תעשיית הקרנות התכווצה ב-5% ביוני

ירידות השערים באג"ח ובמניות הובילו לפדיונות כבדים בתעשיית הקרנות; כמעט בכל אפיקי ההשקעה נרשמו פדיונות, מלבד באפיק המניות בישראל - שגייס סכום זניח של 60 מיליון שקל

אסא ששון

מתחילת השנה איבדה תעשיית קרנות הנאמנות 13.9 מיליארד שקל מנכסיה. עיקר הירידה היתה ביוני, שבו איבדה התעשייה 13 מיליארד שקל מנכסיה. מסכום זה 8 מיליארד שקל הם פדיונות, והיתרה, 5 מיליארד שקל, היא בעקבות ירידות שערים במניות ובאג"ח. התעשייה מנהלת כעת 248 מיליארד שקל.

ביוני פדו הקרנות המסורתיות כ–6 מיליארד שקל, והקרנות המחקות שגייסו בחודשים האחרונים, גם בתקופות של ירידות, רשמו את החודש הגרוע ביותר מאז השקת המוצר ופדו 1.1 מיליארד שקל.

יוני היה חודש קשה לתעשיית הקרנות, והזכיר במאפיינים רבים את דצמבר 2014: ירידות חדות במדדים המובילים, תשואות שליליות בקרנות, תוך שונות גבוהה בין מנהלי הקרנות השונים, פדיונות גבוהים בקרנות מסורתיות, ובעיקר ב"כסף החם" שיצא מהקרנות הכספיות בחודשים האחרונים ועבר להשקעה בקרנות אג"ח מדינה, שעד לאחרונה נתפשו כסולידיות בעיני המשקיעים. גם בקרנות המחקות התחזקו הפדיונות, לאחר מומנטום חיובי מתמשך של גיוס ללא קשר לתנאי השוק.

סך הפדיונות בדצמבר היה דומה לסך הפדיונות ביוני, אף שבדצמבר בוצעו פעולות לצורך קיזוז מס לקראת סוף שנה, וסך נכסי התעשייה היה גבוה יותר (270 מיליארד שקל בנובמבר 2014 לעומת 260 מיליארד שקל במאי 2015).

לפחות לפי הניסיון, כשיש פאניקה בקרב המשקיעים ופדיונות כבדים בקרנות, לרוב עדיף למשקיעים להמתין ולא לבצע שינוים בתיק. כך, לדוגמה, לאחר הירידות החדות של דצמבר, בינואר השנה כל האפיקים התאוששו והניבו תשואות חיוביות גבוהות בשיעור של עד 2.5%. האם יולי יוכיח כי היה כדאי למשקיעים להמתין עם ביצוע השינויים בתיקים?

הבדלים בפדיונות עקב הבדלים בביצועים

ביוני השונות בביצועי ההשקעות בין המנהלים הובילה לשונות בפדיונות. התשואות הממוצעות בתעשייה מציגות החודש תמונה חלקית. לאור העובדה שהחודש נרשמה שונות גבוהה במיוחד בתשואות מנהלי הקרנות השונים.

בקרנות אג"ח כללי, לדוגמה, עם חשיפה של עד 10% למניות (קרנות 10/90), מנהלי קרנות שהיו במח"מ ארוך ספגו ירידה חודשית של עד 3.7%, בעוד קרנות של מנהלים שנערכו לעליית התשואות ושמרו על מח"מ קצר יותר, רשמו תשואה חודשית חיובית של עד 0.5%. פערים של 3% בחודש בקרנות סולידיות יחסית, אינם שכיחים. גם בקרנות אג"ח מדינה כללי ללא מניות, נרשמה שונות גבוהה במיוחד, כשקרנות מחקות מדד אג"ח ממשלתי כללי וקרנות מנוהלות שהשקיעו במח"מ ארוך ירדו בשיעור של כ–3%, לצד קרנות שעברו את יוני ביציבות עם ירידה נמוכה בשיעורים של 0.2% בלבד.

השונות בביצועי ההשקעות באה לידי ביטוי בצורה בולטת גם בשונות בעוצמת הפדיונות. מנהלי הקרנות שהפגינו את הביצועים החלשים, בעקבות המח"מ הארוך, פדו בשיעורים גבוהים משמעותית מנתח השוק שלהן בתעשייה.

חברת אלומות, המגייסת הגדולה ביותר השנה (יותר מ–4 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות עד סוף מאי), היא בעלת נתח שוק נכסים של 3.8% בלבד. ואולם, הירידות החדות באג"ח הארוכות, הניבו הפסדים של עד 3% בקרנות אלומות, שנוהלו במח"מ ארוך מרוב הקרנות בתעשייה. לכן ביוני אלומות איבדה כ–10% מנכסיה, והפדיונות של אלומות היו 11% מסך הפדיונות בתעשייה, פי שלושה מנתח השוק שלהן — יותר מכל מנהל אחר. באלטשולר שחם התמונה דומה — 9% נתח שוק נכסים, אך שיעור הפדיונות הגבוה ב–30% מנתח השוק שלהן בתעשייה.

האפיקים המגייסים ביותר מתחילת 2015, אג"ח כללי ואג"ח מדינה, ספגו ביוני פדיונות כבדים של 2.5 מיליארד שקל ו–2.7 מיליארד שקל בהתאמה. הפדיונות התמקדו בקרנות מסורתיות ובקרנות מחקות כאחד. הקרנות הכספיות, שהניבו ביוני את התשואה השלילית הנמוכה ביותר, פדו 840 מיליון שקל, ובסך הכל פדו כמעט 22 מיליארד שקל מתחילת השנה. קרנות אג"ח שקליות, אג"ח קונצרניות ומניות בחו"ל רשמו פדיונות של מיליארד שקל, 450 מיליון שקל ו–320 מיליון שקל בהתאמה. האפיק היחיד שגייס היה בקרנות מניות בארץ, שהסתכם ב–60 מיליון שקל בלבד.

ביוני כל האפיקים הניבו תשואה ממוצעת שלילית, שמסתכמת ב–2% מכספי המשקיעים. עם זאת, התשואה הממוצעת מתחילת השנה למשקיעים בקרנות הנאמנות עודנה חיובית ומסתכמת ב–1.8%. מי שבלטו ביוני בירידות שערים הן קרנות המניות בארץ, שירדו בשיעור חד של 2.9%, אך מתחילת השנה הן ממשיכות להניב למשקיעים הערך הגבוה ביותר עם עלייה גבוהה במיוחד של 10.6%.

קרנות מניות בחו"ל ירדו בשיעור דומה (3%), והתשואה שלהן מתחילת השנה היא חיובית בשיעור 2.2%. אפיק אג"ח בחו"ל נפגע ביוני בחדות (2.15%–) למרות התחזקות הדולר, והוא האפיק היחיד עם תשואה שלילית ממוצעת מתחילת שנה (18%–). נתון זה מעניין במיוחד לאור העובדה שביוני האפיק התמקם במקום השני על חשבון אג"ח מדינה בגיוסים מתחילת השנה. הקרנות הכספיות בארץ ירדו ביוני בשיעור הנמוך ביותר (0.01%–) בהתאם לאופיין הסולידי. מהעבר השני, תשואתן מתחילת השנה מסתכמת בשיעור נמוך במיוחד של 0.04% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker