברבעון השני של 2015 היו כ–70% מכלל הכנסות החברה הגדולה בעולם, לעומת 57% לפני שנה ו–53% לפני שנתיים.

האם אפל תצליח להמשיך ולהצמיח את מכירות האייפון בשנים הבאות? זו השאלה העיקרית שמולה ניצבים עתה המשקיעים בחברה, ולפי תשובתם, תיגזר הערכת השווי של החברה. הערב (ד') צונחת מניית אפל בכ-5% ומאבדת 40 מיליארד דולר משווייה - עקב חולשה במכירות אייפון וחוסר ודאות לגבי אפל ווטש.

אפל נסחרת כיום לפי מכפיל רווח היסטורי של 16.2 בלבד, בעוד S&P ונאסד"ק נסחרים לפי מכפיל גבוה יותר של 21.2 ו-23.4, בהתאמה. אפילו המכפיל הממוצע של חברות השירותים הגדולות (utility) - שצמיחתן נמוכה יחסית - גבוה מזה של אפל.

טים קוק, מנכ"ל אפל
טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: רויטרס

גם מגמת השינוי במכפיל פועלת נגד אפל. בשעה שרמות המכפילים של המדדים עלו בשנה החולפת, המכפיל של אפל ירד מתחילת השנה מ-17.5 לרמתו הנוכחית - לפני שקלול של 200 מיליארד דולר השוכבים במאזן החברה. אפל מוכיחה רבעון אחר רבעון כי ביכולתה להצמיח את הכנסותיה ורווחיה בקצב גבוה בהרבה מהשוק כולו - אבל המשקיעים עדיין ספקנים לגבי השאלה, האם תצליח לעשות זאת לאורך זמן.

שני חששות עיקריים מעסיקים את המשקיעים בנוגע לאייפון - אנדרואיד וסין. החשש מפני איבוד נתח שוק לאנדרואיד והרווייה בשוק מכשירי היוקרה מלווה את המשקיעים שנים רבות, אף על פי שאפל הצליחה פעם אחר פעם להוכיח כי היא יודעת להתמודד מול אתגר זה.

האייפון, בשילוב מגוון המכשירים המחזקים את סביבת ההפעלה iOS, הצליח בשנה החולפת לנצח את האנדרואיד. בשנה החולפת (עד לרבעון הראשון של 2015) צמח נתח השוק העולמי של האייפון ב-3%, בעוד זה של האנדרואיד התכווץ ב-3%. לפי נתוני חברת המחקר IDC, הנתח של האייפון הגיע ברבעון הראשון של 2015 ל–18.3%. כל אחוז נוסף משוק עצום זה יכול לספק לחברת הענק הזאת צמיחה נאה.

עתה אפל מתמודדת עם סיכון חדש בעל השפעה פוטנציאלית מהותית על עתידה. סין הפכה ברבעון הראשון של 2015 לשוק היעד העיקרי של אפל - מספר המכשירים שנמכרו בה עלה על מספר המכשירים שנמכרו בשוק המסורתי בארה"ב. השוק הסיני הוא שוק מצוין מבחינת החברה; הנטייה של הסינים לרכוש מותגי יוקרה לצד ההתעשרות העקבית של מעמד הביניים, יצרה ביקוש גבוה למכשיריה. בשנה החולפת עלה נתח השוק של אפל בסין מכ-9% ל-15%, בעיקר בעזרת האייפון 6, המתאים יותר לטעם המקומי.

ואולם הביקושים בסין יכולים לרדת במהירות, אם תחושת העושר של הסינים תיפגע. הירידות בבורסת סין אולי אינן מעניינות את המשקיעים בפייסבוק או בגוגל - אבל צריכות לעניין את המשקיעים באפל. הצמיחה של אפל תלויה ביכולתה למכור עוד מכשירי אייפון בסין.

עתידה של אפל צריך לעניין גם את מחזיקי תעודות הסל. חלקה של אפל במדד נאסד"ק 100 עלה מתחילת השנה מכ-10% לכ-14%. לצד העלייה בשווי השוק של יצרנית האייפון, עלו גם מניות פייסבוק, גוגל, אמזון ומיקרוסופט, כך שחמש מניות אלה כבר מחזיקות בכ-37.5% מכלל המדד.

שוק הטכנולוגיה כולו הופך להיות תלוי במספר נמוך יחסית של ענקים המצליחים להחזיק היטב בצרכן הסופי. ככל שמגמה זו תימשך, יאבד מדד נאסד"ק 100 מערכו ככלי לפיזור השקעות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker