איגוד הבנקים במאבק חזיתי נגד דודו זקן: לא בסמכותך להגביל את שכר היו"רים

רגע לפני פרישה, מתמודד המפקח על הבנקים עם טענות האיגוד: "המפקח מתיימר להרחיב את סמכותו ולעשות את מה שלא העז ולא רצה המחוקק, בכבודו ובעצמו, עד עצם היום הזה"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

למפקח על הבנקים כלל אין סמכות להגביל את שכרם של יושבי ראש הבנקים - כך טוענים עורכי הדין פיני רובין ואלית אלקון מי-טל, המייצגים את איגוד הבנקים, בנייר עמדה רשמי ששלחו לבנק ישראל. בכך יוצא איגוד הבנקים למאבק חזיתי במפקח על הבנקים דודו זקן, שצפוי לפרוש מתפקידו בחודש הקרוב.

איגוד הבנקים שלח את נייר העמדה בתגובה לטיוטת ההוראה שפירסם המפקח על הבנקים, המגבילה באופן מעשי את שכר יושבי הראש לכ-2 מיליון שקל בשנה. לפי טיוטת המפקח, שכרם של יושבי הראש ייגזר ממספר הישיבות בהן הם ייקחו חלק וייאסר עליהם לקבל תגמול מבוסס ביצועים או בונוסים.

איגוד הבנקים כותב כי "המפקח מתיימר להרחיב את סמכותו בעניינים אשר עם כל הכבוד אינם נמצאים בסמכותו ועל ידי כך עושה את מה שלא העז ולא רצה המחוקק, בכבודו ובעצמו, עד עצם היום הזה". האיגוד טוען כי גם ההוראות שפרסם המפקח על הבנקים המקנות לבנקים סמכות לדרוש מנושא משרה השבה של בונוסים נוסחו באופן מעורפל ועמום, כך שגם המפקח על הבנקים בעצמו לא היה מסכים שמעסיקו יחתים אותו על סעיף שכזה.

בנייר העמדה כתב עו"ד רובין בשם איגוד הבנקים; "אני מרשה לעצמי להניח, הנחה (ואנחה) סבירה, שהמפקח יקבל פיק ברכיים למקרא האחריויות שמבקשים להחתימו עליהן ויחוש להיוועץ בעורך דינו. עורך דינו יתגרד בפדחתו וימליץ בחום להימנע מלחתום על דרישות בלתי מובנות שכאלה, גם אם יש בצידן, כביכול, תקרת חיוב של עד 50% ממשכורתו". רובין הוסיף כי במצב שמבקש המפקח ליצור, העובד "שם את כספו בכפו של המעביד והוא יהיה נתון לשרירותו של בעל התפקיד הממונה עליו".

עוד טוען איגוד הבנקים כי הסעיף המקנה לבנק אפשרות לדרוש השבה של בונוסים יקשה על הבנקים לגייס כוח אדם איכותי או לחילופין יוביל לכך שנושאי המשרה יבקשו לקבל תגמול קבוע גבוה. הגמול הקבוע יבוא על חשבון התגמול המשתנה - כדי להימנע מהסעיף שהציע המפקח לפיו תתאפשר השבה של מרכיב התגמול המשתנה. איגוד הבנקים כותב כי הסטת השכר מרכיבים משתנים לרכיבים קבועים תפגע ביכולת התאגידים לתמרץ את נושאי המשרה להשיא רווחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker