כלל ביטוח תנסה לגייס 650 מיליון שקל

חברת הדירוג מידרוג דירגה את האגח של כלל ביטוח בדירוג Aa3

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת כלל ביטוח תנסה לגייס 650 מיליון שקל . הגיוס נחוץ לה כהון משני מורכב. הון משני מורכב הוא שכבה בהון העצמי הנדרש של חברת הביטוח והוא מורכב  מכתבי התחייבות נדחים. ההון העצמי הנדרש מהחברה הינו הכרית הזמינה ביותר לספיגת הפסדים והוצאות תפעוליות.

כלל ביטוח המנוהלת על ידי איזי כהן רוצה לגייס את ההון המשני באמצעות הנפקת שתי סדרות אג"ח חדשות. סדרות אלו יגויסו באמצעות החברה הבת כללביט מימון. נכון לסוף מארס 2015 מסתכם סך כתבי ההתחייבות הנדחים בספרי החברה בכ-2.7 מיליארד שקל, מתוכם 2.48 מיליארד שקל מוכרים לצורך ההון המוכר המחושב על פי תקנות הפיקוח, ומהווים כ-59% מההון הראשוני המוכר.

לקראת הגיוס דרגה מידרוג את סדרות אלו בדירוג של Aa3 . המקביל לדרוג של AA מינוס בדירוג מעלות. מידרוג כותבת  בחוות הדעת שלה המנמקת את מתן הדרוג :" החברה הינה אחת מחמש חברות הביטוח המובילות בישראל, הן בהיקף הפרמיות והן בהיקף הנכסים המנוהלים. מעמד זה מלווה בעוצמה עסקית וערוצי הפצה נרחבים. לחברה פעילות משמעותית בכל תחומי החיסכון, עם נתח שוק של כ- 15% מהיקף נכסי החיסכון לטווח ארוך. עודף ההון של החברה לסוף מארס עמד על כ-2.1 מיליארד שקל,  המייצג שיעור של כ- 46% על דרישות המפקח (כ- 53% בהינתן גיוס מלא), גבוה ביחס לממוצע בענף (כ- 26%)."

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח הפורשצילום: עופר וקנין

האנליסטים של מידרוג כותבים עוד: "נתח השוק של החברה בביטוח הכללי עמד על כ- 14% (במונחי פרמיות שהורווחו ברוטו) נכון לסוף שנת 2014. ענף הביטוח הכללי מאופיין בתחרות חריפה ובתנודתיות רווחים, בין היתר, על רקע השפעת שוק ההון על הרווחיות. לחברה רווחיות חיתומית נמוכה מממוצע הענף בשנים האחרונות, בעיקר בענפי הרכב. בענף ביטוח הבריאות לחברה נתח שוק של כ- 19% (במונחי פרמיות שהורווחו ברוטו) החשוף בעיקר לתחום הסיעודי, המתאפיין בזנב פעילות ארוך וחוסר ודאות לגבי השלכותיו על תוצאות החברה".

הסביבת הריבית הנמוכה הביאה את חברות הביטוח לבצע הפרשות בגין ההתחייבויות העתידיות שלהם בביטוחי מנהלים אולם במידרוג לא מוטרדים מכך וכותבים :"בדומה ליתר החברות הגדולות בענף, נפגעו תוצאות החברה מביצוע הפרשות משמעותיות לעתודות, על רקע סביבת הריבית הנמוכה ועדכון הערכות אקטואריות. להערכת מידרוג, אין בהפרשות אלה בכדי להביא לפגיעה פרמננטית ביציבותן ו/או תוצאותיהן".

לאחרונה פתחה כלל ביטוח חדר מידע לקראת מכירתה הצפויה. מידרוג התיחסו לכך וכתבו :" קיימת אי ודאות לגבי מועד מכירת מניות חברת האם, כלל החזקות עסקי ביטוח ואיכות הרוכש, ככל שתתממש עסקה מסוג זה. אי ודאות זו ממותנת במינוי נאמן למניות השליטה בחברת האם ע"י המפקח, ע"מ למנוע פגיעה בחברה ובחברת האם על רקע התרחשויות שעלולות לקרות בקשר עם מניות השליטה בחברת האם. כמו כן, שינוי שליטה במניות חברת האם, ככל שיהיה, יתחייב בקבלת אישור המפקח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker