ילין-לפידות לחצו, הצעת הרכש הוקפצה ב-54% - וטיב טקסטיל תימחק לפי 110 מ' ש'

בעלת השליטה בטיב טקסטיל, משפחת גוטרייך, התקשתה בחודשים האחרונים לקבל אישור להסכמי השכר בחברה, ותנאי העסקתם של קרובי המשפחה נפגעו ■ החברה אף סבלה מירידה משמעותית בנפח הפעילות על רקע המשבר באירופה ותחרות עם יצרנים בשווקים המתפתח

ערן אזרן

משפחת גוטרייך, בעלת השליטה בטיב טקסטיל (82%), מאחרונות יצרניות הבדים שנותרו בבורסת תל אביב, נאלצה להתמודד בחודשים האחרונים עם לא מעט בעיות. תנאי העסקתם של רבים מבני המשפחה המועסקים בה נפגעו כתוצאה מקשיים שהערימו כמה בעלי מניות מיעוט, פעילותה של החברה נפגעה על רקע המשבר באירופה, שוק היצוא העיקרי שלה, ובדומה לעשרות חברות קטנות בבורסה, מנייתה סבלה מסחירות נמוכה מאוד.

כל אלה שכנעו, כנראה, את בעלת השליטה כי הגיע המועד לפרסם הצעת רכש לציבור – ולמחוק את החברה מהמסחר. בתחילת יוני פירסמה משפחת גוטרייך הצעת ראשונה לרכישת מניות הציבור במחיר של 13 שקל למניה, לפי שווי של כ-70 מיליון שקל לחברה. ואולם, התוכנית לא צלחה. בית ההשקעות ילין לפידות, שמחזיק בכ-50% ממניות הציבור באמצעות קופות הגמל וקרנות הנאמנות, התנגד להצעה בטענה שמדובר במחיר נמוך מידי ומקפח.

התנגדותו של בית ההשקעות אילצה את משפחת גוטרייך לפתוח עמו במו"מ, שבסופו של דבר הביא לשיפור דרמטי בתנאי הצעת הרכש - ולהשלמתה. אמש (ג') הודיעה טיב טקסטיל כי 95% מבעלי מניות המיעוט, המחזיקים בכ-17.8% מהון המניות המונפק הכולל של החברה, נענו להצעת הרכש, כשעל היתרה תבוצע רכישה כפויה, כפי שמתיר חוק החברות. רכישת המניות תיעשה הפעם לפי 21 שקל למניה, כ-54% מעל המחיר בהצעה הקודמת.

הצעות הרכש הקפיתו את מניית טיב טקסטיל ב-50% בחודש האחרון. התמורה הכוללת בהצעת הרכש מסתכמת בכ-17.5 מיליון שקל ומגלמת שווי של 110 מיליון שקל לטיב טקסטיל. מדובר בשווי יוצא דופן, הגבוה מאוד ביחס להיקף הפעילות שלה (מכפיל של 20 על הרווח הנקי ב-2014) והסיכונים שבפניהם היא עומדת; וזאת כשהונה העצמי הסתכם בסוף מארס 2015 בכ-99 מיליון שקל בלבד.

טיב טקסטיל נסחרת בבורסה מאז 1992. בחודשים האחרונים התקשתה החברה לקבל אישור מחודש להסכמי השכר של בני המשפחה, שרבים מהם מועסקים בחברה, ובעלי מניות מיעוט כפו על שינויים בתנאי השכר. בפברואר האחרון למשל, סמנכ"ל השיווק, אסף גוטרייך, החליט להתפטר מהתפקיד, כשהוא מנמק זאת בפגיעה בתנאי כהונתו והעסקתו, ובנאי העסקתם של המנכ"ל שרגא גוטרייך ויוסף גוטרייך (מנכ"ל החברה הבת).

באסיפה שכונסה בדצמבר 2014 לחצה חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי להפחתה של 60% בשכרם של נושאי משרה בחברה לכ–900 אלף שקל בשנה. מעט קודם לכן, בעל מניות מיעוט, ידידיה לוונטהל, שלח מכתב להנהלת טיב טקסטיל, במחאה על תנאי העסקתו של בני בואהרון, שהוא קרוב משפחה של בעלי השליטה. שכרו השנתי של בואהרון מסתכם בכ-590 אלף שקל. בעל מניות המיעוט אף התנגד להמשך כהונתה של אורית מסילתי כדירקטורית חיצונית, בשל העובדה שלא הביעה את התנגדותה לתנאי הכהונה.

לצד הקשיים באישור הסכמי השכר, טיב טקסטיל, שעיקר מוצריה מופנים לאירופה, סובלת בשנים האחרונות ממצב הכלכלה ביבשת ומהתחרות הגוברת מול שווקים מתפתחים. ברבעון הראשון של 2015 ירדו מכירות החברה לגוש היורו ביותר מ-50%. במקביל, גם הירידות במכירות לשוק הישראלי קטנו בכ-26%, על רקע הרחבת פעילותן של חברות האופנה הבינלאומיות בישראל המייצרות בחו"ל. על רקע המצב העסקי המאתגר, הכנסות החברה צנחו ב-2014 בכ-13.5% ל-185 מיליון שקל. למרות הירידה בהכנסות, את 2014 סיימה החברה ברווח של כ-5.1 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 630 אלף שקל ב-2013 ולרווח של 7.3 מיליון שקל ב-2012.

יאיר לפידותצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker