מכפר השעשועים ועד פיצה האט: הרפתקאות דודי ויסמן עלו לקבוצת אלון 700 מ' ש'

ב-2011-2006 חילקה אלון רבוע כחול, החברה-האם של מגה, דיווידנדים של 1.5 מיליארד שקל ■ מקורבים לבעל השליטה, שרגא בירן: הכספים נעצרו בקבוצת אלון הפרטית ושימשו את המנכ"ל אז, דודי ויסמן, להשקעות כושלות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

בקשת מגה, החברה־הבת של אלון רבוע כחול, לכנס אסיפות נושים כדי להצביע על הצעתה להסדר של פריסת החוב, עוררה זעם עצום בקרב ספקיה. הטענה הנפוצה של הספקים - שלהם החברה חייבת 700 מיליון שקל - היא שמן הראוי שבעלי השליטה בקבוצת אלון, החברה־האם של אלון רבוע כחול, יתכבדו ויתרמו להסדר החוב סכום משמעותי, לאחר שאלון רבוע כחול חילקה דיווידנדים בסכום של 1.5 מיליארד שקל בשנים 2006–2011.

זעמם של הספקים רק גבר, כאשר התברר להם שמגה החביאה בדו"חות הכספיים הפסד של 762 מיליון שקל מתחילת 2011 ועד לסוף הרבעון הראשון של 2015. הספקים זעמו עוד יותר, כאשר נודע שגם ב-2013, כאשר מגה ספגה הפסד של 130 מיליון שקל, "חלבו" ממנה בעליה, אלון רבוע כחול, דיווידנד של 100 מיליון שקל שאמנם לא היה במזומן, אבל הקטין את התחייבויותיה של אלון רבוע כחול בסכום זה.

שתיקתו של שרגא בירן - בעל השליטה (80%) בביילסול המחזיקה ב-53% ממניותיה של אלון הפרטית, בעלת השליטה באלון רבוע כחול - לא תרמה להרגעת הרוחות. מקורבי בירן טוענים כי רק סכום קטן מהדיווידנדים שחילקו החברות בקבוצת אלון הגיע לבעליה, ואילו הרוב המוחלט של הדיווידנדים נותר בקבוצת אלון ושימש להשקעות שדרשו כסף רב. בקבוצת בירן מפנים אצבע מאשימה לאיש הדומיננטי חזק בקבוצת אלון עד לאחרונה, דודי וייסמן, שכיהן בתפקיד מנכ"ל קבוצת אלון והוביל את ההשקעות הכושלות.

דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

מקורבי בירן החתימו את רואי החשבון של החברה, משרד קסלמן וקסלמן PwC, על מסמך שלפיו אלון הפרטית חילקה בשנים 2009–2014 דיווידנד בסכום של 50 מיליון שקל שניתן בתשלום אחד ב-2010, כך שהתמורה הכוללת שקיבל בירן מהחברה בשש השנים האחרונות הסתכמה ב-21.2 מיליון שקל. 
"כמעט כל הדיווידנדים נשרפו על השקעות כושלות", אומרים 
מקורבי בירן.

"השקעות כושלות"

כך, למשל, ההשקעה בקבוצת Bee שכללה את החברות נעמן, ורדינון, כפר השעשועים, ששת וד"ר בייבי - כולן חברות שאינן שייכות לתחום קמעונות המזון - גרמה לשריפה של 250 מיליון שקל. אלון רבוע כחול השקיעה 115 מיליון שקל באלון סלולר, מפעיל סלולר וירטואלי (mvno), מכיוון שבניגוד למפעיל וירטואלי נוסף, חברת הסלולר של רמי לוי, רכשה אלון סלולר מערכות גבייה; השקעה עצומה יחסית ל-70 אלף לקוחותיה. אלון סלולר (Youphone) נמכרה השבוע תמורת חלוקת הכנסות עתידית - כלומר, בשלב זה לא חזר לקבוצה ולו שקל אחד מהשקעותיה בחברת הסלולר.

פעילות נוספת שבגינה נשרפו עשרות מיליוני שקלים - 74 מיליון שקל למען הדיוק - היא פיצה האט. עוד השקעה כושלת היתה ב–AM:PM, שבה הושקע סכום כולל של 180 מיליון שקל - 146 מיליון שקל מסכום זה הושקעו ברכישת החברה, והיתרה הושקעה ברכישת חנויות נוספות. מקורבי בירן מציינים שבעבור רשת חנויות הנוחות העירונית, שגרמה לחרם צרכני חרדי מסיבי על מגה, הוצע באחרונה סכום של 80 מיליון שקל.

סכום מינורי יותר של 30 מיליון שקל הושקע בהתאמת המרכז הלוגיסטי שבנו בקיבוץ אייל הקיבוץ והחברה־האחות, רבוע כחול נדל"ן. סכום זה הלך לטמיון, שכן מגה החליטה על סגירת המרכז הלוגיסטי קצת יותר משנה לאחר שנפתח.

אחת הטעויות היקרות האחרונות שביצעה קבוצת אלון היתה הסבת סניפיה של רשת מגה בול לתת־רשת הדיסקאונט You; צעד זה הסתכם ב–80 מיליון שקל, ובתוספת הוצאות פרסום הגיע ל-200 מיליון שקל. נראה כי השקעות אלה כבר לא יחזרו לקבוצת אלון.

מקורבי בירן מודים כי וויסמן הוביל כמה השקעות מוצלחות כמו ב–Alon USA ודור אלון, אבל אלה נבלעו בהוצאות הריבית הגבוהות בגין ההשקעה במגה ובאג"ח בסכום של 2 מיליארד שקל שהנפיקה אלון למימון ההשקעות. בירן, באמצעות מקורביו, אינו שוכח להזכיר כיצד המיר וייסמן מניות באלון ב-4.5% ממניות Alon USA בשווי של 233 מיליון שקל וב-4% ממניות אלון חיפושי גז בשווי של 43 מיליון שקל.

שרגא בירןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker