היורו בשפל של 13 שנה מול השקל

הבשורות על ההסכם עם יוון נהפכו לחדשות רעות עבור היורו

הפיחות ביורו מבטא את סימני השאלה הרבים בשוק לגבי ההסכם עם יוון והשפעותיו, ואנליסטים רבים סבורים שמדובר בהסכם נוקשה מדי שהמדינה תתקשה לעמוד ביישומו; המשך שחיקת היורו פוגעת ברווחי היצואנים בישראל - אך בנק ישראל לא צפוי להתערב במסחר

דרור רייך

למרות ההסכם שנחתם עם יוון בתחילת השבוע, הלחצים על היורו נמשכים, והמטבע נחלש מול הדולר ומול השקל. היורו צנח השבוע מול השקל לרמה של פחות מ–4.13 שקלים, והוא נסחר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2002. מול הדולר צנח היורו אל מתחת לרף של 1.1 דולרים. גוש אירופי יציב היה אמור להוביל להתחזקות של המטבע מול שאר המטבעות בעולם, אך הבשורות מיוון על הצלת גוש היורו מפירוק נהפכו לחדשות רעות עבור המטבע - שהגיב בירידות חדות מול הדולר.

הפיחות ביורו מבטא את סימני השאלה הרבים בשוק לגבי ההסכם עם יוון בנוגע לחבילת הסיוע השלישית למדינה והשפעותיו. על אף הציפייה שההסכם החדש עם יוון יסיר את הסיכון לפרישתה בטווח הקצר מגוש היורו, בשוק סבורים כי הוא לא מספק פתרון ארוך טווח לבעיית החוב של המדינה, ומעריכים כי יש סבירות לא מבוטלת כי עוד כמה חודשים נגיע לאותה סיטואציה משברית בדיוק.

מרקל, הולנד וציפראס בבריסלצילום: אי־אף־פי

נראה גם כי אנליסטים רבים סבורים שמדובר בהסכם נוקשה מדי, שיוון תתקשה לעמוד ביישומו — כלכלית ופוליטית. ההסכם כולל כמה סעיפים, כמו שמירה על עודף תקציבי של 4% והעברת נכסים בשווי של 50 מיליארד יורו לקרן חיצונית, שכמעט בלתי אפשרי לראות כיצד יוון תוכל ליישם.

לאחר משאל העם ביוון, המשקיעים קיוו כי ראשי גוש היורו יילכו לקראת המדינה ויגבשו הסכם מרוכך יותר, שיכלול גם הטבות שיקלו על הממשלה היוונית והציבור היווני, ואולם גרמניה, שהובילה קו נוקשה, ניצחה בסוף.

אנליסטים רבים סבורים כי בסופו של דבר היורו צפוי להמשיך בעתיד הנראה לעין במגמה של שבריריות. הבעיות שהנחיתה יוון על היורו ברורות, וייתכן שמדובר בקצה קרחון ושהבעיה בכלל נעוצה במבנה בעייתי של איחוד מוניטרי שכולל בתוכו מדינות עם דינמיקה ונתונים כלכליים שונים בתכלית.

"בעיה עבור 
המשק הישראלי"

"המשך היחלשות היורו מול השקל מתחיל להוות בעיה עבור המשק הישראלי", אומר אבי אבוגני, מנכ"ל FXCM ישראל. "השוק האירופי הוא היעד הבולט ביותר של היצוא הישראלי, והמשך שחיקת היורו פוגעת ברווחיהם של היצואנים. לכך כמובן יש להוסיף את היחלשות הדולר בחודשים האחרונים, מה שמכביד על הנטל".

לדברי אבוגני, "הבנק המרכזי האירופי (ECB) מפעיל מדיניות כמותית אגרסיבית, שבמסגרתה הוא רוכש אג"ח אירופי, מה שמהווה גורם מפחת עבור היורו גם בטווח הארוך. היורו־שקל נסחר במגמת ירידה ארוכת טווח מאז אוגוסט 2007 (אז הגיע לפסגה מעט מתחת ל–6 שקלים). הירידה מתחת ל–4.2 שקלים עשויה לסמן שלב נוסף במגמה זו ולהוביל את הצמד לעבר 4 שקלים. היורו־דולר, למרות כל הטלטלות, נסחר בחודשים האחרונים ביציבות סביב אזור 1.1 דולרים, וכעת בשוק ממתינים בעיקר להתחלת סבב העלאות הריבית של הבנק הפדרלי, מה שעשוי להאיץ את הירידה של הצמד לעבר רמת השקילות של דולר ליורו".

גם מנכ"ל מט"ח 24, דוד מסיקה, מעריך כי "השוק והמסחר במט"ח מתכנס להבנות והערכות כי המדרון החלקלק של מטבע היורו בתקופה הקרובה יוביל לשוויון בינו לבין הדולר. מאידך ניתן לזהות כי בשוק המקומי אל מול השקל, תהיה התייצבות גם של דולר וגם של היורו מעל 4 שקלים בטווח הבינוני והארוך".

הבורסה בגרמניהצילום: בלומברג

"בנק ישראל ימשיך להתמקד בדולר"

אף כי הפיחות המתמשך ביורו מזיק ליצואנים, ידיו של בנק ישראל די כבולות. בניגוד לשער החליפין של הדולר, לא מתקיים מסחר ישיר ביורו-שקל, ועל כן בנק ישראל אינו יכול להתערב במסחר בזירה המקומית ולרכוש יורו. גם ספק אם בנק ישראל יהיה מעוניין לנהל מלחמת מטבעות בעוד זירה.

"הסיכוי שבנק ישראל יתערב במסחר ביורו הוא קטן מאוד", אומר מסיקה. "כל זמן שהדולר מתחזק בעולם, כך יורד הסיכוי שבנק ישראל ימשיך להתערב במסחר במט"ח בכלל ובפרט ביורו. לא ניתן להשוות בין השפעות המסחר העצומות של הדולר לבין היורו. אף שמדובר במטבע שעדיין נחשב חזק וחולש על הרבה מדינות, בנק ישראל לא יוביל מגמות רכישה משמעותיות ואגרסיביות בו".

לדברי מסיקה, "היבט נוסף שיש להבין הוא שעם כל הכבוד והערכה לעוצמת המסחר והכלכלה הישראלית, אנחנו עדיין טיפה בים ביחס לתזרימי המט"ח שנסחרים ועוברים, קל וחומר שמדובר על דולרים, יורו ואפילו מגמות רכישה אגרסיביות של בנק ישראל. ברור לגמרי שכל פעולת מסחר היא חלק ממעגל טריליוני המיליונים של הסחר, אך עדיין אנו נמצאים בשוק מקומי, קטן ובעל השפעה מינורית".

לדברי אבוגני, "בנק ישראל בוחן את השפעת ערכו של השקל באמצעות סל מטבעות, שהיורו הוא רק מרכיב אחד שלו. ההשפעה של בנק ישראל על סל המטבעות מתבצעת אך ורק דרך המסחר בדולר, ועל כן הוא צפוי להמשיך להתמקד בשמירה על שער החליפין מול השטר הירוק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker