המיליארדר שמציג עצמו כסוציאליסט: מיהו שרגא בירן מבעלי השליטה במגה?

בירן בן ה-83 הוא השותף הדומיננטי במשרד עורכי הדין שנושא את שמו; הונו מוערך ב-1.2 מיליארד שקל; אף שצבר הון ניכר ממסחר בקרקעות של מושבים וקיבוצים, הביע פעמים רבות את דאגתו מהתרחבות הפערים החברתיים בישראל

עיניי כל הבאים לדיון בבית המשפט בעניין מגה, המתקיים כעת בלוד, היו נשואות משעות הבוקר להגעתו של שרגא בירן, מבעלי מגה ו אלון רבוע כחול, אותו אילץ בית המשפט להגיע היום. במשך כל החודשים של המשבר שחוותה מגה, קולו של בירן לא נשמע והוא לא הראה את עצמו. אפילו עובדי אלון רבוע כחול מספרים כי מעולם לא פגשו במי שמחזיק מעל 42% ממניות החברה. 

 גם כאשר עשרות עובדי החברה הגיעו לאחוזת הפאר שלו בבית הכרם בירושלים במוצאי שבת האחרונה ופנו אליו באינטרקום בכדי שיצא החוצה אליהם, הוא לא ניאות על אף ששהה בביתו. בירן גם לא הגיע לדיון בנושא מגה שהתקיים אתמול בבוקר בכנסת ושלח התנצלות. באסיפת הספקים של מגה שהתקיימה השבוע נשאל אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול ויו"ר מגה, מדוע בירן לא מדבר. קפלן ענה "אני לא מוסמך לדבר בשמו של בירן", והוסיף בהומור "בינתיים אני הפגוש". אולם, אתמול בערב (ב') הגיש בנק הפועלים, הנושה הגדול ביותר של מגה, בקשה דחופה בה דרש כי יחייבו את בירן להגיע לדיון היום בבוקר ובית המשפט הורה לבירן להגיע.  

בבנק הפועלים סירבו לחתום על הסדר פריבת החובות שהציעה מגה ודורשים כי בירן יזרים כ-500 מיליון שקל לחברה. בירן ייאלץ לתת תשובות היום בדיון. לדיון הגיע גם עמית בן יצחק, נציג ארגון הקניות של הקיבוצים, המחזיקים ב-47% מאלון רבוע כחול.

שרגא בירן צילום: אמיל סלמן

בירן בן ה-83 הוא השותף הדומיננטי במשרד עורכי הדין שרגא בירן ושות', ובעל הון מוערך של 1.2 מיליארד שקל.

על אף שצבר הון ניכר ממסחר בקרקעות של מושבים וקיבוצים, כלומר קרקעות לאום, מציג בירן את עצמו כסוציאליסט והביע פעמים רבות את דאגתו מהתרחבות הפערים החברתיים בישראל, עמדה אידיאולוגית שעמדה בניגוד צורם להתרחקותו השיטתית ממפגשים ישירים עם עובדיה של מגה כדי לשמוע מכלי ראשון על מצוקתם. בירן הביא בראשית 2015 להדחתו של דודי ויסמן מתפקיד מנכ"ל קבוצת אלון ומינה לתפקיד את אביגדור קפלן לצורך בקרת נזקים, כלומר סיום פרשת מגה בנזק הכספי המינימלי.

בירן, יליד פולין וניצול שואה, צבר את עיקר הונו כמי שייעץ לקיבוצים ומושבים וייצג אותם בעסקות של הפרשת קרקעות לבניה למגורים בראשית שנות ה-90' של המאה הקודמת למשל עבור קיבוץ רמת רחל, מושב ברקת שליד נמל התעופה בן גוריון שעל קרקעותיו הוקם פרויקט אייר פורט סיטי, מושב כפר מל"ל, מקום הולדתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל עליו הוקם פארק אזורים, קיבוץ גליל ים.

בירן היה הרוח החיה מאחורי פרויקט השוק הסיטוני בתל אביב ממנו נהנות גם תנובה ועירית תל אביב הפעילות המשגשגת בתחום הנדל"ן של ההתיישבות העובדת התמתנה משמעותית בעקבות פסק הדין שניתן בעתירה של תנועת הקשת המזרחית ב-2002  שבו נקבע העיקרון של צדק חלוקתי שמנע את העברת 27%-29% מהתמורה מהפשרת קרקעות לקיבוצים ומושבים.

בירן ושלושת בניו הם בעליה של חברת שיבג שמחזיקה ב-80% ממניותיה של חברת ביילסול, כשאת 20% המניות מחזיק דודי ויסמן לשעבר מנכ"ל קבוצת אלון עמו נקלע לסכסוך חריף על רקע חלוקת האשמה בנוגע לכישלון ניהולה של חברת אלון רבוע כחול ובעיקר הפיאסקו במגה. ביילסול היא בעלת 53% ממניותיה של קבוצת אלון כשב-47% מהמניות מחזיקים ארגוני הקניות של הקיבוצים כמו גרנות משקי הנגב ומשקי עמק הירדן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker