סלינגר: "גילינו מקרים בהם נמכרות פוליסות ללקוחות בלי שהם הבינו מה נמכר להם"

"אנחנו סבורים שטובת המבוטח והחוסך מחייבת הסתכלות הוליסטית על מערך היחסים והקשרים, המתחילה בשלב ההצטרפות לביטוח", כך אמרה היום המפקחת על הביטוח בכנס סוכנים ויועצים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מזה זמן, אנחנו באגף מזהים תופעה פסולה של Call Centers שחלקם מתנהלים שלא על פי כללים אתיים ובחלק מהמקרים שלא על פי חוק. גילינו מקרים שבהם נמכרות פוליסות ללקוחות בלי שהם הבינו איזו פוליסה נמכרה להם או איזה כיסוי נוסף להם לפוליסה הקיימת וגרוע מכך - בלי שהבינו שבכלל נערכה מכירה". כך פתחה ואמרה היום המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בוועדת סוכנים ויועצי ביטוח של עדיף שנערכה במכללה למנהל.

"אמרתי זאת כבר במספר הזדמנויות: אנחנו סבורים שטובת המבוטח והחוסך מחייבת הסתכלות הוליסטית על מערך היחסים והקשרים, המתחילה בשלב ההצטרפות לביטוח ואולי אף לפני כן בשלב השיווק, ממשיכה לשלב החיסכון או תקופת הביטוח, שעשוי להימשך שנים ארוכות אם מדובר למשל בביטוח חיים, או בביטוח בריאות ומסתיימת בעת המימוש של הביטוח אם במקרה של אירוע ביטוחי או במקרה של פרישה. במקרים של פרישה הליווי של חברת הביטוח או של קרן הפנסיה ממשיך אף מעבר לאירוע הפרישה בפועל".

סלינגר הוסיפה ואמרה: "הורינו בטיוטה שבמקרה כזה על המתקשר להזדהות, כלומר לציין אם הוא סוכן ביטוח או נציג של חברת הביטוח, לציין בנוסף שמדובר בשיחת שיווק — שהוא מעוניין למכור פוליסה ולפני שהוא ממשיך לבקש את הסכמתו המפורשת של הלקוח לשיחת השיווק".

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בוועדת סוכנים ויועצי ביטוחצילום: עידן גרוס

מדובר בתופעה רווחת בחברות הביטוח אשר באמצעות שיחות מכירה ותוך שימוש בתרגילי מכירה הם מצליחים לשכנע את המבוטחים לרכוש ביטוחים שונים למרות שנחיצותם מוטלת בספק. סלניגר בחרה לפתוח את נאומה בנושא צרכני דווקא וזאת למרות, כפי שציינה, שיש על הפרק עניינים דחופים יותר בהם משרד האוצר עסוק.

סלינגר התייחסה לכניסתו של המודל הצ'יליאני כלומר התאמת מסלולי השקעה לגילו של החוסך כך שככול שגיל החוסך עולה כך יורד הסיכון בתיק ההשקעות שלו. "בתחילת 2016 תחל הרפורמה במסלולי השקעה. גופים מוסדיים יידרשו להקים מודלים שיתאימו את הסיכון בתיק לגילאי החוסכים וכן להתאים את מסלולי ההשקעה המתמחים שלהם לרפורמה, שתביא להגברת השקיפות במסלולים אלה".

סלינגר הוסיפה: "אנו מצפים שגופים יבצעו תהליך מסודר ויסודי ויקבלו החלטות מושכלות הן לגבי מבנה המודל המתאים לצרכי החוסכים והן למדיניות ההשקעה ומידת הסיכון. פונקציית המטרה שצריכה לעמוד בפני מקבלי ההחלטות צריכה להביא למקסום גובה הקצבה בסוף הדרך ולהגברת הביטחון ההשקעתי של החוסכים".

לבסוף דנה סלינגר על ניוד ביטוחי המנהלים עם מקדם קצבה מובטח. "האם לאפשר שיווק פוליסות עם מקדמים מובטחים כדי 'לשחרר' את פלח הלקוחות השבוי. מדובר בסוגיה שאינה טריוויאלית כפי שאפשר לעיתים להתרשם מהשיח הציבורי בנושא. כבר דיברתי בעבר על המחסום הפסיכולוגי שמעניק ערך כלכלי גבוה למקדם המובטח מבלי לבחון את הערך הכלכלי בדמי ניהול מופחתים".

"אנחנו נרצה לאפשר ניוד של מקדמים מובטחים אך גם לוודא שחברות שמשווקות פוליסות כאלה יעמדו בהתחייבויותיהן. הפתרון שגיבשנו נותן לדעתנו מענה מאוזן ואנחנו מקווים לפרסם אותו בעת הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker