סקירת המסחר

הבורסה ננעלה במגמה חיובית: פרטנר זינקה ב-8.5%; סלקום ב-7.6%

ת"א 25 עלה ב-0.2% ■ מדד התקשורת עלה ב-3.5% ■ בשוק האג"ח נרשמו עליות ■ אינסוליין זינקה ב-21%

עמרי זרחוביץ'

המסחר בבורסה בת"א התנהל במשך כל היום בעליות קלות על העליות בוול סטריט בימים האחרונים. גם היום מניות הסלולר בלטו במסחר. ב-18:30 יפורסם מדד המחירים לצרכן.

ת"א 25 עלה ב-0.2% וננעל על 1,685 נקודות; ת"א 100 טיפס ב-0.2% ונסגר על 1,449 נקודות; מדד הבנקים נחלש ב-0.3%; מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.2% לערכו; מדד הנפט והגז בלט לשלילה עם ירידה של 1.4%. מדד התקשורת עלה ב-3.5% והשלים עלייה של 4.8% בשני ימי המסחר האחרונים. מדד הביטוח התחזק ב-1.5%. מחזור המסחר הסתכם ב-1,042 מיליון שקל.

מניות הסלולר בלטו במסחר יום שלישי ברציפות: סלקום עלתה ב-7.6% והשלימה זינוק של 17% בארבעת ימי המסחר האחרונים; פרטנר זינקה ב-8.5% והשלימה זינוק של 21.6% בארבעה ימים. זאת, על רקע דברי מנכ"ל משרד התקשורת הנכנס, שלמה פילבר, שאמר כי "שוק הסלולר עבר מהפך גדול, בצדק כנראה, אבל צריך לראות שעוצרים במקום הנכון". בזק התחזקה ב-3% ואינטרנט זהב ב-6.2%.

מניות נוספות שבלטו במסחר: ויקטורי הוסיפה 7% לערכה; אינסוליין זינקה ב-21% על רקע קבלת אישור לשיווק התרופה שלה באוסטרליה.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) עלו ב-0.34%-0.46%, ומדד תל בונד שקלי טיפס ב-0.26%. מדד אג"ח ממשלתי שקלי עלה ב-0.24%, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד הוסיף 0.53%. איגרת שקלית ל-10 שנים מסוג שחר עלתה ב-0.69%, והתשואה עליה עלתה ל-2.43%. איגרת שקלית שנפדית ב-2042 זינקה ב-1.21%, והתשואה עליה עלתה ל-3.50%. איגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 התחזקה ב-0.60%, והתשואה עליה ירדה ל-0.49%.

הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.765 שקלים. היורו ירד ב-0.5% ונסחר תמורת 4.1422 שקלים.

מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה אמר הבוקר כי "גיבוש ההסכם עם יוון עשוי להיות הטריגר לעליית הריבית המיוחלת בארצות הברית שהספקולנטים שמים את מבטחם כבר תקופה לא קצרה, דבר שעשוי להחזיר מגמה פרו דולרית למטבע לאחר היחלשות את מול המטבעות בעולם ובפרט ב-5% מול השקל. השוק המקומי נכנס אט-אט לישורת של דיוני התקציב ורעשי הרקע לסבוטאז' הקואליציה בתקציב יתנו את אותותיהם על פיחות השקל בטווח בינוני-ארוך. המגמה הפרו שקלית של המשקיעים ברגע  'שיריחו' את ריח הבחירות בשנית וסדקים באישור תקציב המדינה תהיה שוב נסיגה ופיחות בשקל".

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית זה יום המסחר החמישי ברציפות והדולר מתחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם, על רקע נתוני אינפלציה וייצור מעודדים שפורסמו היום בארה"ב, ולאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, שבה והעריכה כי העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור בארה"ב תתבצע כבר השנה. מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס מטפסים ב-0.1%; מדד נאסד"ק מוסיף 0.2%.

המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות שערים קלות, לקראת ההצבעה בפרלמנט היווני הערב על אישור חבילת הצנע הנדרשת כחלק מההסכם של יוון עם הנושים. לונדון יורדת ב-0.1%; פריז מאבדת 0.1%; פרנקפורט ללא שינוי. בורסת שנחאי ירדה ב-3.2% לאחר נתוני התמ"ג שפורסמו היום בסין. 

בורסות אסיה רשמו הבוקר מגמה מעורבת. בורסת טוקיו נסגרה בעלייה של 0.4%; הונג קונג יורדת ב-0.8%; שנחאי נופלת ב-4.4% עקב טענות לזיוף נתוני הצמיחה לרבעון השני, אשר היו טובים מהצפוי. מחיר הנפט מתאושש לאחר ירידות בימים האחרונים על רקע ההסכם בין איראן למעצמות. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עולים ב-0.2% ל-53.16 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

מניות במרכז

בימים האחרונים השמים ממשיכים להיסגר מעל משקיעי הכשרה אנרגיה ומודיעין. שני אירועים מרכזיים מעמידים סימן שאלה גדול מעל יכולתן להמשיך ולפעול בתחום הגז והנפט בעתיד באופן משמעותי - אם בכלל. ראשית, תוקף רישיונות שרה ומירה פג, ושתי החברות לא קיבלו ארכה מהממונה על הנפט במשרד האנרגיה. כמו במקביל, פירסם משרד האנרגיה לפני כשבוע טיוטת תקנות נפט דרמטית, שעשויה לשנות מהקצה אל הקצה את פני האנרגיה בישראל - ובעיקר את זהות השחקנים בו. לכתבה המלאה.

קבוצת אשטרום בדרך להיכנס לפעילות קבלנות למגורים במדינה חדשה באפריקה. אשטרום דיווחה כי חברה הבת בשליטתה המלאה מנהלת משא ומתן במדינה באפריקה לגבי הקמת פרויקט הכולל תכנון והקמה בהיקף של כ-200 מיליון דולר. זאת לצורך ביצוע הפרויקט הכולל יחידות מגורים ומבני ציבור. תקופת ביצוע הפרויקט צפויה להימשך כ-3 שנים.

חברת אינסוליין, המייצרת מכשור רפואי לשיפור יעילות הטיפול באינסולין, קיבלה היום חדשות טובות מאוסטרליה. הגוף האחראי על אישור למכירת מוצרים רפואיים באוסטרליה (ה-TGA) נתן לה אישור למכירת מוצר ה-InsuPad ברחבי היבשת. מבחינת אינסוליין מדובר על שוק בהיקף של כ-860 אלף סוכרתיים המוציאים בגין המחלה כ-6.8 מיליארד דולר.

בית ההשקעות ילין לפידות התנגד להצעת הרכש של משפחת גוטרייך לרכישת טיב טקסטיל ולמחיקתה מהמסחר. לאחר משא ומתן עם בית ההשקעות, שמחזיק בכ-50% ממניות הציבור, המחיר למניה עלה ל-21 שקל למניה, כ-54% מעל המחיר בהצעה הקודמת, והחברה תירכש לפי שווי של 100 מיליון שקל.

חברת אנלייט אנרגיה מקבוצת יורוקום הודיעה היום על חתימה והשלמת עסקה לרכישת מלוא האחזקות בפרויקט לייצור חשמל מאנרגיית רוח באירלנד, המצוי בתחילת שלב ההקמה, בהספק של כ- 14 מגה-וואט. המיזם, הממוקם בצפון מערב אירלנד, פותח על ידי יזם פרטי על קרקע המצויה בבעלותו ועתיד לכלול 6 טורבינות רוח בהספק של 2.3 מגה-וואט לטורבינה. פעלתו המסחרית של הפרויקט צפויה עד סוף שנת 2016. החברה שילמה בעבור הרכישה כ-14.5 מיליון שקל.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker