עם גרעין ובלי סנקציות - מה יקרה למחירי הנפט?

לאחר ההסכם בין איראן לשש המעצמות על תוכנית הגרעין, האנליסטים מתפנים להעריך מה יקרה לסקטור האנרגיה בכלל ומניות חברות הזיקוק וההפקה בפרט ■ השאלה הגדולה: מה יקרה למחירי הזהב השחור לאחר הסרת הסנקציות

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אמש, בשעות הלילה הקטנות, נחתם הסכם גרעין של חמש המדינות המובילות (ארה"ב, סין, בריטניה, גרמניה, צרפת ורוסיה) עם הממשל האיראני. בלי להיכנס להשלכות הגיאו-פוליטיות של ההסכם על העולם, המזרח התיכון וישראל, ביקשנו לבדוק את השלכתו על מחירי האנרגיה בעולם ועל סקטור האנרגיה בכלל, ועל מניות חברות הזיקוק וההפקה בפרט.

הזהב השחור, שנסחר עד לפני שנה במחיר של כ-120 דולר לחבית, איבד למעלה ממחצית מערכו והנפט מסוג טקסס מתוק נסחר היום סביב 53 דולר לחבית. ב-2014 עמדה איראן, אחת מהנציגות הבולטות בקרטל אופ"ק, במקום השביעי מבחינת הפקת הנפט בעולם, עם היקף הפקה של כ-3.4 מיליון חביות ביום (כ-4% מסך ההפקה העולמית), ובמקום השלישי (לאחר ארה"ב ורוסיה) מבחינת הפקת גז טבעי.

מתקן נפט באזדג'אן שבאיראן
מתקן נפט באזדג'אן שבאיראןצילום: AP

הפקת הנפט האירני משרתת בעיקר את הצרכים הפנימיים של הכלכלה המקומית, שהינה בעלת פעילות תעשייתית ענפה עם אוכלוסיה של למעלה מ-90 מיליון תושבים. לכן, מה שחשוב בהסתכלות על השלכות הסכם הגרעין (וצפי להסרת הסנקציות על המדינה) זה היקף הייצוא הקיים והמתוכנן.

במהלך ארבע השנים האחרונות, מאז הטלת הסנקציות, ירד היקף ייצוא הנפט האיראני בכמחצית, מרמה של 2.6 מיליון חביות ביום לרמה הנוכחית של כ-1.4 מיליון חביות. הסרת הסנקציות צפויה לאפשר לאיראן להגדיל את היקף התפוקה באופן מיידי בכ-0.4 מיליון חביות ביום (זאת בנוסף ליכולתה להשתמש במאגרי הנפט הכוללים כ-20 מיליון חביות), ובשלב מאוחר יותר – להגדיל את ההפקה היומית בעוד 0.5 מיליון חביות נוספות.

הגדלת התפוקה הצפויה מצד איראן באה בתזמון קריטי מבחינת השווקים מפני שכבר היום קיים עודף היצע של כ-1.6 מיליון חביות ביום (הפער בין ההפקה של 95.9 מיליון חביות וביקוש של 94.3 מיליון חביות ביום), שלוחץ על מחירי הנפט מזה תקופה ארוכה,

בין הסיבות לגידול - גידול בהפקת הנפט בארה"ב בעקבות פצלי השמן והגדלת ההפקה על ידי סעודיה וכווית. הצטרפותה של איראן למשחק עלולה להגדיל באופן ניכר את הפער בין הביקוש להיצע, ובכך להפעיל לחצים נוספים על מחירי הנפט.

"יש לצפות לירידה חדה במחיר הנפט מסוג טקסס מתוק"

על פי סרגיי וסצ'ונוק מאופנהיימר, ייתכן כי חלק מה-downside במחיר הנפט כבר בא לידי ביטוי במחיר שירד בכ-10% מתחילת החודש, כאשר מחירי הנפט מסוגי ה-Brent וה-WTI עומדים כעת על 58.7 דולר ו-53 דולר בהתאמה.

ירידה של 45% ביצוא הנפט האירני ב-4 שנים

"בעקבות הגדלת ההפקה הצפויה של איראן, יש לצפות לירידה חדה יותר במחיר ה-brent (סוג הנפט האירופי) מאשר ב-WTI (הנפט האמריקאי). הדבר עלול להפעיל לחץ גם על מרווחי הזיקוק", מסביר וסצ'ונוק.

באופנהיימר מתייחסים גם למניות האנרגיה הנסחרות מעבר לים ומסבירים כי "בניגוד למחיר הנפט עצמו, ההשפעה על מניות הזיקוק כגון ולרו אנרג'י(VOL), מרתון פטרוליום (MPC) ופליפס 66 (PSX) לא בהכרח תהיה שלילית".

לדבריהם, "במצב של ירידה במחירי מניות האנרגיה נוטים המשקיעים לחפש 'מקלט בטוח' בחברות בעלות איתנות פיננסית גבוהה, תזרימי מזומנים חיוביים (בניגוד לחברות ההפקה) ומדיניות מטיבה עם בעלי מניות".

הירידות האחרונות במחיר הנפט מטילות ספק גם בתיזת ההשקעה של אופנהיימר בנוגע לסקטור האנרגיה, המדורג עדיין בתשואת יתר (Outperform). "ישנו מתאם גבוה בין תחזיות הקונצנזוס לרווחי חברות האנרגיה לבין מחירי הנפט. חזרת הנפט למגמה הדובית, שמעט נבלמה בתחילת השנה, עלולה להוביל להורדת תחזיות האנליסטים, וכתוצאה מכך – לעדכון שלילי בסקטור האנרגיה", מסכמים באופנהיימר.

ביקוש מול היצע עולמי לנפט

עלייה במתיחות הגיאו-פוליטית תרים את מחירי הנפט

"אין ספק שאיראן, אשר במשך שנים מכרה פחות נפט ממכסת היצוא שלה באופ"ק, אינה מתכוונת  לקחת על עצמה את האחריות לוויסות המחירים הגלובליים", מציינת אלה פריד מלאומי שוקי הון. "לנו נראה כי בטווח הקצר, באופן פרדוקסלי, הטריגר היחיד שיכול להקפיץ את המחירים בחצי השנה הקרובה, הוא דווקא עלייה במתיחות גיאו-פוליטית במפרץ הפרסי בין איראן לשכנותיה.

"כאשר התרחשה המפולת במחירי הנפט בסוף שנת 2014, הסעודים הציפו את העולם בנפט זול, במסגרת מלחמה על נתח שוק. חזרתה של איראן למשחק במצב שכזה יוצרת לחץ נוסף בטווח הקצר, שכן ברור כי אחרי שנים של הסגר איראן תפעל לקידום תעשיית הנפט שלה, וחברות הנפט המובילות במערב כבר הביעו בה עניין רב", מציינת פריד.

מודי'ס "שיווי המשקל החדש של חבית נפט הוא 75 דולר"

תחזית מחירים, מודי'ס

בחברת מודי'ס דווקא מעריכים כי בטווח הזמן הבינוני, המחיר המשקף שיווי משקל של חבית נפט מסוג ברנט יעמוד על 75 דולר. בתחזית של מודי'ס מחירי הנפט צפויים לעלות בצורה הדרגתית החל משנת 2016 ולתוך שנת 2017.

להערכת מודי'ס, בעקבות הירידה במחירי הנפט, יצרניות הנפט הפחיתו את היקף ההשקעות ההוניות שלהן בכ-40%, וההפחתה בהיקף ההשקעות טרם נתנה את אותותיה על היצע הנפט. ההשפעה של ירידת היקף ההשקעות ההוניות תבוא לדעתם לידי ביטוי כבר במחצית השנייה של שנת 2015 ובשנת 2016, ותוביל לעליית מחיר הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker