"הממשל הסיני מפעיל תותחים כבדים אך לא מצליח לתמוך בשוק"

בורסת שנחאי צללה היום ב-6% והשלימה מאמצע יוני נפילה של 35% ■ האנליסטים בישראל חלוקים בדעתם באשר לכיוונה בהמשך ■ יונתן כץ מלידר: "הנפילות בסין עלולות להשפיע לרעה על שוק הסחורות" ■ רוני יוניסיאן מלאומי: "גם אחרי הנפילות מחירי המניות בסין גבוהים"

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר עלייה של 150% בשנה וחצי איבד מדד בורסת שנחאי הסינית בתוך כחודש כ-35% מערכו. היום צנחה בורסת שנחאי ב-6% וירידות בשיעור דומה נרשמו גם בהונג קונג. בעקבות המפולת יותר ממחצית מהחברות הסיניות השעו את המסחר במניותיהן בבורסת שנחאי. הרגולטורים בסין עושים מאמצים גדולים לבלום  את הנפילות, בין השאר על ידי עידוד קרנות הפנסיה להגדיל את חלקם במניות,  הפחתת ההנפקות הראשוניות, ומגבלות על ביצוע שורט על מניות. בינתיים ללא הועיל.

"כבר מזה תקופה שבסין מנסה הרגולטור המקומי להנמיך את 'הלהבה שבוערת' בשוקי המניות במדינה, בעיקר דרך הטלת הגבלות על ספקולנטים, הגבלות על אשראי והגדלות דרישת הבטחות, תוך כדי הכרזה על הקלות למשקיעים לטווח ארוך", ציין יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס.

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות' אמר כי "הירידות במדדים הן למעשה בסך הכל רק תיקון חריף לעלייה של כ-120% בשמונת החודשים שקדמו להן אך כפי שידוע לכל מי שחווה בועה או שתיים, העלות מהירידות בהתפוצצות הבועה הן בד"כ הרבה יותר גבוהות מהתועלת שבהתנפחותה. בכל מדינה אחרת, בועה בממדים של זו שהתנפחה בסין היתה מביאה כמעט באופן ודאי למשבר עמוק. בסין לעומת זאת, יש לממשל את הכוח והכלים לנטר, לנהל ולהשפיע באופן ישיר על הוצאת האוויר מהבועה".

צילום: אייל טואג
יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס

"אנו מעריכים שבסופו של דבר הממשל יצליח להשתלט על הלחץ שמגיע מהשווקים", אמר גרינפלד. "בתרחיש כזה, מדדי המניות המקומיים (שנחאי ושנזן) ימשיכו כנראה לרדת בשל העובדה שהם עדיין יקרים מאוד אבל מדד ההנג סנג, אליו חשופים גם הרוב המוחלט של המשקיעים הזרים בסין, ממשיך להיות מעניין להשקעה. מכיוון שהמכפיל של המדד כבר היום זול באופן יחסי (9.7 לעומת חציון היסטורי של 13), המשך ירידות בו עשויות לייצר דווקא הזדמנויות השקעה", הוסיף.

חברון אמר כי לפני מספר חודשים הם הסירו את המלצת הקנייה שלהם מהשוק הסיני, בגלל עליית המחירים החדה אבל בעיקר בגלל המעורבות של הרגולטור הסיני בניסיון לקרר את שוק המניות. עם זאת, הוא סבור כי יש לשקול חזרה לשוק הסיני: "אנחנו חושבים שהתנודתיות הגבוהה תימשך בטווח הקצר, אך בהחלט בוחנים נקודות כניסה מחודשת".

"גם אחרי המימוש שהיה בשלושה השבועות האחרונים, המכפיל החציוני בסין כיום הוא מעט יותר מכפול מאשר זה של מדדי המניות המובילים בעולם", אמר רוני יונסיאן, מנהל מחקר ני"ע זרים בלאומי שוקי הון. "העובדה שגם כאשר הממשל הסיני מפעיל את כל התותחים הכבדים שלו ועדיין לא מצליח לתמוך בשוק המניות המקומי לא מסמנת טוב לבאות. מחירי המניות הגבוהים והתקררות הכלכלה הסינית תומכים גם הם במגמה השלילית".

יונתן כץ: אם ההשקעות בסין יירדו - האינפלציה בעולם תהיה נמוכה מהצפוי

השאלה היא לא רק האם ומתי להשקיע בבורסת סין, אלא גם מהי ההשפעה שיש לנפילות בבורסה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם על השווקים האחרים. "מוקדם עדיין לקבוע מה תהיה ההשפעה. על פניו, נראה שזו תופעה מקומית יותר מאשר גלובלית", אמר יונסיא, שהוסיף כי "סימנים להשפעת המפולת הסינית על נכסים אחרים בעולם ניתן לראות במטבע האוסטרלי, הנחשב לברומטר טוב לכלכלה הסינית, שאיבד מערכו כ-4.6% בתוך שלושה שבועות. ההשקעות הזרות בשוק ההון הסיני הן נמוכות מאוד. אם סין היתה נכללת במדדים העולמיים, אז באמת היה אפשר לדבר על סיכון למשקיעים בעולם, אבל זה לא המצב".

יונתן כץ מלידר שוקי הון הוסיף כי "לא ממש רואים כרגע השפעה על בורסות אירופה וארה"ב, שכרגע מושפעות יותר מהמשבר היווני. עם זאת, לנפילות בסין יש השפעה על הצריכה הפרטית בסין ושחיקה של החיסכון. למעשה, סין מנסה לבצע תהליך של שינוי הרכב הצמיחה שלה - ממדינת מוטת יצוא לצמיחה המבוססת על צריכה פרטית. כעת המהלך הזה עשוי להיפגע והצמיחה של המדינה תתמתן, דבר שיביא לירידה בהשקעות במדינה ולהורדת הביקוש לסחורות בעולם, למשל למתכות ולנפט. אם הביקוש לסחורות יירד, ובעקבות זאת גם המחירים שלהן, תחזיות האינפלציה בעולם יהיו נמוכות מהצפוי, ובעקבות זאת גם בישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker