"לחשוף מדוע לאומי מחק ליצחק תשובה 120 מיליון שקל"

רו"ח בועז יפעת, בעל מניות בבנק לאומי, פנה לביהמ"ש כדי לקבל מסמכים המתארים מדוע מחק הבנק לפני כשלוש שנים חוב לדלק נדל"ן ■ מדובר בחוב שהיה מגובה בשעבוד על פרויקט חוף הכרמל בחיפה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

רו"ח בועז יפעת, בעל מניות בבנק לאומי, המיוצג בידי עורכי הדין אסף ברם, רועי סלוקי ועידו קוסובר, פנה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה לקבלת פרוטוקולים ומסמכים הדרושים, לטענתו, לצורך הגשת תביעה נגזרת נגד דירקטורים ונושאי משרה בבנק. זאת בתקופה (לפני כשלוש שנים) שבה מחק לאומי לדלק נדל"ן שבבעלות יצחק תשובה חוב של 120 מיליון שקל.

לטענת יפעת, לאומי מחק לתשובה את החוב, על אף שהחזיק בשעבוד על פרויקט המלונאות ונדל"ן חוף הכרמל באזור חיפה, ששוויו, לטענת יפעת, היה גבוה מחובותיה של דלק נדל"ן ללאומי. ב–2013–2012 ביצע לאומי מחיקה בסך 120 מיליון שקל מחובותיה של דלק נדל"ן כלפיו, נטען בבקשת יפעת. "זאת, בניגוד לכל היגיון עסקי בסיסי ביותר, וחרף העובדה כי היו בידיו באותה עת בטוחות העולות בשוויין משמעותית על גובה כלל החובות כלפיו", נכתב.

במסגרת המתווה שגיבשה דלק נדל”ן (שהפכה לאחר ההסדר לחברה פרטית בבעלות תשובה) באוקטובר־נובמבר 2012, סוכם כי החברה תשלם ללאומי בתוך חצי שנה 140 מיליון שקל, כשהיתרה בהיקף של 120 מיליון שקל תימחק. כלומר, מדובר בתספורת של 45%.

יצחק תשובה ורקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

במקור סוכם כי דלק נדל”ן תשלם את הסכום מתוך המקורות שיגיעו אליה ממימוש נכסים שתוכנן להתבצע, אך בפועל העסקה למכירת המלון וחלק מהקרקע בפרויקט חוף הכרמל לדוד פתאל עדיין לא הושלמה, וכך גם מכירת נכסים אחרים. בעקבות כך, וכדי לשמור על יחסים תקינים עם הבנק ולא לגרום לו לדרוש פירעון מלוא החוב, הזרים תשובה מחברות פרטיות אחרות שלו את ה–140 מיליון שקל, וכך סגר עניין.

"לא ברור כלל מדוע במשך תקופה כל כך ארוכה, במישור הפורמלי, הבנק סירב להצעת דלק נדל"ן למחיקת החוב, ובאותה נשימה שקט על השמרים, לא פעל למיצוי זכויותיו ונתן להסדר החוב להתגבש ולשנות את מצבו לרעה", נטען בבקשה של יפעת.

את האשראי המקורי לפרויקט חוף הכרמל, שתחילה הוחזק בידי תשובה, ולפני 13 שנה הוכנס עם חובותיו לתוך דלק נדל”ן, נתן לאומי הרבה לפני שמנכ"לית הבנק דהיום, רוסק עמינח, מונתה לראשות החטיבה העסקית בתחילת 2004. רוסק עמינח ציינה לפני כשנה כשהתראיינה בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, כי היתה קשוחה בכל הקשור לאשראי לתשובה.

באותה התקופה החזיקו בפרויקט כמה בעלים, ובהם דלק נדל”ן (17%), עו”ד יוסי שגב, משה ברנר, חברת י.מושקוביץ ומשפחת פינקלשטיין — שלא הצליחו לקדם אותו. בכך נוצרה ללאומי סכנה לחשיפה גדולה לפרויקט. בפברואר 2008 ביצע לאומי עסקה למזעור נזקים, שבה רכשה דלק נדל”ן את הבעלות המלאה בחוף הכרמל תמורת 32 מיליון שקל, וגם נטלה את חובות הבעלים הקודמים ללאומי.

דלק נדל”ן רכשה מלאומי חוב של 397 מיליון שקל תמורת 302 מיליון שקל במזומן, שמומן באמצעות נטילת הלוואה של 347 מיליון שקל ל–10 שנים מלאומי. לבנק הובטח כי יקבל זכויות של עשרות אחוזים להשתתפות בהשבחה עתידית של הנכס. בלאומי העדיפו אז לבצע מחיקה מיידית של 95 מיליון שקל, ולהמר על הצלחת הפרויקט תחת ניהולה של דלק נדל”ן.

מלאומי נמסר: "מדובר בטענות מופרכות מהיסוד. הבנק פעל מתוך שיקול דעת עסקי ומקצועי. הבנק מימש חוב שהובטח בשעבוד מתחם חוף הכרמל, במחיר שעלה על שווי הבטוחה בספרי הבנק, על סכום הערכות השווי שניתנו ועל סכום חלופות אחרות שהוצעו.

מקבוצת תשובה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker