אלשטיין דחה הצעה למכור את בניין HSBC בניו יורק ב–950 מיליון דולר

עד יום חמישי הבא אמורים המתעניינים בכלל ביטוח להגיש את הצעותיהם לאי.די.בי, והגופים המובילים הם בעיקר סיניים ■ אי.די.בי תרשום רווח של 13 מיליון שקל ממכירת דיזנהאוז תיירות יוצאת, שיאפשר לה להגיע עם הבנקים להסדר מימון - ובאמצעותו לרכוש מטוסים נוספים לישראייר

מיכאל רוכוורגר

חברת אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, צפויה לרשום ברבעון השלישי של 2015 רווח הון של 13 מיליון שקל (בכפוף להתאמות שונות), בעקבות העסקה שהשלימה החברה הבת בבעלותה המלאה, אי.די.בי תיירות, שבה נמכרה חברת דיזנהאוז תיירות יוצאת לחברת BTC עופר (שבבעלות עופר חודורוב, סמי סגול ויורשי יולי עופר) תמורת 12.5 מיליון דולר במזומן (כ–50 מיליון שקל).

הרווח מתבסס, בין היתר, על הערכות ביחס לתוצאות בפועל של הפעילות הנמכרת עד למועד השלמת העסקה, וכן על ההערכות של הנהלת אי.די.בי תיירות בקשר ליעדים שנקבעו בהסכם.

מנכ"ל אי.די.בי תיירות, אורי סירקיס, אמר כי המכירה מאפשרת לאי.די.בי תיירות, שכוללת בין השאר את קבוצת ישראייר, אופן סקיי ודיזנהאוז תיירות נכנסת, להגיע להסדר מימון מול הבנקים ומול גוף פיננסי זר (דויטשה בנק). לדבריו, הסדר זה ישרת רכישת מטוסים נוספים עבור חברת ישראייר, שעליהם דיווחה החברה בעבר.

"מכירתה של חטיבת התיירות היוצאת של דיזנהאוז ל–BTC היא צעד הכרחי ביצירת שחקני תיירות עם יתרון לגודל, שהם הכרחיים בעידן של שמים פתוחים", הוסיף סירקיס.

בתוך כך, נמשך תהליך המכירה של כלל ביטוח - המוחזקת בכ–55% בידי אי.די.בי פיתוח ונסחרת לפי שווי שוק של 3.37 מיליארד שקל - מחיר המגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.78. עד יום חמישי הבא, 23 ביולי, אמורים הגופים המתעניינים ברכישת החברה להגיש הצעות מחיר ראשוניות לא מחייבות, והתהליך שאותו מובילים בנקאי השקעות מ–Aon בנפילד וסיטי בנק, צפוי לצבור תאוצה.

לפי מקורבים לתהליך המכירה, יש 13 מתעניינים. ואולם, כפי שמסתמן מבין אותם המתעניינים הגופים שעשויים להגיש הצעות מחיר הם קבוצת טיינאן (חברת הביטוח הפרטית השנייה בגודלה בסין שתחזיק 85% מהקבוצה) ולי הייפינג (15%); קרן ההשקעות הפרטית הבינלאומית CVC; קרן ההשקעות XIO, הפועלת בסין ושרכשה לאחרונה את חברת המכשור הרפואי הישראלית לומניס תמורת 510 מיליון דולר; ותאגיד ההשקעות הסיני הענקי לג'נד הולדינגס (השולט בין השאר ביצרנית המחשבים לנובו), שנציגיו ביקרו בישראל בשבוע שעבר. גופים נוספים שעשויים להגיש הצעה הם קרן ההשקעות הפרטית האמריקאית ורבורג פינקוס, חברת הביטוח האמריקאית בבעלות יהודית אם טראסט, ענקית הביטוח האמריקאית מטלייף וצ'יינה דבלופמנט בנק.

אלשטיין במגעים 
עם כמצ'יינה

באחרונה קיבל אלשטיין הצעה נוספת, הפעם מקרן השקעות סינית לרכישת בניין HSBC שבמנהטן ניו יורק תמורת 950 מיליון דולר, הרשום בספרי נכסים ובניין נכון לסוף מארס 2015 לפי שווי של 763 מיליון דולר. ואולם, בדומה להצעות אחרות של קבוצת ספיר וגופים נוספים, אלשטיין דחה את ההצעה, כנראה משום שהוא סבור ששוויו של בניין זה הוא יותר ממיליארד דולר.

אלשטיין מנסה גם לקדם את ההוצאה לפועל של השלב הראשון של הנפקת זכויות בדסק"ש של עד 125 מיליון שקל (מתוך סכום זה אלשטיין יזרים כ–100 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח כדי שתוכל להשתתף בהנפקת זכויות). התמורה מההנפקה תשמש את דסק"ש לצורך השתתפות בהנפקת זכויות המתוכננת בחברה הבת סלקום.

אלשטיין מינה בשבוע שעבר את יד ימינו, שולם לפידות, לדירקטור באדמה (לשעבר מכתשים אגן המוחזקת ב–40% בידי דסק"ש). לפי מקורבים לאי.די.בי, אלשטיין כנראה מקיים מגעים עם כמצ'יינה הסינית (בעלת השליטה באדמה) כדי למצוא פתרון לתשלום הראשון של הריבית בסוף השנה בידי דסק"ש בסך 240 מיליון שקל (בגין הלוואת נון־ריקורס שנטלה ב–2011 שהיקפה מוערך כיום ב–1.1 מיליארד דולר). הוא בוחן גם מהלכים אסטרטגיים נוספים באדמה.

שווייץ
שווייץצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker