סקירת המסחר

מניות פרטנר וסלקום זינקו ב-5.5% וב-4.4%; אלון רבוע כחול המשיכה להתרסק

ת"א 25 עלה ב-0.7% ■ אינסוליין ירדה במחזור גבוהה ב 7.8% ורדהיל צנחה ב-5% ■ עליות נרשמו גם בשוק איגרות החוב הקונצרניות ובאיגרות החוב הממשלתיות

שלי אפלברג
שלי אפלברג

המסחר בבורסה של תל אביב התנהל היום (א') בעליות, על רקע המגמה החיובית בבורסות אירופה בסוף השבוע, והשיא בנאסד"ק בעקבות הדו"חות הכספיים החזקים של גוגל. עליות נרשמו גם בשוק איגרות החוב הקונצרניות ובאיגרות החוב הממשלתיות.

ת"א 25 עלה ב-0.7% לאחר שסגר את השבוע עם עלייה של 2.2% ומתחילת השנה הניב למשקיעים תשואה חיובית של 15.6%. מדד ת"א 100  עלה ב-0.76%, וזאת לאחר שטיפס בשבוע שעבר ב-2.5% ומתחילת השנה הניב למשקיעים בו תשואה של 13.3%. מחזור המסחר היומי הסתם בכ-652 מיליון שקל.

מדד התקשורת  התחזק ב-0.8%, לאחר שזינק בשבוע שעבר ב-7.7% אך מתחילת השנה עדיין מציג למשקיעים בו תשואה שלילית של 3.6%. מניות סלקום ופרטנר המשיכו לטפס - לאחר העליות שרשמו בשבוע שעבר. סלקום קפצה ב-5% ופרטנר ב-4.4%.

 מדד הבנקים הוסיף 0.4% לאחר שעלה בשבוע שעבר ב-2.4% ומתחילת השנה הציג תשואה נאה של 18.3%. מדד נדל"ן 15  מוסיף 0.9% לאחר שעלה בשבוע שעבר ב-1.1% ומתחילת השנה הציג תשואה של 14.7%.

בגזרה הסולידית, מדד תל בונד 20 עולה ב-0.3%, תל בונד 40 הוסיף 0.32% לערכו ותל בונד 60 התחזק ב-0.33%. מדד תל בונד שקלי עלה ב 0.32% ומדד התל בונד הצמודות הוסיף 0.27%.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו עליות שערים. איגרת חוב שקלית ל-10 שנים עלתה ב-0.23% והתשואה עליה ירדה ל-2.42%. איגרת חוב צמודה ל-10 שנים עלתה ב-0.17%, והתשואה בה ירדה ל-0.79%.

ביום ראשון לא מתקיים מסחר במט"ח. במהלך השבוע שעבר התחזק הדולר ב-0.3%, ושערו היציג ביום שישי נקבע על 3.7890 שקלים. היורו נחלש מול השקל ב-1.3% ושערו היציג נקבע על 4.1274 שקלים.

"רמת הריבית הנמוכה ממשיכה לתמוך בחברות"

בנק אגוד הסביר היום בסקירתו השבועית כי "רמת הריביות הנמוכה בארץ ובעולם צפויה להמשיך ולתמוך בחברות ובהתייעלותן ובאפיק המנייתי. החלטנו להגדיל את החשיפה המנייתית המשקפת את הערכותינו בתיק מייצג מ-21% ל-25% ובתיק ספקולטיבי מ-38% ל-40%. בהתייחס לחלוקה הגיאוגרפית אנו ממליצים על חלוקה של: ארה"ב - 53%, גוש היורו - 20% בדגש על חברות גלובליות, אסיה ללא יפן - 12%, יפן 10% ואנגליה - 5%".

בנוגע לשוק האג"ח הממשלתי, אמרו באגוד כי "לאחר שיתגבש הסכם סופי באירופה, יחזרו השווקים להתמקד במתווה העלאת הריבית האמריקאית, מה שעשוי להשפיע גם על התשואות בארץ כלפי מעלה. לאור זאת אנו מפחיתים השבוע את חשיפתנו בתיקים לאיגרות החוב הממשלתיות בארץ. אנו מורידים את החשיפה בתיק מייצג ב-2% ל-14% ובתיק ספקולטיבי ב-6% ל-10%".

דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון, הדגיש כי איגרות החוב הממשלתיות בישראל התייצבו השבוע בדומה למהלך אשר התרחש בעולם. "רמת התשואות הנוכחית מהווה נקודת כניסה סבירה להשקעה על רקע האפשרות הריאלית להורדת ריבית אחת נוספת".

בבית ההשקעות הלמן אלדובי צופים הורדת ריבית נוספת במשק. "על אף הצהרתה של הנגידה פלוג כי הסבירות להורדת ריבית קטנה משמעותית, נראה כי הנתונים הממשיכים להצביע על שיעור צמיחה נמוך מהצפוי, נתוני יצוא מאכזבים והתחזקות של השקל דווקא תומכים בהורדת ריבית נוספת. ירידה משמעותית בציפיות לאינפלציה בחודשים הקרובים כתוצאה מהכנסת מוצרים נוספים לפיקוח ומחירי נפט נמוכים, לצד המשך הייסוף בשקל יכולה לגרום לבנק ישראל לשוב ולשקול הפחתת ריבית נוספת".

מנגד, יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון לא צופים העלאת ריבית לפני סוף הרבעון השני של 2016, "אלא אם כן האינפלציה תפתיע כלפי מטה". בלידור אומרים כי "כעת מסתמנת ירידה בציפיות האינפלציה שנה קדימה".

במרכז המסחר

אלון רבוע כחול התרסקה ב-7.7%, על רקע הסדר החוב המתנהל בחברה הבת מגה. רבוע נדל"ן השילה עוד 2%. בעלי איגרות החוב של אלון רבוע כחול ידרשו להגדיל את הבטחונות תמורת הזרמה של עד 220 מיליון שקל לחברה על מנת שתתמוך במגה. מחר תתקיים פגישה בין הנאמן של מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון הרמטיק לבין הנהלת החברה בראשות אביגדור קפלן. 

אינסוליין ירדה במחזור גבוהה ב 7.8%.אחרי שנכנסה לשוק האוסטרלי, החברה תנסה להפיץ את מדבקות האינסופד (InsuPad) לטיפול בסכרת גם בהונג קונג. לפי ארגון הסכרת העולמי, בהונג קונג יש 600 אלף חולי סכרת, המוציאים על הטיפול כ-1 מיליארד דולר בשנה. אינסוליין חתמה עם חברת Schmidt BioMedTech H.K) SBHK) מהונג קונג על הסכם לא מחייב להפצת מוצריה.

מניית דלתא גליל עלתה בכ-2.8%. יצרנית האופנה הישראלית, שבשליטת אייזיק דבאח (55%), הודיעה הבוקר (א') כי החליטה לרכוש את המותג P.J. Salvage ונכסים אחרים של לומוורקס אפרל (Loomworks Apparel), חברת הלבשה אמריקאית, בתמורה לכ-37 מיליון דולר.

מניית בנק לאומי נסחרת על רקע הגיוס המוצלח שנסגר ביום חמישי בהם נרשמו ביקושים של  5.8 מיליארד שקל . הבנק השלים ביום חמישי בערב גיוס של שתי סדרות חדשות לאומי 177 צמודת מדד ולאומי 178 שקלית. בשלב המוסדי החליט הבנק לגייס 2.5 מיליארד שקל כאשר הוא צפוי להרחיב את הגיוס של 2.85 מילארד שקל בשלד הציבורי.

כלל ביוטכנולוגיה מקבוצת כלל תעשיות נסחרת על רקע התפטרותו של מנכ"ל החברה ראובן קרופיק. קרופיק עוזב על רקע ירידה של 51% במנייתה של החברה בשנה האחרונה. הביצועים המאכזבים של כלל ביוטכנולוגיה בולטים לרעה על רקע הגאות, שלא לומר הבועה, במחירי חברות הפארמה בשוקי ההון בעולם.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker