פרשנות

מה מבין משה כחלון בהשקעות? הטעות הגדולה של שר האוצר

ולמה שר האוצר לא יכול להגיד למשקיעים: "מי אמר שאתם צריכים לזלול את מלאי הדירות של מדינת ישראל? תתחשבו בזוגות הצעירים"

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא יכול להיות שמי שיש לו אמצעים קונה שתיים, שלוש וארבע דירות, וזוג צעיר שנאבק על עוד 5,000 שקל - מרחיקים אותו מדירה. תפנו את הדירות לזוגות הצעירים! שנתיים־שלוש תשקיעו במקומות אחרים! מי אמר שאתם צריכים לזלול את מלאי הדירות של מדינת ישראל? מה, כל אחד לעצמו? תתחשבו. מה קרה? אי-אפשר לאכול את כל העולם. יש עוד אנשים שחיים כאן. על הרקע הזה קיבלנו החלטה להכביד עם המשקיעים, להדיר אותם מהשוק, ואני מקווה שזה יצליח".

האמירה הזו שייכת ללא אחר מאשר שר האוצר של מדינת ישראל, משה כחלון, שאמר את הדברים אתמול בטקס חתימה על הסכמי גג לבניית 7,500 דירות ברמלה. מה בעצם הבעיה עם האמירה הזו? הבעיה - שהיא מעידה על תמימות (שלא לומר, בורות) בכל הנוגע לעולם ההשקעות, לזהות מי המשקיעים, וכן מה מניע אותם ומה תרומתם לכלכלה ולמדינה.

דירה, בדומה לאג"ח, מניות, או פיקדון בנקאי, היא נכס שמניב למשקיע הכנסה שוטפת. ככזו היא תמיד תהיה גם מוצר צריכה (למגורים) וגם מוצר השקעה. השקעות מכל הסוגים - גם בדירות - שנעשות במסגרת שוק חופשי הן המפתח של כל מדינה שרוצה לצמוח. שרי אוצר ישראלים הבינו את זה בעבר, ועשו הרבה כדי לעודד השקעות - הן של משקיעים מקומיים והן של זרים. כחלון, משום מה, מנסה דרך הפוכה.

שר האוצר משה כחלון צילום: גיל כהן מגן

משקיעים פועלים בהתאם לתמריצים כלכליים ולא בהתאם לתחנונים של שר האוצר. אי אפשר להגיד להם "היי, תתחשבו בזוגות צעירים. אתם לא היחידים כאן". השקעה בדירה תמיד נשקלת מול החלופות. כשהריבית בעולם סביב 0%, ותשואות האג"ח נמוכות מאוד - אנשים יגדילו את ההשקעה בדירות. כך עובד שוק חופשי.

ריבוי משקיעים - מקומיים וזרים - גורם לגידול בהיצע הדירות. זה טוב גם לזוגות צעירים, משום שדירה שמשמשת להשקעה תוצע להשכרה. ככל שיהיו יותר משקיעים, הקבלנים יבנו יותר, ועודף הדירות יתורגם למחירי השכרה נוחים יותר. אם היצע הדירות יגדל מאוד, מחירי הדירות עשויים לרדת בעתיד.

לכן, שר האוצר ואזרחי המדינה צריכים לשמוח מכך שיש משקיעים בשוק הדיור. כל משקיע גורם לבנייה של עוד דירה, ועוד תרומה לצמיחה. ניסיונות לדכא ביקושים דרך הדרת משקיעים - בין אם בתחנונים ובין אם באמצעות כלים אפקטיביים יותר כמו מיסוי - רק ידכאו את קצב בניית הדירות. הם עלולים להשיג בעתיד דווקא מטרה הפוכה: עלייה במחירי השכירות והדירות.

במקום להיאבק לשווא במשקיעים' עדיף שכחלון ושר הבינוי, יואב גלנט, יפנו את מרצם להגדלת ההיצע במשק. את זה נראה שהם דווקא מבינים. זה אמנם ייקח קצת יותר מ"שנתיים־שלוש" - טווח הראייה המרבי של פוליטיקאי בישראל - אבל זה הפתרון היסודי והנכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker