"בשווקים יכולים לנשום לרווחה, להניח את הסיפור היווני מאחור - ולהתמקד בהתאוששות"

השווקים בישראל ובעולם הגיבו בחיוב להסכם עם יוון. מדד ת"א בנקים זינק בכ-2%, ויורוסטוק 600 קפץ ב-1.6% ■ הלמן לאדובי: "הסנטימנט החיובי כנראה יחזור" ■ תמיר פישמן: "אני מקווה שביוון לא שוברים צלחות"

ערן אזרן

"בשווקים יכולים כעת לנשום לרווחה, להניח את הסיפור היווני מאחור ולהתמקד בהתאוששות באירופה ובהרחבה המוניטרית של דראגי (נגיד הבנק המרכז באירופה – ע"א). זה אומר שהסנטימנט החיובי כנראה יחזור לשווקים, ויביא עמו עליות שערים, לאחר ירידות של יותר מ-10% בחלק מהם", כך אמר היום (ב') עמית כהן, מנהל השקעות לניירות ערך זרים בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, בתגובה להסכם שהתגבש בין יוון לבין האיחוד האירופי.

"השווקים התעוררו אתמול לבשורה חיובית במיוחד, שהתקבלה, כמובן, בשמחה רבה על ידי הסוחרים", הוסיף אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי של בית השקעות אי.בי.אי. "ההסכם כולל כנראה פשרות מרחיקות לכת של יוון, שלנוכח ההתבטאויות של ראשי הנושים מהיממה האחרונה, עשויות להיות אף כואבות יותר מאלו שדחה העם היווני רק לפני כשבוע. כמו כן, סביר להניח שההסכם אינו כולל הקלה כלשהיא על נטל החוב של ממשלת יוון".

אביחי שורצקי

לאחר 17 שעות ארוכות של משא ומתן, הודיעו אתמול מנהיגי אירופה כי הגיעו להסכם שנועד לפתור את משבר החוב היווני ולהימנע מעזיבתה של יוון את גוש היורו. ההסכם כולל בין היתר מתן חבילת חילוץ נוספת ליוון, שלישית בתוך חמש שנים, בסכום מוערך כל כ-85 מיליארד יורו. בתמורה, יוון התחייבה לשורה של מהלכים, הכוללים בין היתר שינוי של מערכת המע"מ, הגדלת המיסוי, ביצוע רפורמה במערכת הפנסיה ואימוץ תוכנית להרצת הליכים משפטיים אזרחיים. כמו כן יוון התחייבה להקים קרן חיצונית של כ-50 מיליארד יורו לפירעון חובותיה, שתמומן ממכירת נכסים של הממשלה.

המשקיעים בבורסות העולם ובישראל הגיבו להסכם בחיוב. המדדים ת"א 100 ות"א 25 הוסיפו כ-1.2%, ומדד ת"א הבנקים זינק 2%. בורסת פרנקפורט עלתה ב-1.6%, פריז קפצה ב-1.8%, ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי הוסיף 1.6%. בורסות וול סטריט נפתחו בעליות של עד 0.85%. ביוון, איגרות החוב הממשלתיות ל-10שנים רשמו עליות חדות, והתשואות עליהן נפלה ל-11.5%. גם מרבית האג"ח הממשלתיות של שאר המדינות באירופה רשמו עליות.

"מקווה שלא שוברים צלחות"

"אני מקווה שלא שוברים צלחות ביוון לאור השמחה על ההסכם. כצפוי, הגרמנים משחקים תשעים דקות ומנצחים בפנדלים. המשא ומתן התנהל כל הזמן בידיעה של שני הצדדים כי עדיף שיהיה הסכם מאשר שיהיה פיצוץ, וההבנה כי אף אחד לא ירוויח מאי-חתימה על ההסכם. כעת, נכנסת לתמונה מערכת רגשות הכוללת קנאה הדדית, פוליטיקה ופערים בלתי נתפסים בין אלו שאוהבים דרמות - או בעיקר טרגדיות - ובין אלו שמעריצים את ה'תכלס'", אמר אלדד תמיר מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן.

"יוון אמנם השיגה הצלה לחצי השנה הקרובה, אבל הדרך שלה עוד ארוכה. כמעט כל מערכת ביוון זקוקה נואשות למהפכה, החל מהערכים של כלכלה חופשית, דרך המגזר הציבורי, חופש העיסוק, היזמות, הבנקים, המסים ועוד. השאלה היא האם ניתן ליישם כל כך הרבה שינויים בזמן קצר? ההיסטוריה מעידה הפוך. הדרך למהפכה ולשינוי עוברת לעיתים בהתרסקות. לכן, ההסכם היום הוא פרק נוסף בטרגדיה היוונית, והפרק הבא יהיה קשה יותר. בפרק הבא אירופה כנראה תהיה חזקה יותר ובשלה בכדי להשאיר ליוונים את הטרגדיה שלהם לעצמם".

"בסיכומו של עניין נראה כי היוונים הפסידו הרבה יותר בעקבות הניסיונות שלהם להרוויח זמן ולנסות ולהשיג הצעה טובה יותר תוך שהם מאיימים על נקיטת צעדים קיצונים", הוסיף כהן. "ההבטחה הגדולה של מפלגת סיריזה נמוגה, כאשר ציפראס (ראש ממשלת יוון – ע"א) חתם על הסכם נוקשה הרבה יותר מזה שהוצע לו לפני משאל העם.

"בטווח הארוך, הדברים לא כל כך פשוטים. האירועים האחרונים הציפו נושאים שגוש היורו יצטרך להתמודד עמם בעתיד. המשא ומתן עם יוון חשף את הפוליטיקה שפועלת מאחורי הגוש, בו מדינות חזקות כופות את רצונן על מדינות חלשות. כמן כן בעוד מספר חודשים עיני המשקיעים יישאו לעבר ספרד שם יתקיימו בחירות כלליות בחודש דצמבר. נראה כי גם בספרד עולה כוחה של מפלגת שמאל אשר רוצה להקל על צעדי הצנע וקוראת להתנתק מהיורו, המשקיעים יעקבו בדריכות אחרי תוצאות הבחירות על מנת לראות אם מדובר על שידור חוזר", הדגיש כהן.

"החלק הקשה כבר מאחורינו"

שורצקי מדגיש כי בימים הקרובים תיתכן תנודתיות בשווקים העולמיים, על רקע קשיים בהעברת ההסכם עם יוון בפרלמנטים השונים. ואולם, לדעתו ההסכם יאושר בסופו של דבר, מה שיתמוך במגמה החיובית בטווח הקרוב.

שורצקי הציג הערכה לגבי מתווה אישור ההסכם עם יוון. בשלב הראשון, ראש ממשלת יוון יעביר בחקיקה את כל הרפורמות עליהן התחייב, עוד לפני קבלת כספי הסיוע הראשונים. בשלב השני, ההסכם יידרש לקבל את אישורן של כל 18 המדינות החברות בגוש היורו. ואולם, שורצקי מדגיש כי אישור מפורש של הפרלמנטים יידרש רק ב-7 מדינות: גרמניה, הולנד, פינלנד, אסטוניה, אוסטריה, סלובקיה ואיטליה.

"מההיסטוריה הזכורה לנו בהעברת תכניות הסיוע בפרלמנטים בשנים 2011/2012, צפויה לנו סאגה ממושכת בהיבט זה. "עם זאת, ניסיון העבר מצביע כי ברגע שהושגה הסכמה בין מנהיגי הגוש, היא לבסוף מאושרת. לפיכך ניתן לומר שהחלק הקשה כבר מאחורינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker