גם מרכוס ובר לא מבין: איך התנדפו 700 מיליון שקל?

מאז 2009 השקיע איש העסקים השווייצי בארנה סטאר (לשעבר מנופים) כ–800 מיליון שקל במניות והלוואות בעלים, אך שורת הנכסים הבעייתיים שהשאיר לו ג'קי בן זקן גרמה לצניחה של 90% בשווי החברה ■ כעת צריך ובר למצוא פתרון להפרת התנאים הפיננסיים של קניוני החברה שעומדים מול חוב של כ–500 מיליון שקל לבנקים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

בטקס חגיגי, ולאחר השקעה של כ–300 מיליון שקל, חנכה לפני כחודש חברת ארנה סטאר גרופ (לשעבר מנופים פיננסיים), שבשליטת איש העסקים השווייצי מרכוס ובר (62%), את הקניון החדש שלה בנהריה. מאז, שווי מנופים ירד, והחברה נסחרת עתה לפי שווי שוק של 160 מיליון שקל — הגוזר לוובר שווי שוק של אחזקה בסך כ–100 מיליון שקל. למעשה, ההפסד על הנייר של ובר בגין השקעה בארנה סטאר — שהחלה בקיץ 2008 ושבה השקיע ובר באמצעות רכישת מניות והזרמות הלוואות בעלים קצת יותר מ–800 מיליון שקל — גדול בהרבה ומסתכם בכ–700 מיליון שקל.

אלה הפסדים הדומים בהיקפם להפסדים שספגו עד כה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה באי.די.בי. ההפסדים הכבדים של ובר מצטרפים להפסדים שספגו בהשקעות נדל"ן בישראל משקיעים זרים, כמו שעיה בוימלגרין והרשי פרידמן באזורים וזיל פלדמן בפולאר השקעות.

קניון ארנה הרצליהצילום: עזרא לוי

ובר פעיל בעיקר בסינגפור, שווייץ, גרמניה, ארה"ב בתחומי נדל"ן, מסחר ותעשייה. הוא מחזיק בחברת ההשקעות ASTC שדרכה הוא שולט בארנה סטאר גרופ. בעבר הוא עמד בראש חברת נדל"ן גדולה בגרמניה, ומאמצע שנות ה-90 הוא התחיל להשקיע בסינגפור. הוא גם השקיע בחברת האופנה האיטלקית Napapijri, ונכנס כשותף בחברת השעונים השווייצית Alfex.

השליטה בארנה סטאר עד קיץ 2008 היתה בידי ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי. באותה תקופה העמיד ובר לארנה גרופ הלוואה של 25 מיליון דולר, ובעיצומו של המשבר ב–2009 הוא המיר אותה להון, כחלק מהשקעה כוללת אז של 342 מיליון שקל שביצע תמורת הקצאה של 45% מהון המניות של החברה.

ג'קי בן זקןצילום: ניר קידר

בהמשך, ובעקבות האופטימיות של המשקיעים לגבי גילוי אפשרי של נפט וגז מול חופי אשדוד בידי חברת שמן (שנתח ממנה מוחזק בידי ארנה גרופ) — שווייה של החברה אף נסק לפני יותר מארבע שנים לכמיליארד שקל והיא נכנסה למדד ת"א 100. בסמוך לאותה תקופה בן זקן (העומד כיום למשפט בגין חשד למעורבותו בהרצת מניות בארנה סטאר) מכר את יתרת אחזקותיו בארנה סטאר (11.5%) לוובר ונניקשווילי (המחזיק עדיין ב–23% מארנה סטאר) תמורת כ–100 מיליון שקל — עסקה שבוצעה לפי שווי חברה של 870 מיליון שקל.

אלא שהנכסים של מנופים, שכמעט כולם נרכשו וההשקעות בהם בוצעו לפני הגעתו או מעורבותו הפעילה של ובר, המשיכו להציג ביצועים חלשים ולהסב הפסדים כבדים לחברה, שתורגמו לצניחה במניה בכ–90% מאז קיץ 2008. מדובר, בין השאר, בהשקעות כושלות בבניין המשרדים ליפסטיק בניו יורק; בבניין משרדים בדאלאס; בקניון ארנה בהרצליה, שהשקעה של כמה מאות מיליוני שקלים בו בינתיים לא הוכיחה את עצמה; וכן מחיקות כבדות של כמה מאות מיליוני שקלים בגין קרקע בשטח של 560 דונם בעיר אסטנה בקזחסטאן. על הקרקע תוכנן להקים פרויקט משולב של מגורים, מסחר, מלונאות, אך התוכניות האלו נגוזו, וכרגע ארנה סטאר מחפשת קונה לקרקע שחלק מהשטח שלה הופקע בידי הרשויות המקומיות.

אברהם נניקשוויליצילום: אילן אסייג

לכך מצטרף הכישלון בקידוחי נפט שבוצעו בידי שמן. כך, החל ב–2008 צברה ארנה גרופ הפסדים מצטברים של 750 מיליון שקל, וובר נאלץ להגדיל את ההזרמות בצורה ניכרת, וגם לקחת על עצמו את מושכות הניהול, כשהוא משמש כיום יו"ר פעיל של החברה.

ההזרמות של ובר סייעו למנופים לעמוד במלוא התחייבויותיה לבעלי האג"ח, אך החברה בשלב זה אינו מצליחה להגיע להבנות לגבי מימון מחדש של הנכס המרכזי סטאר סנטר באשדוד המוחזק על ידה ב–75% וב–25% בידי הפניקס. סטאר סנטר נמצא בהפרות של אמות מידה פיננסיות בנוגע להלוואה של 257 מיליון שקל ללאומי, וכעת הצדדים מנסים להגיע להסכמות לגבי התנאים החדשים של ההלוואה. גם הקניון ארנה אינו עומד באמות מידה פיננסיות להלוואה של כ–240 מיליון שקל לבנק הפועלים.

לפני כמה שבועות דיווחה ארנה סטאר כי לאחר כמה שנים של מגעים משפטיים נקבע כי נניקשווילי, בן זקן ורביבו יעבירו 12 מיליון שקל לחברת סטאר סנטר באשדוד. זאת בגין החובות שנצברו בידי השלושה בגין שימוש בשטחים במרכז המסחרי סטאר סנטר, שבו ממוקמים חלק מהעסקים שלהם, כמו מכון כושר (סוואט), אקדמיה לספורט ומשרדים.

בשלב זה ובר לא מתייאש מההשקעה בארנה סטאר, והחברה אף ציינה בדו"חותיה הכספיים האחרונים כי היא מחפשת הזדמנויות השקעה חדשות בנדל"ן המסחרי בישראל. לגבי המגעים מול בנק לאומי ציינה מיכל פוקס, מנכ"ל ארנה גרופ, כי "החברה מנהלת תהליך לחידוש ההלוואה שניתנה לחברה כנגד הסטאר סנטר באשדוד. כדרך עסקים רגילה החברה מנהלת מו"מ כדי להשיג את תנאי המימון המיטביים ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker