סיבוב פיננסי נוסף של זוהר לוי: סאמיט רכשה נכסים בגרמניה - בחצי מחיר

חברת הנדל"ן המניב רכשה מהבנק המממן שישה בנייני משרדים תמורת 40 מיליון יורו - כשסכום ההלוואה עומד על 78 מיליון יורו ■ מתחילת 2015 החברה ביצעה רכישות בגרמניה בהיקף של 95 מיליון יורו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

זוהר לוי, בעל השליטה בסאמיט אחזקות נדל"ן, ממשיך לבצע סיבובים פיננסיים נאים בשוק הנדל"ן הגרמני. סאמיט אחזקות נדל"ן, הנסחרת במדד ת"א 100 לפי שווי שוק של כ-1.2 מיליארד שקל, הודיעה היום (ב') על עסקת דיסטרס (distress purchase) נוספת.

במסגרת העסקה, החברה הבת, סאמיט גרמניה, השתלטה בחזרה על פורטפוליו של שישה בנייני משרדים בברלין, בדיסלדורף ובפרנקפורט - שהיו מושכרים בעבר לדויטשה טלקום הגרמנית. ההשתלטות בוצעה באמצעות רכישת הלוואה בגין הנכסים האלה מהבנק המממן - לאחר שהבנק שם את הנכסים על המדף, מכיוון ששיעור התפוסה בהם ירד בעקביות ולא נמצא גוף שינהל אותם, וסאמיט ניהלה אותם.

סאמיט גרמניה רכשה את הנכסים בהנחה משמעותית לעומת השווי ההוגן שלהם. החברה שילמה לבנק 40 מיליון יורו, בעוד שההלוואה בגין הנכסים עומדת על 78 מיליון יורו, כלומר הנחה של כ-38 מיליון יורו.

הנכסים הנרכשים מושכרים בחלקם לדויטשה טלקום ולשוכרים נוספים, ומשתרעים על פני שטח של 63,000 מ"ר. כיום הים מושכרים בשיעור תפוסה של 72% ומניבים דמי שכירות שנתיים של 23 מיליון שקל (כ-5.5 מיליון יורו). דמי השכירות האלה משקפים תשואה של 13.8% על מחיר רכישת ההלוואה. בסאמיט מציינים כי ניתן להשביח את הנכסים באמצעות השכרה של שטחים פנויים, הסבה של חלק מהשטחים למגורים וכן פיתוח של קרקעות עודפות.

מדובר בנכסים שעוקלו בסוף 2012 על ידי הבנק המממן, וכעת סאמיט רוכשת בחזרה מחצית מהם. אין זו פעם ראשונה שלוי מבצע עסקות מסוג זה. בסוף 2013 סאמיט רכשה בחזרה מבנק גרמני 11 נכסים שכללו תשעה בנייני משרדים ושני מרכזים מסחריים, שהוצאו ממאזן החברה (יחד עם הנכסים מהעסקה הנוכחית) - זאת בעקבות אי-עמידה באמות מידה פיננסיות. סאמיט רכשה בזמנו את ההלוואה, שהיקפה עמד על כ-75 מיליון יורו, תמורת 42 מיליון יורו - כלומר הנחה של 55%.

מרחיבה את הפורטפוליו

לאחרונה הודיעה סאמיט כי היא מתכוונת להרחיב בצורה משמעותית את פורטפוליו הנכסים שלה בגרמניה. החברה ציינה ביוני כי בכוונתה להשקיע 1.25 מיליארד שקל ולהגיע להיקף נכסים של 4.5 מיליארד שקל (2.8 מיליארד שקל).

רכישות אלה צפויות להגדיל ב-100 מיליון שקל את הכנסות החברה מנכסים מניבים, ובסך הכל להגיע להכנסות שנתיות של 330 מיליון שקל. ה-NOI (הכנסות תפעוליות נטו) של החברה צפוי לגדול ב-94 מיליון שקל בשנה וצפוי לעלות על 300 מיליון שקל. נכון להיום, החברה מאחדת 111 נכסים מניבים בגרמניה ובישראל בשווי של 3.1 מיליארד שקל ובשטח להשכרה הכולל 812 אלפי מ"ר.

לוי, המשמש כיו"ר סאמיט, ציין כי "רכישה זו מצטרפת לרכישות נוספות שביצעה החברה מתחילת 2015 בגרמניה, בהיקף של 95 מיליון יורו, כחלק מהאסטרטגיה להגדלת היקף הנכסים בארץ ובחו"ל. בעסקה רכשנו הלוואה על שישה נכסים במחיר הנמוך ב-48% מסכום ההלוואה, ובתשואה גבוהה של 13.8% על מחיר ההשקעה. להערכתנו, ניהול נכון של הנכסים יביא להשבחתם, לעלייה בשיעור התפוסה ולגידול משמעותי בשיעור התשואה על ההשקעה בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker