פרשנות |

ממשלת סין
 משדרת פאניקה, ואם היא תמשיך זה יגיע גם למערב

ההחלטות שהממשלה מקבלת בתדירות כמעט יומית, מעידות על אי הבנה מוחלטת של השוק החופשי

עמי גינזבורג
עמי גינזבורג

הבשורה הטובה העיקרית שמגיעה בינתיים מתבטאת בעובדה ששאר שוקי המניות בעולם מתעלמים ממנו. מדד המניות המוביל בבורסת המניות בשנחאי אמנם איבד בתוך חודש 35% מערכו, אבל שוקי העולם, לפחות עד כה, הגיבו בפיהוק. מה שקורה בסין, אומרים לעצמם המשקיעים בעולם, נשאר בסין.

הבשורה הרעה היא שממשלת סין אובדת עצות ומשדרת פאניקה. בתדירות כמעט יומית, מעידות על אי הבנה מוחלטת של השוק החופשי. הניסיונות של הממשלה לעודד את המסחר בבורסה ולמתן את הנפילות - מעוררי רחמים.

בשבועיים האחרונים נקטה ממשלת סין שורת צעדים - הורדת הריבית במשק, הקלה ביחס הלימות ההון בבנקים, הזרמה של 250 מיליארד יואן (40 מיליארד דולר) מהבנק המרכזי לבנקים המסחריים, הפניה של 30% מכספי קרנות הפנסיה להשקעה בבורסות סין (החל באוגוסט), הורדת עמלות על פעולות בבורסה, סגירה של קרנות שביצעו שורט (מכירה בחסר) על מניות בסין, הגדלת אשראי מהבנקים לברוקרים פי־ארבעה - ל–100 מיליארד יואן (16 מיליארד דולר), הקטנת מספר ההנפקות בבורסות הסיניות כדי להקטין היצע ומתן אפשרות לחברות לעצור את המסחר במניותיהן.

צילום: Bloomberg

בין לבין מתפרסמות בעיתונות הסינית כתבות שקוראות למשקיעים לנצל את הירידות כדי להגדיל את ההשקעה בשוק המניות. רעיון הזוי נוסף מדבר על הוראה שניתנה לברוקרים המקומיים - לא למכור מניות, עד שהמדד בשנחאי יעלה מעל ל-4,500 נקודות; זאת, לאחר שהמדד נפל בתוך חודש מ-5,000 נקודות ל-3,500 נקודות - רמה שעדיין גבוהה ב-8% מרמתו בתחילת 2015. ניסיונות אלה "להרגיע את השוק" רק מעצימים את הפאניקה בקרב הציבור. ולראייה - תנופת הירידות רק התחזקה.

צעדים אלה מצביעים על חרדה עצומה שאופפת את הפקידים הבכירים בסין. רבים בסין ומחוצה לה מאמינים כי ממשלת סין תרמה רבות לניפוח מכוון של הכלכלה. בין השאר, דחפה הממשלה את מנהיגי המחוזות לבצע השקעות מוגזמות בתשתיות ובבנייה למגורים. ערי רפאים וקניונים ריקים מקונים כבר כיכבו בכתבות תחקיר רבות. הממשלה גם חילצה לפני כמה שנים כמה מחוזות שנקלעו לחובות עצומים ומנעה מהם להודיע על חדלות פירעון. הבנקים הסיניים בבעלות ממשלתית דוחפים אשראי לפי הוראות פקידים ולא לפי צרכים כלכליים וניהול סיכונים.

למרות פמפום הכסף הממשלתי, האוויר מבועת הנדל"ן של סין כבר יוצא במשך שנתיים. בצר להם, הסתערו הסינים על שוק המניות שזינק ב-150% בתוך שנה וחצי והעלו אותו לרמות של בועה. הניסיונות של ממשלת סין לשמור על בועת המניות לבל תתפוצץ, עלולים ליצור יותר נזק מתועלת. האם אנשים שרוצים למכור מניות ישנו את דעתם, כאשר המסחר במניות המוקפאות יחודש? האם זה הגיוני לשמור על הבועה ולקנות מניות מנופחות בעזרת כספי פנסיה שמיועדים לפרישה? האם זה יכול לעבוד לאורך זמן?

הפאניקה של ממשלת סין והתערבותה הבוטה בשוק החופשי גורמות לעיוותים במחירי כל הנכסים בסין. כך קורה כשעסקות בבורסה נעשות בין מוכר פרטי מרצון לקונה ממשלתי שאינו מרצון. לממשלת סין ייקח, כנראה, עוד זמן להבין שהתערבותה רק מגבירה את העיוותים בשוק ואת חוסר האמון בשוק המניות שלה ובכלכלתה.

רבים טענו בשנים האחרונות כי נתוני הצמיחה של סין (ונתוני מאקרו נוספים) אינם אמינים ואינם מייצגים נכון את המציאות במדינה. הניסיונות הנואלים של קברניטי סין לעצור את מפולת המניות בהחלטות תמוהות רק מחזקים טענות אלה. אם יתברר שמצבה של כלכלת סין אכן פחות טוב מכפי שמראים הנתונים הרשמיים לגביה - זה רק עניין של זמן עד שהמפולת בשוק המניות שלה תחלחל ותשפיע באופן משמעותי יותר גם על שוקי המניות במערב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker