קינן נגד בירן: הפועלים יתנגד להסדר המוצע של מגה; הצדדים ייפגשו בביהמ"ש

בוטלה ההצבעה על הסדר החוב ■ קבוצת אלון: "בנק הפועלים מנצל את כוחו לשפר עמדות בכל הקשור להלוואות וערבויות שאין להם קשר למגה" ■ הפועלים: נתמוך בהסדר ב-4 תנאים, בהם הזרמה מיידית של 470 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

האם בית המשפט יחליט מחר על הקפאת הליכים למגה? אחרי יום של התכתשויות תקשורתיות סתמה הערב הנהלת בנק הפועלים את הגולל על הסדר פריסת החובות של מגה.המשמעות של אי הסכמת הבנקים להסדר פריסת החוב של מגה עשויה להיות פנייה להליך של הקפאת הליכים.

במכתב ששלח הערב עורך הדין של בנק הפועלים למגה והבעלים שלה אלון רבוע כחול – נכתב כי "לצערו של הבנק, הסדר הנושים המוצע במגה אינו נותן מענה של ממש לצרכי מגה, עובדיה ונושיה".

בבנק הפועלים, הנושה הגדול ביותר של מגה, עם חוב של כ-300 מיליון שקלים, דורשים הזרמת כספים של בעלי אלון רבוע כחול, שרגא בירן, הקיבוצים ודודי וייסמן, באופן שיאפשר לדברי הבנק את הבראתה האמיתית של מגה. במהלך היום נקב בנק הפועלים בסכום של 500 מיליון שקלים שיועבר מבירן בכדי שתסכים לחתום על הסדר פריסת החוב. הבנק דורש גם כי יקבע מנגנון פיקוח מטעם נושי החברה על הנהלת מגה. 

שרגא בירן צילום: אמיל סלמן

הפועלים הודיע למעשה כי הוא מתנה את תמיכתו בהסדר הנושים ב-4 תנאים, שעלולים להביא לסיכול ההסדר בין מגה לבנקים. בנוסף, דורש הבנק שהחזר הלוואות הבעלים של אלון רבוע כחול למגה ייעשה רק לאחר תשלום מלוא חובה של מגה לבנקים, וכן הקמת מנגנון פיקוח שיבטיח לנושי החברה מידע בזמן אמת על ביצוע תוכנית ההבראה.

בנק הפועלים, באמצעות עו"ד רונן מטרי, הבהיר שהוא מעוניין בהבראה אמיתית של מגה ושמירת יציבותה לשנים רבות, ולא בפתרון קצר מועד שעלול לדרדר את מגה עוד יותר בהמשך.

הבנק הדגיש ש"רק הבראה אמיתית תבטיח את שימור מקום עבודתם של אלפי עובדי מגה וייתן ערך אמיתי למניות שהוקצו להם ופתרון בר קיימא לנושיה של החברה". הבנק חוזר על התנאי לפיו על אלון רבוע כחול, בעלת השליטה בחברת מגה, להתחייב להזרים למגה את הכספים הנדרשים באמת להבראתה כולל ההון החוזר שנדרש לחידוש המלאי בחנויותיה ולהזרים למגה ולנושיה את מלוא הסכום שהיא ערבה לו, כלומר 470 מיליון שקל או חייבת בו במשותף יחד עם מגה.

רק בהתקיים תנאי זה יהיה הבנק מוכן לתמוך בהסדר הנושים וזאת ביחס לחלק החוב שאלון רבוע כחול אינו ערבה לו. גם הסכמה זו מותנית בתנאים נוספים כמו קביעת ריבית צמודת מדד של 3.5% לשנה על חובה של מגה לבנקים.

החובות של מגה

תנאי נוסף הוא שבניגוד להצעה המקורית להסדר הכספים שתזרים אלון רבוע כחול למגה יוחזרו לה רק לאחר פרעון מלוא חובה של מגה לבנקים בעוד שעל פי ההצעה המקורית היתה אלון רבוע כחול אמורה לקבל בחזרה את הכספים שתזרים למגה ב-2020 בעוד שהחוב לבנקים היה אמור להיפרע במלואו רק ב-2026.

בנק הפועלים קובע גם, ככל הנראה בעקבות הדיווח החסר והלא מדויק של אלון רבוע כחול על מצבה ותוצאותיה הכספיות של מגה בעבר, כי יש מקום למנגנון פיקוח של הנושים על אופן ביצוע תוכנית ההבראה שיבטיח שקיפות במידע לנושי החברה בזמן אמת. בנק הפועלים דורש כי המכתב יהיה חלק בלתי נפרד מכתב ההצבעה שלו ויוצג בפני בית המשפט בכל דווח או בקשה שתוגש בהקשר זה.

בנק הפועלים מאיים על שרגא בירן

השופט אילן שילה מבית המשפט המחוזי בלוד, נענה הבוקר לבקשת הפועלים והחליט להורות לבירן, בעל השליטה במגה, להתייצב לדיון (מחר בבוקר.

בנק הפועלים הגביר את הלחץ על בירן, בעל המניות הגדול בקבוצת אלון השולטת באמצעות אלון רבוע כחול במגה. הפועלים שלח אתמול (ב'), בזמן אסיפת הנושים, בקשה דחופה לבית המשפט המחוזי להורות על התייצבותו של בירן לדיון שנקבע להיום ב-10 בבוקר בבית משפט בלוד. הדיון אמור להכריע האם לאשר את בקשת מגה להסדר עם נושיה. בירן הוא בעל השליטה בחברת ביילסול, שמחזיקה בשרשור ב-42% ממניותיה של אלון רבוע כחול, שהיא בעלי מגה קמעונאות.

אביגדור קפלן ונציגי הבנקים, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

בבקשה כיוןן הפועלים אש ישירה כלפי האדם הנתפש בעיניו כאחראי למצבה של מגה ולגורלה בעתיד: "בראש קבוצת בעלי השליטה במגה עומד שרגא בירן איש עתיר הון ואמצעים. לאורך השנים ידע בירן למשוך במישרין ובעקיפין מהחברות שבשליטתו כספים רבים שהעשירו במישרין או בעקיפין את הונו. בנוסף החברה שבשליטתו אלון רבוע כחול ערבה על פי הדווחים לחובות מגה בסכום של מעל 500 מיליון שקל.

"כעת כשרשת מגה נזקקת לסיוע להצלת מקום עבודתם של אלפי עובדיה, עליו להתכבד ולהכניס את ידו לכיסו או לכיס החברות שבאמצעותן הוא מחזיק במגה, ולתת לה את הסיוע לו היא נזקקת. בהקשר זה יש לדחות את ניסיונו של בירן או מי מטעמו להזרים סכומים נמוכים, ובלתי מספיקים ולהפנות את הזרקורים לעבר נושי החברה ועובדיה.

"כמי שידע במשך השנים ליהנות ממגה ומהישגיה עליו לקחת אחריות, להתייצב באולם בית המשפט בדיום העתיד להיערך מחר ולדאוג להזרמת מלוא הכספים הנדרשים להצלת מגה. למר בירן ו/או לחברות שבשליטתו יש את האמצעים הכספיים הנדרשים לכך וכעת העניין תלוי בעיקרו בו ובכנות כוונותיו בעניין הצלת מגה.

"הצעת ההסדר שהוגשה בפועל לבנק כפי שצורפה לבקשה מה-29 ביוני, היא הצעה שגם מגה ובעלת השליטה בה יודעים היטב ואף הובהר להם שהבנק אינו יכול לקבלה במתכונתה הנוכחית. ההצעה מבקשת לעכב תשלום של החוב הבנקאי ל-3 שנים, לאחר מכן לשלם 60%  מהחוב על פני 7 שנים ולבסוף להותיר מרכיב גדול ממנו כלומר 40% מהחוב לפירעון בשנה ה-11, קרי החל מ-2026, וזאת ממקור עלום שאינו מצוין כלל  בהסדר.

"בנוסף הערבות שהעמידה בעלת השליטה להלוואה שהעמיד הבנק למגה בסכום של 80.3 מיליון שקל אינה מקבלת משקל או התייחסות כלשהם ובעצם חוב זה מוצע לטיפול באופן זהה לחוב שאינו נערב כמתואר. הצעה זו הן לגבי החוב בכללותו והן לגבי החוב הנערב אינה מידתית באופן קיצוני לעומת ההצעה לבעלי החוב האחרים, אשר הינם באותה דרגת נשייה וגם מסיבה זו אינה סבירה".

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, בבית המשפטצילום: ניר קידר

"בירן מעולם לא היה דירקטור או נושא משרה במגה"

מקורבים לבירן ציינו כי: "שרגא בירן מעולם לא היה דירקטור או נושא משרה במגה, ולא קיבל שקל ממגה, ואם הפועלים יוכיח אחרת הוא מוכן להחזיר כל שקל".

גורם באלון רבוע כחול שנכח באסיפת הבנקים אתמול (ב') במשרדי עורכי הדין ליפא-מאיר בתל אביב, המייצגים את אלון רבוע כחול, סיפר כי "בבוקר זה התחיל מאוד על מי מנוחות. לא היו הרבה אנשים כי מדובר בסך הכל ב-4 בנקים – הפועלים עם חוב גדול וחוב לא גדול למזרחי טפחות, לאומי והבנק הבינלאומי. עורכי הדין של הבנקים אמרו שהם מבקשים לקבל דיווח לגבי מה שהיה באסיפת ספקים ערב קודם לכן וקיבלו תשובות מהנהלת אלון רבוע כחול.

"למרות שכבר בתחילת הישיבה מנהלי מגה ראו את המכתב הקשוח של בנק הפועלים, היתה שיחה מאוד חביבה. הכל השתנה אחרי שהבנקים חזרו מהפסקה שהם ביקשו לקחת. ההפסקה היתה צריכה להיות כרבע שעה בלבד וניתנו לעורכי הדין חדרים לשהות בהם, אבל פתאום עברו שעות והם לא חזרו כי עורכי הדין, בעיקר של בנק הפועלים, התייעצו כל הזמן עם המנהלים שלהם.

"בנק הפועלים חזר מההפסקה עם דרישות מאוד נוקשות – הוא רצה למשל שאם יקטינו חובות של חברה אחת של אלון על ידי הזרמת כסף לאחד הבנקים או אם יחלקו דיבידנד כלפי מעלה, אז שקודם כל יפרעו לו את החוב של מגה. הוא בעצם דרש בתמורה להסכמה שלהם שיהיה אסור לאלון לחלק דיבידנדים בחברה אחות או כל מיני מנגנונים אחרים.

אביגדור קפלן על מגה

באלון אמרו לו שזה לא יכול ללכת ככה אבל בפועלים אמרו – ככה אני דורש או שלא יהיה הסדר. אז פתאום בנק לאומי והבינלאומי אמרו שהם רוצים שיפרעו קודם את החובות שלהם לפני שפורעים חובות לבנק הפועלים.

הדרישה העיקרית של בנק הפועלים היתה שאלון החברה הפרטית תעמיד יותר ערבויות. אחרי שלא הסכמנו ואמרנו שקבוצת אלון העמידה בעבר 450 מיליון שקל ערבויות, הודיעה על הנפקת זכויות והזרימה 220 מיליון שקל, נציגי הפועלים אמרו: אז בואו נבנה מנגנון שחברה א' של קבוצת אלון ערבה לחברה ב' ולחברה ג'". 

המשמעות של אי הסכמת הבנקים להסדר פריסת החוב של מגה היא הליכה להליך של הקפאת הליכים. הספקים לא ידעו איך לקבל את הבשורה על פיצוץ הישיבה עם הבנקים. רובם אמרו כי הם מבינים את הסיבה שהבנקים דורשים לראות את בעלי החברה מזרימים כסף אך מנגד הם חוששים כי הדבר יביא להקפאת הליכים. החשש העיקרי הוא אצל הספקים הקטנים והבינוניים, שחובותיהם אינם מבוטחים. לכן במידה שמגה תיכנס להליך של הקפאת הליכים, סביר שהספקים יקבלו  רק כ-30% לערך מהחוב כלפיהם.

בנוסף, בניגוד לבנקים, למשכירי הנכסים, שכבר הצביעו נגד מרבית ההסדר, הספקים תלויים במגה גם להמשך הדרך ומפחדים מהאופציה שרשת המזון השנייה בגודלה בישראל לא תמשיך להתקיים. לכן, כמעט כל הספקים אישרו את ההסכם ,למרות שחלק  גדול מהספקים טוענים כי לא יסכימו להמשיך לספק למגה סחורה כבימים עברו מבלי שיראו ערובויות בעלים.

"זו אטימות אכזרית, נעביר את חשבונות הוועד לבנק אחר"

בוועד העובדים של מגה ביקרו אתמול את החלטת בנק הפועלים. יו״ר ועד עובדי מגה אייל אלי אמר ש״זה בלתי נתפס שבעוד שספקי הרשת, גדולים כקטנים, מסכימים לפרוס את החוב להצלת אלפי מקומות עבודה, ובעוד שהעובדים הקריבו את כבשת הרש שלהם ותרמו מכיסם להצלת הרשת, הבנק הגדול, עם הרווחים העצומים מסרב לפריסת חובו ודן 6,000 עובדי הרשת לעוני ואבטלה בקור רוח ובאטימות אכזרית. זה אולי צעד קטן אבל הצעד הראשון שלנו כעובדים יהיה להעביר את חשבונות הועד המנוהלים בפועלים לבנק אחר".

עובדי מגה הסכימו לויתורים מרחיקי לכת להצלת החברה, שכללו הסכמה לפיטורים של אלף עובדים, וויתור על תנאי שכר בהיקף כולל של כ-35 מיליון שקל. בתמורה קיבלו 33% מהון המניות של החברה. רק לאחר שחתמו על ההסכם מול הנהלת החברה התגלה היקף חובותיה האמיתי של מגה, והנהלת החברה פנתה לבית המשפט לאשר לה לכנס אסיפות נושים.

ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה לצעד שבו נוקט בנק הפועלים ואמרה: "אני מקווה שהעמדה שמציג הפועלים היא בגדר עמדת מיקוח, ולא הודעה כי הוא מפוצץ את ההסדר. שום האשמה והתחשבנות עם בירן, מוצדקת ככל שתהיה, לא תכסה על השלכת 6,000 איש ועוד מעגלים רבים סביבם לרחוב. המפתח להצלת מגה נמצא כעת בידי בנק הפועלים, ובנק שהרוויח אשתקד 2.7 מיליארד שקל, ברמת ריכוזיות כה גבוהה, אשר ממילא מכביד את ידו על ציבור לקוחותיו - לא יכול להיות חתום על תסריט בלהות כזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker