סקירת מסחר

הבורסה ננעלה במגמה שלילית; עזריאלי הובילה את הירידות בת"א 25

ת"א 25 נחלש ב-0.6% ■ מגמה חיובית בשוק האג"ח ■ אלביט מערכות עלתה ב-1.4%

עמרי זרחוביץ'

המסחר בבורסה בתל אביב התנהל היום (ה') בירידות של המדדים המובילים על רקע אי-הוודאות בעולם לגבי פתרון למשבר היווני, ובהמתנה למשאל העם שיהיה ביוון ביום ראשון.

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.6% וננעל על 1,663.9 נקודות; ת"א 100 ירד ב-0.6% ונסגר על 1,431 נקודות; מדד התקשורת עלה ב-0.4%, לאחר שאתמול עלה המדד ב-3.2%. מדד הנפט והגז ירד ב-1.7%. מדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.4%, לאחר שאתמול עלה ב-2.4%. מחזור המסחר עומד על 820 מיליון שקל.

מניות בולטות במסחר: אלביט מערכות התחזקה ב-1.4% לאחר שדיווחה על זכייה במכרז עם משרד הביטחון ההולנדי בהיקף של 150 מיליון דולר לחמש שנים. פרוטרום ועזריאלי איבדו 1.5% ו-3.2% בהתאמה. מניית לאומי נחלשה ב-0.6%. טבע עלתה ב-1.2%.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) טיפסו ב-0.21%-0.28%, ומדד תל בונד שקלי עלה ב-0.29%. איגרת שקלית ל-10 שנים מסוג שחר עלתה ב-0.56%. איגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 טיפסה ב-0.38%.

בשוק המט"ח, היורו המשיך היום להיחלש, ולאחר ירידה של 0.2% הוא נקבע על 4.1853 שקלים, שפל של יותר מ-13 שנה. הדולר התחזק ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 3.780 שקלים.

מעבר לים

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפרסאס, הגיש אתמול הצעה נוספת ובה קיבל את מרבית דרישותיהם של נושיה הבינלאומיים של יוון, אך הציב להם מספר סייגים. שרי האוצר של גוש היורו השיבו כי אין בכוונתם לדון בהצעה החדשה לפני משאל העם היווני ביום ראשון, או במקרה שהמשאל יבוטל. סקר ביוון הצביע על תמיכה בהסכם עם אירופה, בניגוד לדעת ראש הממשלה. בורסות אירופה נפתחו בעליות קלות, אך עברו לירידות מתונות.

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית, אולם עדיין נמצאות בדרכן לשבוע שני של ירידות, והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, על רקע נתוני תעסוקה מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב, ולקראת סוף השבוע הארוך של יום העצמאות האמריקאי. מחר לא יתקיים מסחר בשווקים הפיננסים בארה"ב לרגל חופשת יום העצמאות האמריקאי, החל ביום שבת, ועל כן הוקדם פרסום דו"ח התעסוקה להיום.

מגמה מעורבת נרשמת בבורסות אסיה, כאשר מרביתן מתחזקות, אך הבורסות הסיניות נחלשות, למרות הצעדים שנקט הממשל לעידוד הבורסות. טוקיו עלתה ב-1%; סיאול התחזקה ב-0.5%; אוסטרליה עלתה ב-1.5%; הונג קונג עולה ב-0.2%; שנחאי ננעלה בירידה של 3.5%; שנזן ירדה ב-5.6% ומדד המניות הסיניות בבורסת הונג קונג יורד ב-1.3%.

מניות במרכז

אלביט מערכות הודיעה היום כי החברה הבת שלה, אלביט מערכות ותקשוב, זכתה בחוזה ממשרד הביטחון ההולנדי לאספקת מערכות מתקדמות לחייל חי"ר במדינות בנלוקס - הולנד, בלגיה ולוקסמבורג. החוזה, המסתכם בכ-150 מיליון דולר, יבוצע במהלך חמש שנים.

הקריסה הדרמטית של חברת מגה אינה גורמת ללאומי שוקי הון להעלות את מחיר היעד או לשנות את המלצתה למנייתה של חברת שופרסל, רשת הקמעונות הגדולה בישראל, והמתחרה העיקרית של מגה. גיל דטנר, אנליסט בלאומי שוקי הון, מותיר בעינה את המלצת "תשואת חסר" למניית שופרסל ואת מחיר היעד על 6.2 שקלים - 30% פחות ממחירה בבורסה בפתיחת המסחר אתמול. דטנר מציין שקשה עדיין לאמוד את השפעת המשבר במגה שנמצא בעיצומו. אם מגה תמכור חנויות לרשתות הדיסקאונט ותשקם את החנויות שיישארו בידיה, כי אז מצבה של שופרסל לא ישתפר בהרבה.

הטלטלות שפקדו את השווקים, בעיקר ביוני, וגרמו לירידות שערים חדות באג"ח הממשלתיות, בעיקר הארוכות, בישראל - וכנגזרת לעלייה בתשואות לפדיון של האג"ח - הן חדשות טובות לבנק לאומי. לפי כללי החשבונאות בארה"ב בנושא זכויות העובדים שאותם מיישם לאומי - כלומר, הפנסיה התקציבית - עלייה של כ-0.75% בתשואות לפדיון של אג"ח ממשלתיות ישראליות ארוכות ברבעון השני של 2015 תסייע לגידול בהון העצמי של לאומי בסכום מוערך לפני מס של כמיליארד שקל.

בנק אגוד מעלה את ההמלצה על מניית ביג מרכזי קניות מ"תשואת חסר" ל"החזק" ומעדכן את מחיר היעד כלפי מטה מ-178 שקל למניה ל-173.7 שקל למניה, כ-7% מתחת למחיר השוק שעמד הבוקר על 187.1 שקל למניה. לדברי דגול, "ברמה הטכנית הכללית, המניה מושפעת כמו שאר המניות מהמשבר היווני. השפעתו הראשונה היא לירידת מחיר המניות, אך לאחר מכן, ריצה לנכסים בטוחים יותר, כגון אג"ח ממשלתיות של מדינות בטוחות יחסית. במקרה כזה, מגמה כזו עשויה לבלום את מגמת עליית התשואות באג"ח הממשלתי ולקזז חלק מהירידות במניות הנדל"ן המניב. ביג נהנית ממכפיל FFO גבוה בהיותה מושקעת בתחום המרכזים המסחריים בו המכפילים נוטים להיות גבוהים יותר. מאידך, הדבר מרחיק את המחיר שלה משווי ה-NAV הנקי, כך במקרה של מגמה שלילית, יוותר לה גם יותר מקום לרדת".מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker