שלומי פוגל: "להנהיג פיקוח על מחירי הגז עד שיהיו שלושה מתחרים - לפחות"

יו"ר מספנות ישראל: "במקרה שהמחיר יהיה זול מדי, כפי שקרה במצריים – לא יהיו קידוחים, ואם יהיה ייצוא גבוה מידי, הגז ייגמר – כפי שקרה באנגליה" ■ פוגל נמנה על קבוצת משקיעים שרכשה ב-2013 כ-90% ממפעילת הקידוחים GGR ישראל

ערן אזרן

שלומי פוגל יו"ר מספנות ישראל ויו"ר קבוצת אמפא, מציע להנהיג פיקוח על מחירי הגז, וזאת במסגרת השימוע שעורכת המדינה למתווה הפשרה שגובש בין קבוצת דלק ונובל אנרג'י לבין המדינה. בנייר עמדה שהגיש למשרד האנרגיה ולוועדה להסדרת משק הגז, מדגיש פוגל כי עד שיהיו בשוק הגז בישראל שלושה גורמים מתפעלים ולא תלויים, נכון שהמחיר ייקבע על ידי הממשלה.

"במקרה שהמחיר יהיה זול מדי, כפי שקרה במצרים – לא יהיו קידוחים, ואם יהיה ייצוא גבוה מידי, הגז ייגמר – כפי שקרה באנגליה", נכתב. פוגל מדגיש שבכל מקרה אסור שמחירו של הגז בישראל יהיה גבוה מהמחיר הזול ביותר ביצוא. לדבריו, מחיר של 5.7 דולר ליחידת גז, כפי שנמכר הגז לחברת החשמל, הוא "סביר", בתנאי שהממשלה תספק התחייבות לקניית גז עבור השוק הפרטי.

שלומי פוגל
שלומי פוגלצילום: אייל טואג

פיתרון נוסף שמציע פוגל הוא הקמת אסדת הפקה אחת לישראל (Production Gateway Rig), שתמוקם במרחק של 11 ק"מ מהחוף על ידי גוף שלישי - ולא על ידי נובל אנרג'י, שמובילה כיום גז מתמר לאסדת הפקה הנמצאת ליד אשקלון. "במקומות כמו בהולנד, היכן שישנם כמה מפעילים, ישנן חברות שהתמחותם להקים ולתפעל אסדות הפקה וכניסה למדינה המשרתות את כלל הקודחים. בצורה זו המפעיל שמצא גז מתחבר לאסדה שמשרתת את כולם ונותנת פיתרון לתגליות קטנות".

פוגל נמנה על קבוצת משקיעים שרכשה ב-2013 כ-90% ממפעילת הקידוחים GGR ישראל, בתמורה לכ-3 מיליון שקל (775 אלף דולר). הקבוצה כללה את אנשי העסקים סמי קצב, שלמה שמלצר פוגל וקן סטנלי - מנהל הקידוחים של נובל אנרג'י ישראל, המשמש גם כמנהל ומבעלי Houston Drilling - אחת מחברות הייעוץ ההנדסי הפועלת בתחום חיפושי הנפט. קצב, שמלצר ופוגל הינם, בין השאר, מבעלי חברת מספנות ישראל, שמעניקה את שירותי החוף והתמיכה הלוגיסטית לחברת נובל אנרג'י, השותפה בתגליות "תמר" ו"לווייתן".

באמצעות רכישת GGR, קבוצת המשקיעים של פוגל קיוותה לזכות לחשיפה כפולה לתחום חיפושי הגז והנפט. מצד אחד, היא עשויה ליהנות מתשלום עבור שירותים שונים שיינתנו לשותפויות החיפושים השונות; ובמקביל – הקבוצה עשויה להשתתף במכרזים לקידוחי גז ונפט במים עמוקים - תחום שנשלט על כה רק על ידי חברות מחו"ל (בד"כ, נורווגיות ואמריקאיות).

במסגרת נייר העמדה, פוגל מציע כי התקנה המגדירה מיהו מפעיל קידוח (Operator) תשונה. כיום, רק מפעיל/חברה שקדחה במים עמוקים מעל 1100 מטר יכולה לקידוח, ולפי פוגל, "כך לעולם חברה ישראלית לא יכולה להיכנס לתחום". לדבריו, "השינוי יאפשר ליזמים נוספים וישראלים להיכנס לתחום ולייצור תחרות למפעילים הקיימים ועם מציאת הגז לייצר תחרות במכירתו, מפעילים ישראליים יוכלו לפתח תעשיה זאת על בסיס הידע הנצבר בעבודה בישראל ולצאת לפעילות בעולם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker