"שוק המניות יעלה לכיוון 2,000-1,900 נקודות"

ת"א 25 שבר היום שיא חדש, לאחר עלייה של 17% מתחילת השנה ■ למרות העליות הנאות, בבית ההשקעות מיטב דש סבורים כי השקעה בשוק המניות עדיפה על פני השקעות אלטרנטיביות בארץ ובעולם

עמרי זרחוביץ'

מדד ת"א 25 (המעו"ף) שבר היום שיא וחצה את הרף של 1,715 נקודות, לאחר עלייה של כ-17% מתחילת השנה ו-22% בשנה האחרונה. מדד ת"א 100 רשם עליות דומות. ואולם על אף המגמה החיובית שבה נמצא שוק המניות הישראלי, כלכלני מיטב דש סבורים כי השוק ימשיך לעלות ות"א 25 יגיע לרף של 2,000-1,900 נקודות.

במיטב דש סבורים כי מדדי המניות המובילים יעלו ב-10%-15% ב-12-6 החודשים הקרובים. בהערכות שלהם תומכות עדיפות על פני השקעות אלטרנטיביות וסביבת הריבית הנמוכה. עם זאת, הם ציינו מספר תרחישים שעלולים לעצור את העליות, בהם משבר כלכלי בסין ואירועים גיאו-פוליטיים.

מדד ת"א 25 בשנה האחרונה

הם מציינים כי התשואות הנוכחיות של האג"ח הממשלתיות והקונצרניות רחוקות מלהרשים, ורק ירידות חדות בהן - למשל, ירידה של 5% באג"ח ממשלתיות לתקופה של 5 שנים, או 15% באג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים, יכולות להפוך אותן לגורם המתחרה על כספי המשקיעים. "אנו סבורים, כי הפער המשמעותי בין התשואה הנדרשת על שוק המניות לבין התשואה חסרת סיכון הינו גבוה מאוד וצפוי לרדת - או מעליית שוק המניות או מעליית תשואות (וירידת שערים) באפיק הממשלתי, או משילוב של השניים", כתבו בבית ההשקעות.

מיטב דש ציינו מספר גורמים מקומיים שלהערכתם עשויים להשפיע לטובה על השוק. כך, הם מעריכים כי חברות בענפים רבים – למשל, בנקים, ביטוח, תקשורת וגז - היו תחת "מתקפת רגולציה", לדבריהם,  שפגעה ברווחיות שלהן ובאטרקטיביות ההשקעות בהן. להערכתם, עיקר התהליך מוצה. כמו כן, הם מעריכים כי השוק צפוי להיות מתודלק על ידי הסטת משקיעים מאפיק הנדל"ן לשוק המניות, בעקבות ירידה צפויה בכדאיות ההשקעות עקב התייקרות מס הרכישה והתייקרות הריבית על משכנתאות. להערכתם, בנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית באופן משמעותי ואין סכנה לשוק המניות מכיוון מדיניות הריבית של הבנק, גם כאשר תתבצע העלאת ריבית.

צילום: רויטרס

במיטב דש גם ערכו ניתוח של אטרקטיביות שוק המניות הישראלי בהשוואה לשוקי מניות אחרים. "שוק המניות המקומי מתומחר בפרמטרים כלכליים ברמה נוחה גם בהשוואה לאלטרנטיבות השקעה בשוקי מניות אחרים בעולם. זאת ועוד, השוק המקומי הוכיח שהוא הרבה פחות תנודתי, והרבה יותר דפנסיבי מאשר שוקי מניות אחרים בעולם, דוגמת הדאקס הגרמני", נכתב בסקירה.

"בשנים האחרונות, חלק ניכר מאוד מהכספים שזרמו לגופי החסכון לטווח ארוך הופנו החוצה, ולהערכתנו, מתחיל להסתמן שינוי שיתבטא בכיוון של השקעות גדלות בישראל וכשמדובר בשוק קטן יחסית, המשמעות ברורה", הוסיפו במיטב דש, שם מעריכים כי שוקי המניות בישראל, באירופה וביפן יעשו תשואת יתר, הן בהשוואה ל-S&P 500 האמריקאי, והן בהשוואה לרוב גדול של השווקים המתעוררים.  

על אף ההערכות האופטימיות, במיטב דש ציינו כי עלולים להתרחש תהליכים שימנעו שיעצרו את המגמה החיובית בשוק. לדבריהם, הסיכון הגדול ביותר לשוק המניות הוא המשך ירידות בשוק המניות הסיני שיפגע בפעילות הכלכלית הסינית, ובעקבות כך גם על המשק העולמי. הם מציינים גם כי אובדן אמון ביכולת של הבנקים המרכזיים בארה"ב, באירופה וביפן להמשיך ולנווט את הכלכלה כרצונם עלולה להשפיע לרעה על שוקי המניות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker