עתירה: לחייב את המפקח על הבנקים לחשוף נתונים על שוק המשכנתאות בישראל

העתירה, שהגיש ד"ר דני בן שחר מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, דורשת חשיפת נתונים מפורטים של כל בקשות המשכנתא שהוגשו מ-2007 ועד היום

סיון איזסקו

ד"ר דני בן שחר מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב הגיש היום (ג') עתירה לביהמ"ש המחוזי בירושלים בדרישה לחייב את המפקח על הבנקים לפרסם נתונים על אודות פעילות המשכנתאות בישראל - כדי שניתן יהיה להעמיק את המחקר בנושא בשוק הישראלי. ד"ר בן שחר עתר לביהמ"ש לאחר שבנק ישראל סירב למסור את הנתונים במסגרת חוק חופש המידע.

ד"ר דני בן-שחר מכהן כראש מכון אלרוב לחקר הנדל"ן באוניברסיטת תל אביב. לדבריו "שוק המשכנתאות הישראלי מתאפיין במחסור בלתי נסבל בנתונים. מחקר על אודות השוק יאפשר ניתוח רציני ומעמיק, שיתרום לקידום היעילות וההגינות בהתנהלות השוק. נתונים מקבילים לאלה שביקשנו בעתירה נחשפו כבר לפני ארבעה עשורים בשוק המשכנתאות האמריקאי, וסייעו לחשיפת האפליה שהיתה רווחת במתן משכנתאות על רקע אתני וגיאוגרפי. חשיפת הנתונים על אודות המשכנתאות בישראל תאפשר ניתוח ראוי, שיסייע למקבלי ההחלטות להוביל את הצעדים הנדרשים למניעת אפשרות לאפליה במתן הלוואות משכנתא ולהגברת היעילות והתחרותיות בשוק".

הדרישה בעתירה היא להורות למפקח על הבנקים לפרסם נתונים הנמצאים ברשותו, שנוגעים להלוואות לדיור הניתנות בישראל. מדובר בנתונים מפורטים של כל בקשות המשכנתא שהוגשו בישראל מ-2007 ועד היום. הדרישה למידע מציינת במפורש כי לא נדרשים פרטים מזהים כלשהם של הלווים, ולפיכך אין בחשיפת המידע משום פגיעה בפרטיות הלווים.

זוגות צעירים ביריד משכנתאות
זוגות צעירים ביריד משכנתאותצילום: דניאל בר און

המידע המבוקש כולל, בין השאר, פרטים על אודות הנכס נשוא ההלוואה (כמו סוג הנכס, ערכו והיישוב שבו ממוקם הנכס), פרטים על אודות הלווה (הכנסה, גיל , מין, מצב תעסוקתי ומשפחתי) ופרטים על אודות ההלוואה (שם הבנק המלווה, סכום ההלוואה שנדרש ושאושר, מסלולי ההלוואה לרבות הריבית בכל מסלול, משך פירעון ההלוואה, האם בקשת ההלוואה אושרה/נדחתה ובאם נדחתה - מה היתה סיבת הדחייה).

בבנק ישראל סירבו למסור את הנתונים במסגרת חוק חופש המידע, בין היתר, בטענה  כי הדבר מעלה חשש לפגיעה בפרטיותם של הלווים, וכן באינטרסים המסחריים של הבנקים, פגיעה בחובת הסודיות החלה על המפקח על הבנקים.

ב-2008 הגיש ד"ר בן שחר עתירה דומה נגד רשות המסים יחד עם ד"ר אפרת טולקובסקי. בעקבות העתירה ההיא, ביהמ"ש הורה ב-2010 על פרסום נתוני עסקות הנדל"ן, שרשומות במאגר נתוני רשות המסים בעקבות עתירתם, ומאז המידע לגבי מחירי העסקות שבוצעו בנדל"ן בישראל נגישות לכל דורש דרך אתר האינטרנט של רשות המסים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker