רשות ני"ע: מכירת השליטה בגרינסטון לא חוקית

לפי הרשות, בעלי עניין אישי במכירה לא יידעו את הנאמן מיטב דש רק על שתי הצעות נוספות לרכישת החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג

רשות ניירות ערך מטרפדת את מכירת השליטה בחברה הציבורית גרינסטון וטוענת כי המהלך היה לא חוקי. הרשות מדגישה שעסקה היתה חייבת להיות מאושרת על ידי ועדת הביקורת של גרינסטון, ולא רק על ידי דירקטוריון החברה, בשל העניין האישי שהיה לבעלי השליטה ובעלי המשרה הקודמים בחברה עם הרוכשים.

כמו כן מציינת הרשות כ בפניי הנאמן, מיטב דש, הוצגו רק שתי הצעות לרכישת החברה, בעוד שפועל נושאי המשרה בחברה ידעו על ארבע הצעות, שהיו על השולחן לרכישת החברה - שאחת מהן היתה גבוהה ב-400 אלף שקל מההצעה שזכתה.

ביולי האחרון מכרה אולטרה אקוויטי בהליך מהיר את השליטה בגרינסטון לגד טפר וניסים דג'לדטי תמורת 7 מיליון שקל. טפר ודג'לדטי מחזיקים כעת, כל אחד, ב-27.56% ממניות החברה.

ירון ייניצילום: תומר אפלבאום

אולטרה היא שלד בורסאי השייך לפירמידת החברות הציבוריות (חלקן שלדים) של ירון ייני, יו"ר הדירקטוריון. מקורבו מוטי מנשה, שהורשע לאחרונה בפלילים ובעבר הוכרז כפושט רגל, הוא דירקטור ונושא בתפקידים גם בחברות אחרות בקבוצה.

דג'לדטי הבעלים החדש באולטרה הוכרז בעבר כפושט רגל, ובימים אלו מתנהלים כנגדו שלושה הליכים פליליים: האחד בגין גניבה בידי מורשה, השני בגין פרשת השתלטות על נכסי האוליגרך אלכסיי זכרנקו - שנחטף ונרצח בסנט פטסברוג בשנת 2009 וזהות רוצחיו טרם התגלתה, והשלישי בגין העלמות מס בהיקף של למעלה מ-40 מיליון שקל.

לאחר שהועברה בפועל השליטה בחברה הרשות טוענת כנגד העניין האישי של בעלי השליטה והדירקטורים ייני מנשה והדירקטור שגיא בן ישי אשר נובעים מהעסקתם כנושאי משרה בגרינסטון ובחברות הבנות.

כמו כן מזכירה הרשות את עניינם האישי של ייני ומנשה כי דווקא הצעתם של טפר ודג'לדטי תיבחר בגלל קשריהם העסקיים הנוספים עליהם הצהירו וביניהם מכירת חברה ציבורית אחרת - יעד לטפר ודג'לדטי.

הרשות מדגישה כי אסור לחברה להסתתר מאחורי העובדה כי את המכירה ניהל הנאמן. זאת אף שהחברה הסמיכה את הנאמן לבצע את המכירה בפועל היא שמרה על מעורבותו בכל ההליך קבעה את התנאים למכירה כך שיהיו "תפורים" להצעה אחת בלבד של דג'דלטי וטפר.

הרשות תוהה איך נוצר מצב לפיו הצעתו של דב גולשטיין הוסתרה מהנאמן וציבור המשקיעים. כאשר גולשטיין היה מוכן לרכוש את החברה בתמורה יותר גבוהה מההצעה הזוכה תשלום מיידי של 4.4 מיליון שקל ותשלום נוסף של 3 מיליון שקל, שיבוצע תוך כשנה.

עם זאת, תמוה למה הרשות לא עצרה את המכירה לפני שהועברה השליטה בפועל ונזכרה לפרסם את עמדתה רק כעת. יש להניח כי לרשות היה חשוב כי המכתב יפורסם בטרם הדיון אצל השופטת רות רונן אשר תדון בפרשה ביום ראשון הקרוב.

בינתיים בעלי השליטה החדשים יכולים להנות מכך שללא כל סיבה בימים האחרונים זינקה מניית גרינסטון ב-60% במחזורים שהגיעו עד ל-193 אלף שקל ביום, גבוה מהמחזור היומי הממוצע במניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker