בלעדי |

טבע מתעניינת בקנאביס: מציעה לרכוש את OWC הישראלית

חברת OWC הישראלית מפתחת טיפול בסרטן על בסיס קנאביס והחלה כבר לפתח תרופה במרשם וברישיון בישראל לזכאי קנאביס רפואי

דרור רייך
דרור רייך

ענקית התרופות הגנריות טבע פנתה לחברה ישראלית קטנה שעוסקת בתחום הקנאביס הרפואי, וואן וורלד קנאביס (OWC), במטרה לפתוח במו"מ על רכישת הפטנטים שלה. OWC מפתחת טיפולים מבוססי קנאביס, ומניותיה נסחרות מעבר לדלפק בארה"ב. היא דיווחה באחרונה על תוצאות מחקר שנערך במרכז האקדמי־רפואי שיבא, ובו נמצא שכ-60% מהתאים הממאירים בסרטן מסוג מיאלומה נפוצה מתו בתוך 24 שעות לאחר שהצוות בחן כיצד הם מושפעים מהחומרים הפעילים בצמח (CBD ו-THC) במינונים שונים.

OWC מצוידת בשם מוכר מהתחום, ד"ר יהודה ברוך, לשעבר מנהל יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, שהצטרף באחרונה לחברה כמנהל יחידת מחקר ורגולציה. בוואן וורלד קנאביס הסבירו כי הם עדיין נמצאים בשלב ראשוני מאוד בדרך לפיתוח תרופה מבוססת קנאביס לטיפול במחלה, אך בעקבות התוצאות החלו כבר לפתח תרופה במרשם וברישיון (בישראל) לזכאי קנאביס רפואי שחולים במיאלומה נפוצה.

ארז ויגודמן
ארז ויגודמן צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

תחום הקנאביס הרפואי רותח: חברות שעוסקות בתחום, ונסחרות בעיקר בבורסה בארה"ב, מזנקות בעשרות ומאות אחוזים עם כל הודעה על התקדמות או הישג נוסף בפיתוח מוצרים על בסיס הצמח.

כך לדוגמה, חברת המפ (סימול HEMP) שמשווקת מוצרים מבוססי קנאביס, הציגה קפיצה של כמעט 200% בשנה האחרונה; חברת גרינגרו (סימול GRNH), המספקת שירותים וטכנולוגיה לבתי גידול קנאביס, קפצה ב-430% בשנה האחרונה; וחברת TRANZBYTE שמפעילה בתי מרקחת למכירת מריחואנה רפואית, זינקה ב-820% בתוך שנה.

שקי קנאביס רפואי במחסן בארץצילום: אילייה מלניקוב

2,500 פטנטים רשומים כיום בתחום הקנאביס הרפואי, ועוד כ-20 ממתינים לאישור. בישראל יש כ-460 פטנטים רשומים ועוד 10,500 ממתינים לאישור - כך עולה ממידע שנאסף על ידי משרד הפטנטים של ד"ר אייל ברסלר.

ההקלות במדינות רבות בעולם למשתמשי קנאביס, וחוקי הלגליזציה של הסם, תרמו להתפתחות עסקי הקנאביס הרפואי. בעקבות כך חברות פארמה ממהרות לרשום ולרכוש פטנטים על תרופות המכילות את החומר הפעיל בקנאביס - קנבינואידים. הרוכשת הגדולה של פטנטים בתחום היא חברת סנופי אוונטיס, ענקית תרופות שנסחרת בשווי של 141 מיליארד דולר. החברה רכשה כבר 39 פטנטים בתחום הקנאביס. אחריה מדורגת פייזר עם 25 פטנטים.

לא רק תאגידי ענק נמצאים במרוץ הירוק, אלה גם ממשלות, והמובילה בהן היא ארה"ב, שפועלת בנמרצות כדי להחזיק בזכויות הבלעדיות על המריחואנה בכל הנוגע לחברות שרוצות לפעול בתחום בארה"ב. הממשל האמריקאי מחזיק בבעלות על הזכויות בקנבינואידים עצמם, ועל כל מה שמופק מהם כולל קנבינואידים סינתטיים. פטנטים על הקנאביס הם בגדר מוסר כפול, שכן הצמח עדיין מוגדר כלא חוקי הן בחוק הישראלי והן בחוק האמריקאי - ואסור לשימוש.

"אנחנו מעריכים כי תחום הקנאביס הרפואי עומד בפני פריצה", מעריכים ד"ר ג'ו וייס, ראש מחלקת הפטנטים וד"ר קרן חגי, ראש מחלקת מדעי החיים במשרד הפטנטים של ד"ר אייל ברסלר.

"אם לפני שנה היינו רושמים פטנט אחד בחודש בתחום מתוך שתי פניות, היום אנחנו כבר מקבלים כל יומיים פנייה מגורם בתחום שמעוניין לרשום פטנט", מסכמים השניים.

מטבע נמסר כי "אינה מגיבה לשמועות בשוק בנוגע למהלכיה העסקיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker