שרי אריסון בוחנת הכנסת שותף לבנק הפועלים

אריסון תוכל להכניס שותף לגרעין השליטה בבנק הפועלים, רק אם קבוצת השליטה החדשה תחזיק לפחות 30% מהון הבנק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים אישרה הערב (א') כי היא בוחנת הכנסת שותף לגרעין השליטה בבנק. אריסון בוחנת הכנסת שותפים לאחר גל של מימושים שביצעה בשנים האחרונות במהלכן מכרה את כל המניות החופשיות (שאינן מרכיב את היתר השליטה מבנק ישראל). כיום מחזיקה אריסון ב-20% ממניות בנק הפועלים, כאשר לפי תנאי היתר השליטה כל מכירה נוספת לך מניות תוביל לכך שהיא תאבד את היתר השליטה בבנק וכפועל יוצא תחויב לרדת לאחזקה בשיעור נמוך מ-5%.

האפשרות העומדת בפני אריסון להכניס שותף לבנק הפועלים גם היא איננה פשוטה נוכח מסמך המדיניות שהציג המפקח על הבנקים דודו זקן ב-2012 - מדיניות שלא חלה על היתרי השליטה שניתנו בעבר. עם זאת, בנק ישראל הבהיר בעבר כי כל שינוי בהיתרי השליטה הקיימים, ייבחן על בסיס אמות המידה שנקבעו במדיניות החדשה. המשמעות היא כי אריסון תוכל להכניס שותף לגרעין השליטה בבנק הפועלים, רק אם קבוצת השליטה החדשה תחזיק לפחות 30% מהון הבנק.

בקבוצת אריסון הסבירו כי נבחנת הכנסת שותף על מנת להגדיל את היקפי הפעילות הבינלאומית. בבנק הפועלים כבר הבהירו בעבר במספר הזדמנויות שונות כי תחום ההתרחבות המרכזי שהבנק בוחן מעבר לים הוא בתחום הבנקאות המסחרית (מידל מרקט) בארה"ב. בבנק הפועלים סבורים שישנם כיום הזדמנויות בתחום פעילות זה בארה"ב המצדיקות ביצוע רכישה בארה"ב – שתהווה מנוע הצמיחה של הבנק מעבר לים. עם זאת, בכיר בבנק מציין כי נכון להיום הבנק אין עסקות קונקרטיות שעומדות על הפרק.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

הפועלים נמצא היום במצב איתן, עם רווחיות גבוהה ביחס למערכת הבנקאות הישראלית וקיים בו פוטנציאל השבחה נוסף נוכח ההצלחות הניהוליות של הבנק בתחומי ההתייעלות. עם זאת על הבנק גם חלים איומים רגולטורים בלתי פוסקים – כאשר רק מתחילת המושב הנוכחי של הכנסת הוגשה כבר למעלה מ-30 הצעות חקיקה בנקאיות, וועדות שונות בוחנות דרכים להגברת התחרותיות במערכת הבנקאות.

דוברת קבוצת אריסון, מיכל גורביץ, מסרה בתגובה: "אריסון השקעות, כחברת השקעות, מקבלת, יוזמת ובוחנת מעת לעת פניות ואפשרויות לגבי הכנסת משקיעים חדשים לבנק הפועלים מתוך רצון להמשיך לפתח ולהרחיב את פעילות הבנק בדגש מיוחד על פיתוח והרחבת הפעילות הבינלאומית של הבנק.  פניות אלו נבחנות לגופן בהתאם לאסטרטגיית הפעילות הגלובלית של החברה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker